Den borde heta "Lorentz & M.Sakariasdiss" egentligen, med tanke på hur mycket han smygdissar. =)
Hej
Tack för denna låten Zacke! och Motvits!
"Tried to freeze time that's why I iced the face of my watch" - AZ
Sjukt härlig text, dock är den i utförandet som många andra påpekat för lik genren han dissar för att jag ska vilja spara den. Men nog fan är det en klockren text på en bra låt!
Whoa.nu - När Du Vill Få Dig Ett Gott Skratt
Hundsim@MySpace | Jag är smartare än du.
förjävla tung asså jag finner knappt ord
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Skoj med så många celebriteter som kommenterar positivt om låten på mbfimg.
Länk till http://www.mybestfriendismygrind.com/zacke-ft-movitz-spela-mig-pa-radion/ Eboi posted the following on May 13, 2009 at 12:26 pm.
så feet! fick MIG att skriva några rader på svenska.. riktigt fet
Afasi posted the following on May 13, 2009 at 1:38 pm.
Haha, Feeeet!
Adam T. posted the following on May 13, 2009 at 8:14 pm.
fet… jävligt fet!
Frej posted the following on May 14, 2009 at 2:03 pm.
Har känt starkt för din skit sen vi var så små att vi inte hade kommit i målbrottet. Boss 4 leader. Maskinen 4 life
Framförallt roligt att den är omtyckt här på whoa. Fortsätt gärna kommentera låten och säg vad ni tycker!
Redaktionschef
2009-05-15 00:19
Lustigt att så många har börjat skriva Movits! med z på slutet ... det ska det inte vara :) Åter igen, grym låt. Men börjar väl vara dags för skivan att släppas nu också ;)
Oracle aka HipHop-Oraklet | Whoa-Crew 2000-2013| I januari 2014 lägger vi ned Whoa. Tack för de här åren!
Riktigt jävla fet! längtar som fan till skivan.
Webmaster
2009-05-15 02:02
Riktigt tungt måste jag säga.
alternativeto.net | whoa.nu | olaj.se | 27kb.se
Överfet låt
MAGNUM OPUS MIXTAPE VOL. 2 in the making! Gästas av Öris, Calle P, Marke, George Kaplan m.fl.
bra grejer, förlorad generation är däremot bättre!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Husets egna.. Det e ju super-tydligt att han gjort "en Promoe".. Det e ju det som e hela konceptet känns det som.. Fet låt annars, även om jag inte diggar att han snackar skit om 808:or:)
Nu finns all min musik samlad på ett ställe!! Givetvis gratis usershare.net/orismusik
N_Jack Det är lite det som är meningen.
"Tried to freeze time that's why I iced the face of my watch" - AZ
Stukad Jo tack, det vet jag. Men det är just därför jag inte orkar lyssna på den mer, men jag har ju redan påpekat att den är en klockren och just den sortens pik som mainstreammusiken förtjänar idag.
Whoa.nu - När Du Vill Få Dig Ett Gott Skratt
Hundsim@MySpace | Jag är smartare än du.
Jo.. iofs, jag förstår dig. Jag pumpar den för textens skull.. den är så jävla klockren att jag pallar med autotunet.
"Tried to freeze time that's why I iced the face of my watch" - AZ
Husets egna.. Det e ju super-tydligt att han gjort "en Promoe".. Det e ju det som e hela konceptet känns det som.. Jo, att det är en sarkastisk låt är uppenbart men att facktermen blivit "Promoe" var väl något nytt. Syftade mest på att kritiker alltid måste sätta in låtar och artister i fack och tvångsmässigt leta efter synonymer och liknelser - ibland blir det bara för mycket.
Tråkigt om folk tror att Zacke och Movits! hoppat på någon (sarkasm)trend då sensmoralen i låten är just kritik mot att så välvilligt hoppa på trender. Eftersom det är mina boys som gjort den här låten så vet jag de facto att den uppkom långt innan Svennebanan och Mohammed Alis låtar släpptes. Om man då ens behöver påpeka detta då jag inte alls tycker att det är samma stuk.
HusetsEgna: Det är väl snarare så att Zacke gjort "en Uggla", då "Jag mår illa" är en bättre liknelse än Promes "Svennebanan". Att göra sarkastiska låtar är ju heller inget nytt, så jag förstår inte grejen med Promoe jämförelsen. Hur som helst; en jäkligt underhållande låt är det. Bra jobbat Lule! PZ
"Who the motherfuckin' bawse?"
"Spela mig på radion" premiär i radion om lite mindre än en timme. Tuna in Sveriges Radio P3 20.00!
EY. lyssnade på P3 på självaste teven (av en ren jävla slump) typ 20:03 och då hör jag typ det grymmaste på länge, nämligen Zacke med Spela Mig På Radio. Även om jag faktiskt gillar M. Sakarias och Lorentz, så gillar jag faktiskt detta ännu mer - är det något album på G med denna coola grabb? SÅ FRUKTANSVÄRT BRA! Denna låt kommer spelas så ofantligt mycket i sommar, så fruktansvärt bra. Finns fan inte ord som beskriver hur bra det är.
Riktigt bra låt, kommer pumpar mycket.
Hej, Träffat Jacob?
Omfg va fet! En till låt att pumpa =)
Skivsamlare
2009-05-16 12:50
Jag älskar den här låten. kärlek vid första öronkastet. Movits är precis lika tighta som vanligt.
Riktigt fet låt. Big ups!
Vi får väl inte glömma Movits i denna låt heller. Skönt låt allt som allt. Hoppas du får det riktiga genombrottet snart. Den enda bra rapparen i Luleå, om vi nu inte räknar in Movits!
:)
Lustigt att så många har börjat skriva Movits! med z på slutet ... det ska det inte vara :) stava movitz med s? nä aldrig att jag gör det, tycker det ser lite gay ut, aa du heeuurrde.
http://www.goteborg.se
Riktigt riktigt fet låt! Blir bara mer och mer sugen på albumet!
Ametist blogg:
Länk till http://blog.mtv.se/ametist/2009/05/18/ja-vad-sager-man/ Saxat från Ametist blogg Zacke är en av mina favoriter just nu… en väldigt duktig rappare, vars rap enligt mig kännetecknas av en tydlighet i kombination med stor lekfullhet både i röstproduktion och egna påhittiga uttryck som då och då kryddar hans lines. Pharahoe Monch är en av hans inspirationskällor och innehållet i hans texter har hittills kännetecknats av en rikhet på referenser, en hel del omvärldsanalys och kritik av densamma. Zacke har enligt mig allt som krävs för att bli långvarig. Den här låten är en avstickare och inte riktigt representativ för det den här bildsköna rapparen brukar släppa ifrån sig. “Spela mig på radio” driver med de komponenter de mest radiospelade hiphoplåtarna de senaste året haft… autotune, nerpitchad röst, image som pimp and player, en liten känga till Lorentz & M.Sakarias och Kanye West… och tydligen även med sig själv som flyttat till huvudstaden för att syssla med musiken. Du kan ju också läsa hans egen beskrivning av låten. Där kan du också ladda ner låten. Den är himla rolig… och som radioprogramledare och musikjournalist är ju jag såklart extra road över att Zacke spyr galla på media-etablissemanget på det här viset.
"Härma USA så dom spelar mig!"
"Tried to freeze time that's why I iced the face of my watch" - AZ
Är en ruskigt fet platta!
http://www.facebook.com/mickjagerjakkthe http://www.twitter.com/popularmusiken http://www.popularmusik.net
Producent
2009-05-19 20:19
Zacke + Movits! Episk kombination
Stressin' how hardcore & real she is, but she was really the realest before she got into showbiz
Behöver inte säga att den är fet, det har WHOA gjort redan! ;)
Vår musik och blogg hittar du på -
http://www.smsmusic.se
Länk till http://www.megablogg.se/2009/05/zacke-ft-movits-spela-mig-pa-radion/ Är det äntligen dags för lite hiphop-jidder i Sverige igen? Sen hjälten Johan Organismen Hellqvist straffade alla som vågade gå upp mot honom på scen och Ken senast svingade yxan har det vart dåligt med biff i ankdammen. Den svenska hiphop-scenen(?) har from a far känts som det nya Straight Edge. En scen där alla går runt och klappar varandra på axeln, tuggar på varsin klon från samma Selleristjälk och tycker samma i total gemytlig harmoni. Det finns undantag och vi vet vilka dom är men i det stora hela har det vart lite homogent. Entré Zacke från Lule. Zacke (med Z) är en realtivt okänd förmåga i det svenska hiphop-undret (Svensk hiphop som alltid är på gång och alltid kommer bli stort. Igen). Han har tidigare släppt en del musik under radarn och hoppas nu kanske göra en 50 cent och skapa sig en helt egen slot i media genom att dissa allt och alla han kan komma på. Något han gör med bravur. Gästar på låten gör gruppen Movits! som också de härstammar från de nordliga distrikten. Det är ungefär det enda jag vet om dem. Googla den kompis. Några av namnen du kan höra i låten är Lykke Li, Papa Dee, Sanna Bråding, Lars Winnerbäck och Kleerup. Det är inte heller så jättesvårt att gissa vad Zacke tycker om skivan Vi mot världen (och dess skapare) när han lägger rader som: Stava zakarias med S nä aldrig att jag gör jag tycker det ser lite gay ut ah du hearrrd Det är fantastiskt politiskt inkorrekt hela vägen. Uppenbarligen har dessa herrar inte vart på så många Cali Roots-fester här i huvudstaden och jag hoppas innerligen att deras frånvarokort förblir fullklottrade. Distans är nyttigast i stan. Låten Spela mig på radion är både bra och riktigt jävla rolig och lyssnar du på den kommer du inte bara att få skratta idag. Du kommer också känna den i kroppen. Något som vi alla vet inte på långa vägar är självklart. När humor och musik ligger blir det sällan bra. Oftast blir det bastarder som Dr Bombay. Zacke är inte Dr Bombay. Det här är bra. Idag.
Sov inte! Detta är bara ett smakprov på det som komma skall.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Kan inte vanta pa skivan, gillat Zacke innan men tilsammans med Movits gor han det galet. Sjukt hoga forvantningar pa plattan nu!
Spela Mig På Radion kom in på P3:s spellista i måndags!!!
Autotune är skönt, den här låten va mest jobbig.
Jag tycker att låten gör det så jävla bra att jag orkar lyssna på den. Autotune är en pain in the ass, men det är så jävla bra ihopbundet med hela låtens budskap och allt. Det är fullbordat guld. För övrigt årets rim här: Va' gillar du för grejsimojs? Bing bing, baby, jag kan va' din Crazy Frog! ...med Crazy Frog så fruktansvärt härligt uttalat, typ "KREJSY FRÅGG". Friggin awesome.
ser framemot videon! lär bli fett!
http://www.facebook.com/mickjagerjakkthe http://www.twitter.com/popularmusiken http://www.popularmusik.net
Visst är det en bra låt, det kan jag hålla med om. Men för guds skull, är det verkligen ingen där ute som hör likheterna mellan Zackes låt och Mohammed Alis "Hinna Hinna" som först och främst släpptes för ca tre månader sen, och som för övrigt snurrat på P3 sedan lite mer än en månad tillbaka? Så jag fattar verkligen inte vad det är så orginellt med den här låten som så många Whoa användare verkar vara så himla fascinerade över. word!
hörde låten på radio idag och kan inte annat än at hålla med dig
RIKTIGT skön!
I´m Scrammel, no not like scrambled eggs I´m the weird strange dude with fucked up legs
buzz Skillnaden är väl kanske allt? Lyssna på texten.
Anenkefali har lyssnat på texten.... hahah nee du, de har tagit hela hinna hinna konceptet o kört de på annat beat, fett tråkigt fifan haha.... förstår att sånt är vanligt men det här var nästan liiite för mycket. det är för likt. tjaaaaaaaaaaaa
Jag förstår delvis vad du menar, men Hinna hinna är ju mer "GÖR MIG TILL EN STJÄRNA!", tror du helt ärligt att Zacke och Movits! har samma grej på gång? Zacke och Movits! rådriver ju bara, och på ett skithumoristiskt och mysigt sätt.
buzz: Haha, det är ju ungefär som att säga att "Fredag hela månan" med Afasi & Filthy har baitat Fattarus (tillsammans med Fjärde världen och Ison & Fille) "Festen är här". Ologiskt.
http://www.facebook.com/mickjagerjakkthe http://www.twitter.com/popularmusiken http://www.popularmusik.net