FAN VAD ARG JAG BLIR! VADÅ MATFORUM DETTA ÄR EN HIPHOP SITE. INTE NÅGON JÄVLA RESTURANG!!!!!!!!!!!
Klart, du nickar "Tuffingen!" Och är P14. Bäst man aktar sig..
be the change
JackVegas- glöm inte att han är från Kristianstad, jag hade inte varit så kaxig om jag va du nu!
..we can get Sting down there, he saves the whales, saves the trees, saves the orchids, how about saving the CBGB's, punk? - Vinnie Stigma
JackVegas Varför finns Elektroniskt? Varför finns Resor? Varför finns Formgivning? Varför finns köp & sälj? Ingen aning? Jag införde inte de forumen? Alltså, whoa börjar tappa profil lite, närma sig mitten med alla sidoforum. Och det som gör ett forum unikt och nischat är inriktningen, inte att ha samma forum som alla andra. Sen är whoaprivatägt och om Stuck vill införa forum om blommor och knölvalar så får han göra det, :) Men om många bara försöker förklara vitsen med att ha en konsekvent profilering så tror jag egentligen de flesta håller med här, iaf de som är på whoa och har varit med ett tag med ett intresse för hiphopkulturen. Jag har inget emot matforum alls, mat är skitgott, vill bara inte se det på whoa. Skulle faktiskt gärna ta bort ett par av de nuvarande forumen om jag fick bestämma för att lägga fokus lite mer kring det som rör hiphopen. Kanske baka samman vissa forum i högre kategorier. //Pz
Redaktionschef
2008-03-24 15:06
GAIA > Finns det något hiphoprelaterat forum som du tycker att det finns ett behov av? Ett forum som vi diskuterat lite är ett "kontakt & samarbete"-forum dit folk kan vända sig för att knyta kontakter, hitta gästartister, producenter, deejays till musik, spelningar, arrangemang osv. Finns det något annat?
Oracle aka HipHop-Oraklet | Whoa-Crew 2000-2013| I januari 2014 lägger vi ned Whoa. Tack för de här åren!
Tuffingen! P14 Medlem för knappt ett år sen och aldrig lagt en tråd i ngt musik forum, ja du har ju mkt rätt till att vara arg.
-You cant smell vodka, thats the beauty of it. -Being a rebel aint easy, theres rules to play by.
Tack GAIA. Nu låter det iallafall ordentligt!
be the change
Oracle P24 Jag vet inte om du eller någon annan har svar på.
Hur kommer det sig att Stuck, nu har tagit åt sig av att vilja skapa ett MATFORUM? oich säger att detta har varit snack om i flera år?, När jag och många andr aförmodligen aldrig hört talas om detta..
Men det vi alla har pratat om är ett Sex & Samlevnadsforum?..
Det diskuteras dubbelt så mycke om såna ämnen på blandat än vad mat gör, men inge förslag om detta hmmm....
We don't really dance, We just rub the dick on the ass.
ett blommor och knölvalar forum hade inte varit fel, fast då med den strickta regeln att alla inlägg måste handla om BÅDE blommor och knölvalar. men seriöst skulle nog ett kontakt/samarbete-forum vara bra. så länge det bara används till musik-kontakter och inte personkontakter. jag skulle gjärna se att antingen görs sv. hiphop om till skandinavisk eller att skandinavisk fick ett eget forum så det kommer lite mer om dansk & norsk hiphop. kanske inte finns intresse för det iof. Ett old-school forum kanske också skulle kunna finnas, annars dör väll eventuella trådar om det ibland alla trådar om Soulja Boys nyaste låt.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
kontakt/samarbete-forum Är väl emceeing? =)
be the change
Oracle Ahh, det jag menade var inte i första hand att lägga till flera hiphopforum nödvändigtvis, bara trimma på lite på resten så det blir en tydligare profil för siten. Varför inte ett forum som heter Urban Arts eller på svenska ngt liknande? Det finns rätt mkt man skulle kunna skriva om där. En butik/marknad med egen layout där folk kan sälja sina egna skivor, sina tishor (om man har label då dvs), sina uppträdanden för klubbfixare eller sälja beats med mera, Traderamodellen skulle kunna ge whoa några procent av köpesumman. Dvs sälja av egna skapelser på olika sätt som rör hiphopkulturen. Jag skulle iaf kolla där ofta, köpa diverse saker från folk som släpper EP, biljettförsäljningar till konserter etc. Kanske ett Undergroundforum? Där man diskuterar riktig undergroundshit och tipsar andra om små lokala events, rappare, klubbar, upcoming rappare etc över hela världen som borde uppmärksammas. Ett NEWS-forum där folk kan länka från diverse källor över hela världen, tidningar, webbsidor, teve, andra forum osv som tar upp artiklar, videoklipp, bilder, ljud osv om dagens händelser inom hiphopen. Tror det forumet skulle läsas typ av halva whoa dagligen och få rätt mkt trafik i form av inlägg etc. Aja, jag bara brainstormade lite här, inget sådär direkt genomtänkt men när du frågade så visst, varför inte kasta ut ett par förslag? :) //Pz
jag skulle gjärna se att antingen görs sv. hiphop om till skandinavisk eller att skandinavisk fick ett eget forum så det kommer lite mer om dansk & norsk hiphop. kanske inte finns intresse för det iof. CO-sign på den! Ett skandinavienforum vore inte helt fel där allt som rör hiphopen i våra grannländer kan diskuteras! Finska fattar inte en jävel ändå, ;)Ett old-school forum kanske också skulle kunna finnas, annars dör väll eventuella trådar om det ibland alla trådar om Soulja Boys nyaste låt. Inte helt dumt heller fast nja, känns lite krystat ändå.
Pest eller kolera, men ett jävla samlevnadsforum känns ju mer vettigt än matforum i alla fall.
jagvillocksåhaenblog.com
En butik/marknad med egen layout där folk kan sälja sina egna skivor, sina tishor (om man har label då dvs), sina uppträdanden för klubbfixare eller sälja beats med mera, Lät riktigt bra, skulle underlätta otroligt att hitta egensläppta skivor och liknande. old-school forumet skulle nog inte få sådär jättemycket trafik kanske.NEWS-forum skulle nog också vara bra då utländsk hiphop består av mycket sådana trådar, skulle bli mer uppdelat att diskutera nyheter och att diskutera skivor/artister m.m. med ett sådant forum
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
FUCK! va töntigt med ett matforum , vafan ska det bli som nån jävla skvallertidning med mattips osv haha vad är det för fjollor som vill ha sånt skit , trodde detta var Sveriges största hiphopsite! sedan kommer ni med forum som bara är för fjortisar och sånt här påhitt! Isåfall blir till-och-med skit b-sidor som hoodrap,street-rappers osv bättre hahaahhaaaa och då är det illa! Skärp er! jag måste gå ifrån datorn nu och lugna ner mig!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Jaha, men om det nu är så töntigt varför äter du det ungefär varje dag?! "vafan ska det bli som nån jävla skvallertidning" Va fan kallar du inte blandat nu då?! Det är ju fyllt till bredden med skvaller, get real. Sen vettifan om man kan definera ett MATforum, diskussioner om mat osv, för skvaller?!?! .. Så ett matforum är för fjortisar?! Du borde nog hänga lite mindre i grafitti grabben.. Så fuck off, kula i pannan på dig nästan.. Hejsvejs.
be the change
Ajabaja glappkäft, inte mordhotas, ;) Inse att många inte tycker att idén om ett matforum är relevant för communitiet för fem öre, det bara är så, hur hårt du än försöker så kmmer du inte övertyga dem. Jag hade reagerat likadant om det varit ett skateboardforum, har liksom inget med själva maten att göra, mat är svingott, hehe.. //Pz
vidundret ni hiphopare har en kategori för er själva... var glad för det. vem säger att bara för man har det ena måste man utesluta det andra? det är bara korkat. med det tankesättet hade whoa förlorat många medlemmar (jag hade varit en av dem). ---- jag är FÖR ett matforum. mat är enormt, det är globalt! mycket tips och kunskaper hade funnits där. och jag tror med handen på hjärtat att det forumet skulle kunna vara det med absolut minst konflikter i. har man dålig fantasi någon dag är det bara att klicka sig in där.
JackVegas- P21 Töntigt att äta har jag aldrig sagt äta bör man annars dör man , jag har bara sagt att det är töntigt och opassande med ett matforum på en hiphip-sida. idiot håll dig till ett redan existerande matforum istället!
Vadå graffiti jag är ingen jävla kladdare , jag snokar i Audio och tankar kaggen låtar vafan trode du?!
Kula i pannan på mig haha va cool du är ditt jävla fruntimmer stick o städa och laga nån god soppa eller nått!
frankieLamps P0 Inget fel på mat , men hiphop är inte mat! Gör en låt om mat + en video och se hur många som diggar när du står med ett förklä och steker pannkakor!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Och föresten så kan dom som bestämmer gärna tabort Hela "Övrigt" o Hobby & Fritid jag hade inte brytt mig jag snokar endå bara runt i Musik,Hiphop och Dynamiska :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
vidundret nu går du faktiskt över gränsen. varför reagerar du på matforum när whoa även har vardagsfilosofi, sport, resor, film & tv? inget av dem har någonting med hiphop att göra. och det skadar verkligen inte dig överhuvudtaget om det finns ett matforum, det är bara för dig att undvika att gå in där och läsa. bara för att jag inte är intresserad soul & R&B så behöver dem väl inte ta bort kategorin för det? ps. jag tror du är jätte dålig på att rappa.
vidundret allting handlar tyvärr inte om dig. du anpassar dig efter forumet, inte tvärtom. passar det inte dig så skit i att besöka sidan. så svårt är det.
Allt handlar inte om dig heller, frankieLamps.
jagvillocksåhaenblog.com
frankieLamps P0 Såg du vad jag skrev innan jag skiter i om whoa-crew? tar bort det med.. men skitsamma!
jag är säkert asdålig på att rappa vem bryr sig du har endå inte hört mig o bara för att man är dålig på att rappa så kan man väll endå hänga där för att tanka låtar.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Fan, kom igen det skulle bli fett med ett matforum
A BROTHERSLOVE IS A BROTHERSLOVE
Midas nej det vet jag. ett matforum nyttjar inte bara mig utan även 679 andra.
Skivsamlare
2008-03-24 16:58
Vidundret P17 HAHAHA nu får du ge dig. skvallertidning? fjortisar? och rent av töntig?
Allt det där skulle alltså hålla ihop med mat & dryck forum.
Blandat, Webbsidor, Politik, Vardagsfilosofi, Köp & Sälj, Formgivning, Resor, Sport, Datorspel/konsol, Datorer & Teknik, Kultur & litteratur och film & tv, Jag vet inte hur pass hiphop det är.
Sen finns det ju andra musikforum som Soul & RnB osv.
Men det är klart, kommer det ett mat & dryck forum, ja då är vi alla fjortisar och gillar att titta i skvallerpressen.
-You cant smell vodka, thats the beauty of it. -Being a rebel aint easy, theres rules to play by.
varför klagar alla på Köp & Sälj, det är galet hiphop att hustla saker. nej men seriöst säljs det mycket hiphop grejer där. det är ett bra forum
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
vad förlorar man på att lägga in ett matforum egentligen? blir inte whoa lika "coolt" då? det kan ju bara ge nytta. sluta negga nu folk.
jooda.
På vilket sätt kan det göra nytta? Genom att dra hit fler folk som skiter i hiphopforumen och röstar för att tramsforum som Mat-, Formgivning-, Kläder- och Sexforum ska införas?
Hitta Svenska HipHopTexter på: http://www.hiphoptexter.com
Fiyah P25 Det är sant det säljs endel bra grejjer där, vi bortser från köp och sälj då.
sholm X17 ord upp!
-You cant smell vodka, thats the beauty of it. -Being a rebel aint easy, theres rules to play by.
Väx upp, och insé att matlagning är en stor del av livet..
be the change
Alltså för mig kvittar de om de finns ett matforum eller inte, skulle nog aldrig ens kolla där och skulle inte bry mig om de ändå fanns ett i alla fall liksom. Har dock svårt att se varför just ett matforum skulle finnas på den här sidan då det är en hiphopsite. Jag menar om man är så intresserad av mat och vill disskutera recept eller ha tips osv så finns de ju sidor renodlade för matlagning redan!? Varför då lägga till ett forum på en hiphopsite för att disskutera mat? Jag menar ni lär ju få mer tips och en mer givande och bättre disskusion på en sida för endast matlagning och inte här. Men som jag sa så skulle jag inte bry mig alls om det blev ett forum för mat & dryck här heller, har bara svårt att fatta varför just här. Sidan är ju trotts allt en hiphopsite och skulle man då lägga till genrer för alla möjliga saker på en sidan skulle jag i alla fall tycka att det är inte så mycket till hiphopsite kvar utan skulle ju mer bli en allmän sida där hiphop är en del av allt annat. Vilket inte bör innebära något dåligt ska jag tillägga.. men det skulle ju tappa själva hiphop konceptet. För känns rätt lätt att lista ut om matlagningsforum skulle tillkomma så skulle ju andra försöka skapa andra forum för just dess intresse i vardagen. Jag menar det är ju inte bara mat som tillhör ens vardag.. Det här är bara va jag tycker men jag är inte speciellt insatt heller.. och det skulle inte skada mig alls om ett matlagningforum tillkommer, men det skulle kännas för mig som ett stort frågetecken om varför just här. fridens!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
för övdrig ska jag tillägga att jag tänker helt i samma tankebana som de du skrev ovan caliber ..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Formgivning & kläder finns redan om inte jag minns fel.. Men om ni är så negativa till matforum så tycker jag ni ska ta bort ALLTING som inte har med hiphop att göra.. För det är PRECIS så ni motiverar..
be the change
låt oss inse att whoa är inte en hiphopsite längre. det är en site med ett hiphopforum i men som ni ser så har whoa även musikinriktningar på reggae, elektroniskmusik och soul. whoa har även ett hobby & fritid forum och ett övrigt forum där det diskuteras allt mellan himmel och jord. jag är LEDSEN hiphoppojkar men ni måste släppa taget. det kommer en dag då inte kan äta er mammas köttbullar utan måste börja laga egen mat och ta hand om er själva. så varför begränsa oss? klart det ska fixas ett matforum. nästan 50% av rösterna talar för det... och kom ihåg att många har röstat blankt också.
"Whoa - Sveriges största hiphopsite "... Jag vet inte om jag missat något, men det står ju till och med på förstasidan.. så att påstå att det inte är en hiphopsite är ju som att cykla till kiruna när du ska till malmö.. däremot inte sagt att även andra saker finns / ska finnas på sidan.. och vilka saker som ska finnas på sidan kommer ALLTID finnas olika meningar om. Jag personligen lagar till stor del min egen mat osv, därmed inte sagt att jag måste ha ett forum för matlagning för de.. de e ju fan bara använda fantasin i matlagningen och pröva sig fram:).. (de låter ju lite som att ni argumentar att "alla som lagar sin egen mat vill ha ett matlagningsforum" ). Bryr mig inte speciellt mycket om det kommer bli ett matlagningsforum eller inte för skulle aldrig va aktiv inom det även om jag kanske skulle kolla till någongång ibland och se vad som händer liksom. Jag är bara skeptisk till hela förslaget och vet inte hur de kommer fungera. Ogillar även ideén om att de ska finnas på en hiphopsite, för just i dagsläget är de ju faktiskt i huvudsaken vad sidan är. Men ska bli kul och se vad admins gör och om de blir ett forum hur de kommer fungera. Fridens!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Durlind det står att det är en hiphopsite, ja. men hur mycket hiphop är det? inte mycket, tack gode gud.
Durlind ja, det står hiphopsite Men vad gör Reggae, Soul, rnb, elektronisk och övrig musik där? Va ska vi med datorer till? Är hiphop en sport helt plötsligt? och jadu, think ahead ..! Hiphopsite handlar då väl om HIPHOP ?, men om de finns annat så varför inte ett matforum? Webbsidor kan inte vara viktigare än mat? eller du svälter dagligen?
"One good think about music, when it hits you.. You feel no pain..So hit me with music... Hit me with music now!"
De där me datorer tar ja tbx ^^,
"One good think about music, when it hits you.. You feel no pain..So hit me with music... Hit me with music now!"
Ja det är väll i alla fall ca 50 % som har direkt anknytning till hiphop. Sen finns det väll en hel del övrig musik vilket kan gå hand i hand med hiphop, jag menar hiphop och andra genrer har ju ofta inslag av varandra i dagsläget. Det är ju svårt att tala om helt exakt hur hiphop ska låta nu för tiden liksom. Sen finns de ju även de forum som kan förknippas ihop jämtemot hiphop.. t.ex. "köp & sälj" där kan du ju köpta / sälja din utrustning. I "klubb & konserter" där kan du ju lätt se vad de finns för evengemang för hiphop. Att skapa ett hiphop forum som strikt ska gå genom enbart musiken, graffitin, dj eller brakedance är ju inte bara hiphop relaterat utan även saker runt omkring som spelningar osv osv.. Säger inte att alla forum kan kopplas med hiphop eller relaterade saker till hiphop, men mycket. Men nu ska jag skita i denna tråden känner jag för de känns lite som att disskutera med en vägg.. dvs det leder ingen vart. Vi får helt enkelt se hur de blir. Fridens! /D
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Durlind , de du nämnde , nämnde inte jag för att ja visste att de hängde ihop med hiphopen... övrig musik hänger väl fan inte ihop? finns utländs och sv hiphop, övrig musik menas nog litemer som jazz osv..... Så de finns mycket som inte har anknytningar till hiphopen, weell kägger du Blandat eller Webbsidor framför mat är du bara rent av född åt sidan.. kanske.. Yosh! Arrigato!
"One good think about music, when it hits you.. You feel no pain..So hit me with music... Hit me with music now!"
GhostfaceKillah.. jag skrev inte heller till dej :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
jo jag tror säkert halva sveriges befolkning reggar sig på den här sidan direkt det kommer ett matforum och bara hänger där. tror ni seriöst att hiphopen kommer utrotas på sidan bara för att det kommer ett matforum, visst whoa är en hiphopsite men som ni ser ger den plats för mycket annat också men har fortfarande hiphopen som "huvudinriktning" och det tror jag ingen missat. dock ligger det något i det du säger caliber , snart vill väl folk rösta fram alla möjliga forum.
jooda.
Hur går det nu då Stuck? :)
be the change
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Hoppas verkligen inte denan skiten går igenom. Som folk tidigare sagt, ännu ett dött forum
sluta jiddra, börja trolla!
feed me nu kanske jag lär mig lagga annat än micro pizza (om man ens kan säga att det är JAG som laggar den......)
"Jag kom ihåg att jag bara glömde ditt namn"