I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Officiell iPhone-tråd DEL III

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2009-06-19 13:32
Längtar tills dev team släpper jb och us :)

2009-06-20 22:27
Jailbreak släppt. Jag kör min 3G med 3.0, jailbreakad, nu. Fungerar fin fint! 3.0 är trevligt, även om det inte var mycket nytt =/

Guide för att Jailbreaka 3.0

PwnageTool 3.0

"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-06-20 23:28
blev missnöjd med 3.0...MMS och nån sökfunktion typ :( jag hade läst massa om sjukt grymma funktioner som skulle komma men det va bara några av dom som kom med..usch
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-06-21 07:13
Har inte uppdaterat min ännu då jag vänttar på UltraSn0w.
Men jag tror nog 3.0 är extremt överskattat.

Det jag ser fram emot i 3.0 som jag tycker är grymt är väl typ:
*Sökfunktion
*Skriva SMS/Mail i liggande läge.
*Sist men inte minst - den går unlocka - ULTRASN0W ! :D

2009-06-21 22:56
Tyst det är i tråden =/ finns ju mkt att diskutera nu med nya 3.0 och dev team osv. Någon som testat jailbreaka 3.0 ?

2009-06-21 23:18
Jag kör min 3.0 jailbreakad med PwnageTool. Det fungerade fint. Kommer sen inför en utlandsvistelse få unlocka med ultrasn0w. Men just nu såg jag ingen anledning att vänta.

Det enda jobbiga hittills är att många teman och saker från cydia har försvunnit. Och en del som finns kvar fungerar ändå inte med 3.0. T.ex. Backgrounder som jag använt mycket, och intelliscreen.

Men känns som allt kommer kicka igång sakta men säkert, och att köra jailbreakat igen är lite som att kunna andas igen. Helt låst är ju sjukt jobbigt.

Ett sak kliffade jag dock på. Jag hade några foton som jag inte hade lagt över från iPhonen innan jag återställde. Går det att plocka fram dem från någon gammal säkerhetskopia från innan jag återställde?

Jag har en säkerhetskopia som jag vet att dem ligger på, måste jag återställa med den för att få tillbaka dem? Eller går det att extracta dem direkt från den filen?
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-06-21 23:31
Fick svar på min egen fråga, svaret hette http://supercrazyawesome.com/. Fungerade perfekt! Hade mina foton 10 sek efter att jag laddade ner programmet.
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-06-21 23:38
urr:
Gött att du fick tillbaka bilderna :)
Var det lika lätt att jailbreaka 3.0 som det är med 2.2.1 ?
Har inte uppdaterat än, väntar på ultrasn0w först =)

Fungerar inte WinterBoard via Cydia på 3.0 ?

2009-06-21 23:50
Japp, var inga problem med jailbreak. Jag antar att du behöver unlock med?

Jo då, Winterboard fungerar fint! Dock fattas några andra moddar som jag använde, t.ex. fungerar inte 5-colum- och 5 rows-springboard än =/

Sen känns telefonen piggare, även fast jag langade in mina ca 70 spel och 40-50 andra apps direkt =)

Sökfunktionen är underbar. Där söker jag snabbt upp allt ifrån folk att ringa, spel och annat, till olika mail jag letar efter. Och internetdelningen fungerar fint! Jag körde min macbook över 3G tidigare.
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-06-21 23:56
urr:
Låter underbart!
Mindre kul dock att five-docken inte fungerar?!

Jopp, desperat av ett unlock, vill ju inte ha den som bara en iPod :D
Tror du dev team släpper ultrasn0w innan månadens slut?

2009-06-22 00:14
Ja, dem sa ju 19:e juni, men eftersom det inte stämde, så vet man ju inte alls nu =/ Men innan 10 juli hoppas jag, då behöver jag själv unlocka min =)

Hur som helst, vore kul att se vad ni kör för teman och så! Jag sätter bollen i rullning med en screen från precis innan 3.0:



Nu med nya sökfunktionen kommer jag nog köra en layout med färre ikoner på första sidan =)

"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-06-22 00:24
Jag kör typ orginal-tema med egen bakgrunds-bild, samt genomskilnig dock, five-dock-saken från Cydia ^^

Angående ultrasnow så kan jag informera om att dev team är klara med det!
Enligt Musclenerd så är de enda kvar att reda ut i ultrasn0w är stabiliteten.
Planetbeing skrev: "Remember how ys didn't work smoothly until 0.9.6? We're trying to cut down the number of AT commands it takes so it's more stable "

2009-06-22 00:36
Nice, då verkar det ju inte vara så långt borta för unlock! Hoppas det fungerar med mitt isländska kort sen bara =) Men verkar ju som att man ska kunna köra vilka operatörer som helst va? Antar dock att internetdelning inte kommer fungera =/


Slängde upp en screen på min nuvarande layout:


"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-06-22 01:14
kan man få sånna teman utan att jailbreaka?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-06-22 09:00
Emil E: Nej ;) Bara att stätta igång och jailbreaka ! :)

2009-06-22 10:25
Någon som sitter på några nackdelar med 3.0?
Skulle vara kul att höra lite för och nackdelar innan man uppgraderar luren :)
Hoppas på att us släpps under dagen så man kan testa 3.0, hade vart grymt kul :)

2009-06-23 09:44
Ultrasn0w släppt! =)

Nu kan ALLA låsa upp sina mobiler.

Länk till http://blog.iphone-dev.org/post/128573459/ultras-now
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-06-23 14:38
Krånglade som fan för mig, men efter många om och om igen så funkade det :)

2009-06-23 17:56
Tyvärr måste jag säga att jag hade stabilare mottagning med rebel än vad jag har med ultrasnow =(

2009-06-28 23:15
tja!

Vilka länder säljer/kommer sälja iphone 3GS olåst? Sen tror ni även tele2 kommer få in dom nu när även tre fått iphone?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-07-04 12:39
näe, tele2 får den nog inte, fast dom säljer redan 3G under disk så du kan ju försöka smyga fram det.

italien får den upplåst som vanligt eftersom det ligger i deras lag att de måste säljas upplåsta.
 i get more pussy then panty!

2009-07-05 01:35
hm hur då under disk?

italien hongkong å belgien vet jag nu finns tänkte om det fanns några andra länder?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-07-05 14:31
Australien ska tydligen sälja olåst med. Ingen källa på det dock.

Hur många av er med 3G kommer uppgradera till 3GS? :)

"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-07-05 22:14
Urr: hade tanken på det förut, men efter att man har läst om värme problemet så backar jag bak. Tycker dock att det inte skiljer dom så mycket åt, förutom kameran och jag tar typ aldrig kort med mobilen ändå :)
Hangaround

2009-07-05 22:15
Jag har 2G så jag kommer förlänga mitt abb hos Telenor och hooka 3Gs.
'... och Sverige tar ut negern och sätter in en zigenare...'<br> Bulgarisk TV under bronsmatchen i VM 1994

2009-07-05 22:39
Jag personligen känner absolut att det är värt att uppgradera, OM jag får min såld. Den extra kraften och snabbheten, kameran, videoinspelning och kompassen, gör det väldigt värt för mig. Använder alla dessa funktioner ofta, om inte dagligen.

Jag har tyvärr nästan 20mån kvar på bindningstid. Men kommer flytta utomlands, så tänkte ändå försöka få en slutfaktura. Jag betalar 179:-/mån, så kan jag sälja min 3G för runt 4k, så gör jag det, och köper en 3GS utomlands. Jag ska till Island inom kort, och där bör min 3G vara mer lättsåld. Synd att deras krona är så fuckad, annars hade det varit en ren vinstaffär.

"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-07-07 11:48
då bör du sälja din 3G för 4K INNAN 30 juli för då sänker alla priset på 3G.
 i get more pussy then panty!

2009-07-07 12:33
Som sagt, kommer sälja den på Island. Där släpps varken 3G eller 3GS, så båda har högt andrahandsvärde. 31 juli är det btw =)
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-07-07 13:41
ja men innan 30 är bättre!
 i get more pussy then panty!

2009-07-11 12:36
Nu är jag totalt vilse när det gäller iphone, men.. ja.
Here it goes: Fick ett erbjudande av en polare, iphone 8gb för 600kr.
Låst till telia.

Då undrar jag: 8gb? Är det den versionen MED bluetooth och mms?
Den är låst till telia, är det bara att låsa upp den med: Länk till ziphone/ ?

Ja, är det något jag bör tänka på?

Holla !
http://www.aftonbladet.se/vss/goteborg/story/0,2789,1104598,00.html<br>

2009-07-11 13:48
Ja, den går att låsa upp. Men 800 låter lite som ett hitte-på-pris... Men litar du på människan i fråga är det väl bara att slå till...

Ang MMS så beror det på om det är en 3G eller inte, om jag inte missminner mig.
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-07-11 14:14
Går att lägga in 3.0 och fixa mms på 2Gn också. 800 låter som ett ok pris för en 2G, jag skulle nog inte ge mer än 1000 för den nu ändå

This is not a celebration of slipping through some crack.
This is sloth and devastation and we're the resulting trash.

2009-07-11 16:00
Mm. MMS kräver dock jailbreak på 2g. Men det går så som sagt. Ang priset stämmer det nog. Glömde hur gammal 2g faktiskt är :)
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-07-12 16:02
du kan inte använda ziphone idag. för dig blir det, dev team @ google

jag har fortfarande min 2g kvar, (som inhandlades när den släpptes i usa sommaren 2007) och den blir nog kvar tills den inte orkar mer.
 i get more pussy then panty!

2009-07-12 16:44
Samma här. Väckte nytt liv i den nyligen med 3.0, hade inte uppgraderat sen 1.2 innan eller nåt sånt :)

Kan nån förklara hur fan Autofill funkar? Har aktiverat det i settings, men den kommer ju aldrig ihåg något ändå?
This is not a celebration of slipping through some crack.
This is sloth and devastation and we're the resulting trash.

2009-08-01 14:11
Någon som har lite tips på gps-specifika (eller åtminstone 3G/3GS-specifika) program? Dvs. program som nyttjar gps eller kompass eller whatävårr sitter i den senaste generationens iPhones :)

Eller ja vafan, vi kan ju helt enkelt droppa vad det är för program vi har på våra iPhones.


Twittelator
Japanese (dictionary)
Installous
Cydia
Facebook
Google Earth
JapaneseFlip (övningsprogram för kanji och ordförståelse)
Kotoba! (ännu ett dictionary)
iBlogger
Arlas Kokbok
Coop recept
Ocarina
Sol Free
Darkslide
Winterboard

Känns som om det finns mycket kul där jag saknar... har haft en iPod Touch sen den släpptes, så operativet i sig är jag väldigt van vid. Det jag primärt efterlyser är alltså schysta program för 3GS. Eller ja, schysta program man måste ha överlag :)
Look with your own eyes - See with your own mind

2009-08-03 21:02
Yes, frugan kanske ska skaffa en iPhone - vilket betyder att..... Hon skaffar en 3Gs, jag tar den och hon får min 3G :) härlig fruga man har, kärlek där alltså!

2009-08-03 22:31
Jag är väldigt nöjd med 3GS än så länge, som är min första iPhone. Allt lekande leder ju dock till rätt trist batteritid, tyvärr.
this is for my niggas and my nymphos, non stop bangin like a dilla instrumental

2009-08-04 02:08
Är omåttligt nöjd än så länge med min 3GS :) Har använts flitigt. Och ja visst, kör man hela dagen ryker ju batteriet nästan på en dag, men det gör det ju med alla prylar med sådan funktionalitet och kraft
Look with your own eyes - See with your own mind

2009-08-04 13:58
Kärlek till iPhone, det förnekar jag inte.... MEN - trots flera uppdateringar av iPhone OS så låter apple oss fortfarande inte skapa "kategorier" i mappen bilder. Jag vill ju ha tillgång att sortera upp mina fotografier direkt i telefonen, men nej nej - den enkla lilla funktionen som är sååå efterfrågad skiter Apple fullständigt i :( sorry, var tvungen att avreagera mig lite

2009-08-04 14:39
fuck! min iphone 3g 3.0 gick sönder förra veckan! :( den gick inte att ladda eller synka med datorn..vettifan vad som va fel men lämnade inte den..så jag kan ååterkomma när jag vet. ..kanske beror på os 3.0?? :S
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-08-04 14:39
edit: "lämnade in den" ska det stå ^^
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-08-04 16:56
Låter ju som det är fel på laddar-uttaget eller på usb-kabeln ^^

2009-08-04 17:48
lol ^^ du tror inte jag testade med en annan kabel? jag e ju inte helt pantad brejkish ;) haha..testade även min kabel till polarens ipod å det funkade
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-08-04 18:13
Fanns ett alternativ till jag sa - din telefons uttag ;)

2009-08-04 19:50
kolla killen va han kan :P haha varför tror du att jag lämnade in den? fel på mjukvaran, eller nåt krux med uttaget--i dont know därför jag lämnade in den...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-08-04 20:37
Knappast mjukvaran, då skulle den laddat när den var avstängd. Tänk logiskt! "kolla killen han kan", droppa atityden grabben! Sista ordet från mig till dig i denna tråden!

2009-08-04 20:46
Kan man inte på något sätt se tid på utgående samtal?

2009-08-05 04:36
Brejkish

Det är väl bara att trycka på den blå pilen till höger i samtalslistan, så står bl.a. tiden (klockslag och längd på samtalet) där. Om det var det du menade.
"Man bör inte prata med fula människor. Dom kan få för sig att det e okej att se ut så."
http://urr.nu

2009-08-05 10:44
Urr:

menar allt som allt. Har fastpris (3000 fria minuter). Och vill hålla koll så jag inte ringer mer än dom minuterna =P