I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

[Video] The O-Zone Battles: Allyawan vs Crome (Promo)

Svensk Hiphop - Battles

   

2010-12-09 00:40
argh biter mig i läppen för och inte svara mer ang. de nu, peace out hater ;))

Vart är jag en hater ? :O Förstår varför du biter dig i läppen.... Pinsam var ordet
As I walk through the valley of the shadow of death, I can't sleep like i'm battling meth, the reaper creeps while i'm gasping for breath. I ask the lord to forgive me for debt, when death comes and my soul leaves my body to rest.

2010-12-09 16:26
gaaaaaah!! asså shit detta är verkligen "whoa" i ett nötskal . folk snackar om bajt hit o dit, eldhee att ingen kan engelska bla bla. Båda var duktiga, ja o typ alla andra som ja kolla den med förstod varenda fuckin ord men fortfarande inget som fick mig eller nån helt "WOW"... bättre klass på dom svenska battlesen än sålänge. Sen att chrome kör med attityd o flippar runt e nice inge bajt nånstans e ju tusentals som gör så. de e fuckin hiphop inge jävla balett det ska finnas attityd. o bra att samwon drog en punch han reppar, när nån har gått över gränsen har nån gjort det. sen att ally drog en smäll är också att gå över gränsen men vafan. det e somsagt hiphop.
http://www.myspace.com/cliq75 "LVT baby baby!"

2010-12-09 19:27
På tal om eldhe...

Ta inte detta som att jag leker kaxig nu. Jag förstår att du vill protect din boy men du är lite väl på mig med dina inlägg här... Med tanke på att du tackade nej att battla mig då jag mötte Rocc Spottz. Ozone frågade mig om jag ville möta dig, jag sa ja, inget svar från dig dock... Då tacka Rodde ja ist... Så... Om du nu är så pass säker att jag är en "fuckin` amatör" som "needs to step his game up" osv, så ger jag dig nu andra chansen att tacka ja eller nej, how about it?

Jag är inte som du, tänker inte ta "fet" text där jag kallar folk som diggar dig för idioter och använder jätte många utropstecken och skit. I`m simply callin´ you out.

Om du är på så kan vi även get on the phone och diskutera vad för slags regler du vill ha, så vi slipper missförstånd som jag och ally. This is a friendly and respectfull challange bro. Jag är down på vad du än vill (no homo) =)

Snacka med Ozone & set it up i så fall.

Peace

ps. Crome, inte Chrome!



- "This one here just might be my masterpiece..."

2010-12-09 20:15
BANG!
www.soundcloud.com/arionmusic

2010-12-09 23:45
någon mer än jag som tror att eldhee bangar ur, tydligen ännu en gång,?


peeys out
Pleassure
Du fyller ingen mening i dagen, som en fästing//

2010-12-10 00:16
Dayum Eldhee vs Crome, Längtar redan till att va på plats igen nere i lund o check that shiiiit out
Geni

2010-12-10 01:48
Donutbwoi:
Iron African? Bobby Sandz? Pure Purpose? D-Chi? Aaron Phiri?

Finns det video på det här???





---------------------

Skön utmaning Crome, Elden kommer att slockna.. No doubt!
hatar forumsignaturer..

http://twitter.com/ARSVXO
Poet

2010-12-10 02:39
Jag vet inte om det är för att jag jobbat 12 timmar sträck, but I'm confused as a motha! Försökt att läsa alla inläggen i tråden men jag är trött som fan :S


Why were Ally and Crome beefin? För det var ju uppenbart något som låg i luften.

Vad fanns på Crome's t-shirt?

Var det Ally som took a swing?

Är allt löst nu?
At the gates of Eternity...
Poet

2010-12-10 02:43
And yeah, vad är det Crome säger som blir censurerat? Efter att han säger "Facebook dot com, find people."


Love!
At the gates of Eternity...

2010-12-10 03:08
BC99
Hela namnet på Allyawans flickvän om jag inte har helt fel.
Poet

2010-12-10 11:16
Ok, då var den frågan avverkad.


And the rest?
At the gates of Eternity...

2010-12-10 11:59
BC99

Ja det var Allywan som slog. På Cromes tshirt var en photoshopad bild där Crome ligger med Ally's flickvän. Det verkar som det är löst nu ja, både har snackat med varandra och bett om ursäkt.
"Visst är det vackert.."
Poet

2010-12-10 13:20
Bra att det löste sig!
At the gates of Eternity...

2010-12-10 14:20
Ja det var Allywan som slog. På Cromes tshirt var en photoshopad bild där Crome ligger med Ally's flickvän. Det verkar som det är löst nu ja, både har snackat med varandra och bett om ursäkt.


Aboooe !
Inte underligt att han blev lack.

2010-12-10 18:57
vart kan man se videon där crome jumpar allyawan?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-12-11 03:31
bcool

Sida ett i denna tråden..

2010-12-11 09:12
hahaha ALL min respekt till allyawan som rappare och mc försvann efter detta..

om man går in i en battle så är dina ord dina vapen, enuff said!

allyawan är en pussy och hans brud är en pussylicker..

2010-12-11 12:10
allyawan är en pussy och hans brud är en pussylicker..

Jag vill inte vara den som e den, men det det där låter pretty much "hater" to me. Hade du någon respekt för allwayan till att börja med?

Dumt att köra den här jantelags-attityden och börja hata en rappare pga en sån här grej. Självklart får man tycka att det e en bull grej å sopa på nån under en battle, men man får även tycka att vissa saker förtjänar våld också.

"i en battle så är dina ord dina vapen", så sant så sant, en rad om att man knullade nåns brud hade nog inte rört ryggen så värst mycket, men en photoshoppad BILD på en t-shirt är lite att testa någons humör på egen risk.

Skitsamma var det väl nu, de har tydligen "squashat" sin "beef" med varandra, bett om ursäkt och det enda som betyder nåt är den feta battlen dom trots alla skitgrejjer emellan har gett oss!
As I walk through the valley of the shadow of death, I can't sleep like i'm battling meth, the reaper creeps while i'm gasping for breath. I ask the lord to forgive me for debt, when death comes and my soul leaves my body to rest.

2010-12-11 12:11
Schib

crome jumpar allyawan inte tvärtom..

tycker förövrigt att allyawan hade all rätt att göra det han gjorde, de e en battle inte en tävling i att photoshopa bilder haha
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-12-11 13:30
bcool

"de e en battle inte en tävling i att photoshopa bilder", kan vara det mest korkade jag hört.
www.soundcloud.com/arionmusic

2010-12-11 20:39
fbws.. jag har alla blu duk tapes, iChronicles och mkt mer singelsläpp på datorn, alltid diggar allyawan, och no doubt, han har en grym talang, synd bara på att den måste waistas på en dumfjant..

2010-12-11 22:40
Vadå har crome hoppat på han i efterhand eller inte? i dont get it.
mhm

2010-12-11 23:40
skipp

Aa. Gick in i en klubb där Allyawan körde och landade 3-4 slag. Har video på det.
 

2010-12-12 02:58
Moroten:

Finns den så man kan få se?..

2010-12-12 12:56
crome va tung, men snälla nu. Allyawan fuckade honom.
"Charge it to the game, Ill bill myself"

2010-12-12 13:39

allyawan är en pussy och hans brud är en pussylicker..


Du är helt efterbliven
R-man Skrotum "The rapping rap-man" Rapp-Stierna. Utbildad Master of Ceromony (som resten av R.I.S) på Värnhems MC skola, inriktning Beefing och Gangster Rapping. Examenarbetet var dock ett 15 miljoner-stavigt rim på Brott och Straff som totalsågade Dostojevskis hela karriär och samtliga verk.

2010-12-12 19:15
Du är helt efterbliven


och du verkar vara en av dom som missbrukar ordet "Efterbliven"

sure sure, ber om ursäkt för det sista, men försöker bara bevisa att om han skulle läsa det där så flippar han inte ur och blir så aggro, om han ska hålla på med gemet borde han kunna hantera det bättre..

inget illa mot han, som rappare! riktigt duktig, men som person? njae, han verkar vara en dryg snubbe

2010-12-12 22:33
crome, fult av allyawan i slutet men jävligt rolig t-shirt hahah
www.myspace.com/loniiproductions
www.lonii.se
http://www.youtube.com/user/Pacslife7196#p/a/u/1/lUHsa-HgMbk
Redaktionschef

2010-12-12 22:38
Vill, i egenskap av webmaster på Whoa, påminna alla om reglerna. Vill inte se fler inlägg där man kallar de tävlande eller andra diskuterade i den här tråden för otrevliga grejer (pussy, efterbliven osv).
Oracle aka HipHop-Oraklet | Whoa-Crew 2000-2013|
I januari 2014 lägger vi ned Whoa. Tack för de här åren!

2010-12-13 16:22
ska inte de 2 sista battles komma upp idag? :D
http://blog.whoa.nu/2011/08/18/anxious-feat-dizzy-enough
www.youtube.com/user/DizzyEntertainment89

2010-12-13 16:25
Dizzy89:

Jo, dem har ju utlovat det :)

2010-12-13 16:52

2010-12-14 19:35
tål man inte det ska man ej battla. allyawan blev ägd punkt slut

 

2010-12-15 00:25
BRB2009

Fattar inte riktigt vad du vill komma fram till?

Med tanke på att GT är störst och ledande i battlescenen så är
det väl självklart att det är därifrån man hämtar inspiration och
försöker att hitta en stil som man kan köra med, tills man utvecklas
och blir säker på sig själv för att sedan skapa en mer unik stil
som passar en..

Ditt påstående är bara dumt. Det är som att anklaga några
spelare i Allsvenskan för att dom försöker spela med samma
stil som Messi eller Ronaldo.. Tro fan att alla vill vara lika bra
som dom och tar deras still..

Kom in i matchen..
Highfive anyone, anyone?

2010-12-15 03:07
Allyawan dööööde! Skön energi i detta battle.
 

2010-12-15 15:03
crome got busted on rapecharge


någon som vet mer?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-12-16 15:37
Crome:

Plus studdy alla mina gamla battles. Jag har aldrig varit lika "aggressiv" som i denna. Det är för som jag Ally sa det, vi visste inte var vi hade varandra innan battlen. Var jag så här mot Rocc Spottz? Iron African? Bobby Sandz? Pure Purpose? D-Chi? Aaron Phiri?


Du fick också rätt duktigt med skopor av skit efter den senaste med, känns då ej speciellt långsökt att du försöker "switcha" och av dom tre du nämnde som dina "idoler" så är Diz by far den enklaste i teorin eftersom han inte skriver verser utan bara bars, det blev dock plattfall eftersom du helt saknar den karisma och framförallt energi som "Diz" har, han är en sådan som helt låser åskådare från första till sista bar.

Jag är dessutom långt ifrån ensam över att ha sett detta, och jag tycker det är jävligt tråkigt att du liksom dom andra (ja ni är flera stycken) som imiterat,översatt osv inte kan stå för att ni gjort det.

Jag mfl sitter inte och "hittar på" nämligen när vi anmärker över dessa saker, det faktum att detta sedan besvaras i stil med saker som "näääää det har vi aldrig gjort" och "lolz" samt helt värdelösa och skrattretande liknelser med "Messi" och "Zlatan" säger en hel del.


Jag avbröt domaren för jag tappade bort mig, you can clearly see that när jag snäpper med fingret och skriker ut "you fat fuck". Jag älskar Dizaster, han och The Saurus och Iron är mina favorites men att jag KOPIERAR honom för jag kör jewish jokes på nån som kommer från Iran


Nä, läs det som skrivits istället.


Jag ber dig dock brb, jag respekterar allt du har att säga men håll tråden relevant. Om du ska fortsätta med detta, starta en ny tråd ist. "CROME BAJTAR DIZ!" eller "CROME SUGER!". Jag respekterar dig trots att du spottat på mig sen du reggades, man the fuck up och visa respekten tillbaka så som du själv blir behandlad. Det är en sak att ha opinions och en annan med personliga angrepp.


Tråden avhandlar ett "uppträdande" du gjort hur är det då irrelevant att föra en diskussion om kvalitén på detta?, det är inte ett "personangrepp" att säga att jag anser att du är skitkass samt att du skulle behöva uppsöka talpedagog snarast eftersom ditt uttal är under all kritik, och att det låter rent ut sagt förjävligt, upp till dig dock om hurvida du väljer att göra något åt det. Men det hörs övertydligt när du försöker använda engelskan att du inte alls är överdrivet van att bruka det (förutom när du skriver texter eller framför)


 
Producent

2010-12-16 16:19
Räck upp en hand om ni vill se brb2009 ställa upp i nästa battle.

2010-12-16 16:32
crome got busted on rapecharge - som alyblabla säger


tell me more about that?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-12-16 16:36
skojja bara såg hur det var i en annan tråd
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-12-19 18:04
Dom snackar fortf engelska efter slagen! HAHA! "im still standing here aint i?"
Allywan vann för att han lekte gee hela matchen och började aldrig snacka svenska.. och så gick det att förstå allt han sa också.
fcuk spleling

2010-12-19 19:10
orka.. its over people...

2010-12-20 13:31
eLDhee P23 håller med dig 100%

2010-12-20 22:16
jag tycker R-man vann denna battle! nu slutar vi bråka :(
Yours truly, Slobe
Producent

2010-12-20 23:00
maketo

varför står det att du är bannad på din andra användare? hehe

2010-12-22 02:53
tänker inte lägga "röst" på någon av snubbarna utan vill bara komma med en åsikt. en battle ska väll vara komisk och inte verbala hot, eller? vad bevisar det, vem som har sett flest antal action filmer? isåfall känns det riktigt fattigt att luft-hota varandra, ser ingen finess med den typ utav metod. diggar inte heller den stilen där man pratar om anhöriga till motståndaren, billigt och smaklöst(och att det många gånger bara blir fel).

strunta i uttal, det är kvalitén som avgör.
pistol

2010-12-22 02:58
men om de bara ska va komiskt, va bevisar det? vem som sett flest antal komedi filmer? see what i did there? handlar om att kunna blanda listighet med ett bra flow och massa goa rim, sen att vara rolig är ju ett plus ibland, men de beror ju på tillfället, ibland passar det med en rå battle med massa fula ord och "luft-hot" vilket jag inte fattar riktigt vad är för nått, ett hot är väl ett hot? när blir de luft-hot?
Yours truly, Slobe

2010-12-30 21:34
Alltså jag tycker att Crome förtjänade det slaget, han rappade om allyawans flickvän eller vad det nu var, och det typ 90% av det Crome säger handlar bara om anhöriga.

Tänk om nån av er hade battlat mot typ eminem och rappat om proof som är död, som är eminem bästa kompis till er som inte vet, iaf han hade nog blivit lack.
Producent

2010-12-30 22:41
shit va keff gämförelse. hans flickvän är inte död. hade de vart så så hade man förstått. men de där va bara kefft
People believe what they want to believe, and I want to believe you're a smart man.

2010-12-30 22:46
poängen var inte att hon var död, men du fattar vad jag menar.
Plus att Crome har ngn jävla photoshoppad bild, jag menar vadå satt Crome hemma å tänkte att jag måste ha ngt å komma med så jag photoshoppar en bild å lägger det på min T-shirt?

Det är en rap battle, ingen jävla t-shirt diss tävling.