Färska Prinzen intervju på JustDet.se
För er som är intresserade finns nu en purfärsk intervju med Färska Prinzen att ta del av på den utmärkta hiphop-sidan http://www.justdet.se/ ! Han berättar bl.a om dom kommande släppen och ställs mot väggen i en rad intrikata frågeställningar om hans liv och sagolika karriär.
Läs!
Intervjun
now you know.
Producent
2008-02-06 11:22
Hon socialkärringen som jag rappar om i Hur Prinzen tjänade 5000 spänn t.ex. Hon hade tydligen hört låten och begripit att det handlade om henne, hon blev jätteledsen. För övrigt firade jag med öl när jag fick veta att jag sårat henne! Den dumma fittan skulle ha tänkt sig för när hon nästan gjorde mig hemlös för ett par år sedan. Haha underbar intervju, vilken kille asså :D Längtar efter de kommande släppen!
Haha, helskön kille på sitt eget vis. Hits mot folkgrupp är bra som fan :)
Lätt en av sveriges bästa rappare.. helt rätt och intevjuva denna snubben, klockren person! Färska Prinzen in da house.. (fan va fler lyssnare han kmr få tack vare denna intervju)
o just de.. du är jävligt äcklig också.
Fifan att folk inte sett detta tidigare :/ Det var tillochmed bättre förr på förra hemsidan med dagbok, tips och trix mm. Lätt den roligaste och bästa artisten på flera århundraden!
You say Soulja Boy, I say Eminem, You say Jim Jones, I say Biggie. You say Plies, I say Nas, You say Flo Rida, I say Jay-Z, You say UNK, I say NWA, You say Lil Wayne, I say Tupac, You say Dj Khaled, I say The Game, You say Mike Jones,I say Ice Cube. Copy/Paste if you still listen to real hip hop
trevligt att den absolut bästa personen på svenska hiphopscenen får skina lite.
din flickvän är trogen? ja, hon långtradare!
Prinzen äger den svenska hiphopscenen, men detta vet vi veteraner sedan gammalt. Kul om fler får upp ögonen för honom och hans olika konstellationer.
"Jag har tyvärr en tendens att impulsköpa marsvin". Carin Götblad - länspolismästare för polismyndigheten i Stockholms län
Kul att ni uppskattar min lilla pratstund med allas vår Prinz!
MAGNUM OPUS MIXTAPE VOL. 2 in the making! Gästas av Öris, Calle P, Marke, George Kaplan m.fl.
Rolig läsning. Färska Prinzen är originell och duktig.
Word up! som färskar prinzen skulle ha sagt! hehe :)
Nu måste man t.ex. träffa JNI varenda gång man ska skriva texter, och det är ju mindre kul med tanke på att jag hatar den jävla fittan så att det sticker i pannan när jag ser honom. - Grattis! Ni har nyss läst en intervju med Färska Prinzen i egen hög person! Nu har ni något att berätta för era äckliga barnbarn om 50 år! En sak till, ta droger, det är inte farligt, och ni kommer att ha bättre sex och få mer vänner än någonsin om ni gör det! Holla! hahaha, fan vad glad jag blev av att läsa det där.
LÄS!!!
MAGNUM OPUS MIXTAPE VOL. 2 in the making! Gästas av Öris, Calle P, Marke, George Kaplan m.fl.
hahaha, vilken skönt cyniskt och sarkastisk kille..xD Garvade högt när han förklarade att han minsann inte hade petter på sin Ipod, utan mest egna låtar och längtade till han skulle släppa nytt..
Your "best"!? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.
Skivsamlare
2008-02-08 17:53
haha jag älskar den mannen, gjort sedan första gången jag hörde honom rappa på Pass på hall, haha
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss
efter att ha läst intervjun så håller jag fortfarande fast vid min tes att alla som gillar färska prinzen, DVS och liknande är en smula dumma i huvudet. antingen det eller så har dom helt enkelt katastrofal smak. det hela andas lite buskis på något sätt..."humorn" (hans sluthälsning exempelvis) är på så pinsamt låg nivå att man funderar på huruvida det är stefan & krister som är hans ghostwriters. skämmes era byfånar.
Allt behöver inte vara jätteseriöst Demento, och ordlek och flow kan man uppskatta oavsett..
Tycker det är perfekt att man inte behöver lämna hiphop-världen för att få garva lite.
demento du är bara lite tråkig nu. haha han var underhållande, jag hade kul, jag kanske ska lyssna.
Som sötast när jag ser dina brister.
sebreh X0 nej det tycker inte jag heller. det betyder å andra sidan inte att jag uppskattar varenda artist som gör mindre seriösa grejer.
Jag är fortfarande övertygad om att alla som säger att de gillar de här snubbarna bara driver.. Tror inte för en sekund att någon sitter och pumpar deras skit när det kommer till kritan.. De skoj-hypar på whoa för att de är så kassa. Men jag garvade till lite då och då måste jag erkänna, så inget hat mot grabben. Men rappa kan ingen av dem.
Not a follower, so Twitter has never been an option.
t
eambanan P17 prova battla med mister cool eller någon av dom andra boysen och se hur långt du kommer?
Flow är där, rim är där, beats är där, kärleken är där.. vad saknas?
Demento P21 Jag lyssnar dagligen på The keffatliv, Domviktiga skorna, dubbeltrubbel låtar osv osv.
Hiphop MÅSTE inte vara seriöst alltid.
Det är rätt kul också när 50 och hans compadres säger "pussy" och "fuck you" osv. i radio.
Men prinzen spelar man inte för han säger ju "fitta" och "bög" och "hora"..
Det går ju inte..
Prinzen och dom andra grabbarna är fan geni!
Holla and over and out and another and.
You say Soulja Boy, I say Eminem, You say Jim Jones, I say Biggie. You say Plies, I say Nas, You say Flo Rida, I say Jay-Z, You say UNK, I say NWA, You say Lil Wayne, I say Tupac, You say Dj Khaled, I say The Game, You say Mike Jones,I say Ice Cube. Copy/Paste if you still listen to real hip hop
haha, Demento och teambanan bekräftade just vad prinzen sa. hiphop i sverige måste vara sjukt äkta och väldigt seriös ingen har någon självdistans. patetiskt. keffat liv & co är det bästa som sverige har att erbjuda inom hiphop och det är ren fakta.
din flickvän är trogen? ja, hon långtradare!
VidaLes har jag någonsin påstått att hiphop måste vara seriös? att hiphop inte alltid behöver vara seriöst betyder inte att allt som är oseriöst/mindre seriöst per automatik är bra. jag har inte heller sagt ett endaste ord om att man inte får säga "fitta", "bög", "hora" osv. lämna fantasierna i huvudet där dom hör hemma.
nå jåå jag kunde inte bry mig mindre om vad som är äkta eller inte. däremot har jag den perversa böjelsen att jag tycker att musik ska vara bra, oavsett grad av seriositet i texterna. något som, enligt mig, Keffat Liv osv. inte är. var jag tydlig nog eller ska du fortsätta att komma med antaganden tagna ur luften?
Skivsamlare
2008-02-09 14:00
efter att ha läst intervjun så håller jag fortfarande fast vid min tes att alla som gillar färska prinzen, DVS och liknande är en smula dumma i huvudet. antingen det eller så har dom helt enkelt katastrofal smak. - vem är du att dömma vad som är bra och dålig smak hos olika personer? alla gillar vi olika musik och alla har vi olika humor. och till teambanan, jag har diverse keffatlivalster på min ipod, lyssnar faktiskt ganska mycket på dem. och påstår du att dom inte kan rappa har du nog inte riktigt förstått det där med rap, för rappa kan dom. att du inte tycker det är bra är en annan femma. som sagt, alla tycker vi olika.
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss
Demento får lyssna på vad han vill, man uppskattar olika saker i musiken. Vissa artister älskar man för texter, andra för flow och teknik, och andra för båda...chilla lite folket.
Om Demento inte tycker Prinzen & Co har något av detta eller störs av texterna, då är inte han rätt publik helt enkelt. Men att skjuta ner hela deras fanbase kan jag tycka är aningen omoget.
Let's all just agree to disagree? :)
INOK P18 jepp. vissa gillar ju buskis! jag är av åsikten att jag är lite bättre än större delen av världens befolkning så jag dömer människor lite till höger och vänster. du får väl visa mig hur tolerans för andras åsikter ska se ut genom att acceptera att jag tycker att folk som gillar färska prinzen har dålig smak. tack på förhand.
Skivsamlare
2008-02-09 14:17
ouhf, kan tänka mig att en diskussion med dig skulle sluta med en 100+ inlägg lång tråd, väldigt offtopic från båda parter, så jag lägger bara ner här. nu slutar jag jobba! yey ps. jag är också bättre än större delen av jordens befolking. ds.
Odd Goons @ Soundcloud SP1200 / S950. 12bit grittynessss
Vi drar till Indien är hur fet som helst. Alla som inte gillar det (Senildemento) är inte thug nog.
Det ända som fattades i denna tråden var att en dryg svenne ska börja kommentera, Demento du vann priset.
så kass musik så man blir arg när man hör den....
jontelito P21 det är en smula patetiskt när någon som kallas för jonte och lyssnar på hiphopens svar till buskishumorn kallar någon annan för dryg svenne...
LittleJohnny X22 skön ordlek! du kanske också kan bli rappare!
hehe, kalla keffat liv för buskis är en aning... efterblivet. men annars är dom antagligen enda hiphopakterna i sverige som förstår att dom lever i sverige och inte i brooklyn.
din flickvän är trogen? ja, hon långtradare!
Skivsamlare
2008-02-10 13:40
denna vibben e totalt oseriös, kan tycka ni gör vissa roliga sketcher men på väldig låg nivå men kalla de för hiphop e bajs....känns lönt att hoppa på vigge som e en av få som e hiphop i skåne..
"Fullt med snitches överallt,alltid lugn i sinnet för jag röker hasch"
S-oteric: Det är lite lustigt det där, att så fort man själv är artist och tycker något är dåligt så är man avundsjuk. Får man inte vara lyssnare längre när man väl plockat upp micken? ninjutsu: På samma hemsida finns ett reportage med Kingsize och en recension på Vigges senaste mixtape, så din tes om att han skulle vara så ointressant att ingen skriver om honom håller inte.
Redline!
Okej... varför i helvete tog du bort mitt inlägg? Vad är det här för kommunistfasoner?
"Jag har tyvärr en tendens att impulsköpa marsvin". Carin Götblad - länspolismästare för polismyndigheten i Stockholms län
Dr.Octagon X26 Absolut inte. Jag är av samma åsikt som du i normala fall. Men i just det här specifika fallet så är det alltför uppenbart att "Vigge" är fylld till bredden av hat och avundsjuka. Hatar man på Prinzens musik av andra anledningar än avundsjuka är man antingen döv eller retarderad. Så enkelt är det.
"Jag har tyvärr en tendens att impulsköpa marsvin". Carin Götblad - länspolismästare för polismyndigheten i Stockholms län
Prinzen är en av få som gör svensk hiphop bra. 99% av alla andra svenska "emcees" mår jag dåligt av att höra. Självdistans är ett kriterium för att hiphop ska bli njutningsbart. Något som prinzen anammat och dessutom levererar med briljans och känsla. Trevlig intervju
www.permoman.com / www.myspace.com/permoman
Alltså hellre den här "självdistansen" än mangeshmidt
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
handlar inte om avundsjuka kompis... bara det att deras musik äcklar mig... så långt från den sortens musik som jag gillar och anser vara bra musik... sen att deras klick skapat nåt alterego som dom kallar roger bruhn, med rasistiska inslag å shiet gör inte saken bättre... i mina öron är det dagisnivå på musiken som alla i deras click gör... kiss & bajs-humor... dom e fjantar... punkt
Om du inte fattar humorn, utan tar det för "kiss och bajs"-humor, så kan man tro att det du som är handikappad och inte jag
www.permoman.com / www.myspace.com/permoman
Demento P21 "hiphopens svar till buskishumorn"
Menar du att buskishumor är en egen musikgenre? För man kan ju givetvis göra hiphop med inslag av buskishumor, men då blir det ju inte "svar på buskishumorn" utan enbart buskishumor.
Skriver man att någonting är ett svar på någonting, så innebär det att det förstnämnda per definition inte inte kan defineras som det sistnämnda.
Men hiphop kan ju vara buskis på samma sätt som en teaterpjäs eller en film, eller en rolig historia, eller ett TV-program. Så varför skriver du "hiphopens svar på"? När det egentligen -enligt dig- är buskis, och därför inte ett svar på buskishumorn.
Du kanske borde uttryckt dig på förljande vis "hiphopens svar på Åsa Nisse", eftersom Åsa Nisse är en(flera) filmer och inte musik, då kan någonting vara dess motsvarighet i en annan form.
Med andra ord: Märks att du är korkad och inte riktigt behärskar det svenska språket, inte ens enkla uttryck och begrepp... Så att du inte förstår Prinzens geni är inte så konstigt.
Lyssna vidare på musik som inte har underliggande djup, för uppenbart är att du totalt saknar förmåga att behärska språket, och därför givetvis inte heller kan förstå när du lyssnar på musik som förutsätter att lyssnaren kan svenska.
Hejdå
Ointresserad av alla.
S-oteric: så kass musik så man blir arg när man hör den.... Ser inga uppenbara anledningar i det inlägget.Hatar man på Prinzens musik av andra anledningar än avundsjuka är man antingen döv eller retarderad. Så enkelt är det. Eller så tycker man inte att det är bra helt enkelt? Det är fascinerande hur vissa tar i här i tråden. Chilla, det är inte blodigt allvar.
Redline!
permoman: hahah kanske inte lyssnat tillräckligt noga för att höra något annat än att dina grabbar försöker välla ur sig så mycket vidrigheter som möjligt på 3-4minuter... å sånt shiet imponerar inte på mig... har aldrig sagt du e handikappad... möjligtvis gett dig liten antydan om att du e efterbliven, men det e rättfärdigat eftersom ni verkar ha fastnat i puberteten...
Mikael Söderlund was here!
Jävla heta diskussioner här inne då...
MAGNUM OPUS MIXTAPE VOL. 2 in the making! Gästas av Öris, Calle P, Marke, George Kaplan m.fl.
Simme_K P26 intressant och djupsinnig analys...nej du har alldeles rätt i att det rent praktiskt inte kan kallas för hiphopens svar på buskishumor, jag borde kort och gott ha skrivit "buskishumor". nu var det ju dock inte denna formulering som tråden eller mina inlägg handlade om, men det är vanligt att gripa efter halmstrån när man inte har något sakligt att komma med. dig har jag redan diskuterat färska prinzen & co så du vet var jag står. ditt pubertala försök att förolämpa mig genom vilda spekulationer (Lyssna vidare på musik som inte har underliggande djup) faller tyvärr ganska platt.
pungkulor som bowlingklot, O Gee skosulor med tjorvling-loot, so deep moguler med Brio Fruit, so sweet ack detta underliggande djup...färska prinzen är i sanning en lord byron för 2000-talet. hear hear.
fast nu får jag faktiskt gardera mig lite, det kanske inte är färska prinzen som lägger dom där raderna...en keffat liv låt är det iaf.
Simme_K fan vad fattigt inlägg alltså.. hahaha. snacka om att inte ha några vettiga argument. (nu kommer han skriva ett långt inlägg till mig att man ska använda stor bokstav i början av meningarna)
Not a follower, so Twitter has never been an option.
Stick tillbaks till din sexmiljonersvilla..
And they all want to love the cause<br>'Cause they all need to be the cause<br>They all want to fuck the cause
Demento... det där är JNI och inte Prinzen från Keffat Livs tidigare verk, det vill säga nån gång runt 2002. Men det spelar ingen roll. Släpper man över 150 tracks på bara några år så slinker det nog med ett och annat halvkasst stycke lyrik, tror du inte? permoman "Om du inte fattar humorn, utan tar det för "kiss och bajs"-humor, så kan man tro att det du som är handikappad och inte jag " Haha! Det roliga ligger i att Permoman är handikappad på riktigt för er som inte visste.
"Jag har tyvärr en tendens att impulsköpa marsvin". Carin Götblad - länspolismästare för polismyndigheten i Stockholms län