I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Limp - Lugnt o serriöst!

Vår Hiphop - Lyricism

   
Rappare

2008-12-18 20:37

Limp - Lugnt o serriöst!

vill ni ha våldsironi och inte sånt som e fint
så kan du skicka dina halsmandlar till mitt kondotori
mät dig inte mot mig som om jag vore ett måttband
för jag börjar kasta kottar när jag blivit smått arg
tar ett kinderägg heller på linement
o kör upp det i din röv o låtsas som inget hänt
ditt flyt tar dig bara neråt som ett vattenfall
o dina hundar får det att låta som om katten skall
jag är ett stordåd som när land blir snattade
o du är nått annat som strår o runkar i ikapp med handikappade
du borde skickas till soptippen med din nalle
o placeras i avdelningen "Trä" för du är en träskalle
du e helt öde så du får leka på tundran fatta
o du blir kritvit som bleka hundralappar
jag laddar upp medan ni tar sats fruitcakes
så nu blir det slut tänkt skriver inte för att döda " lets shoot legs"


2008-12-18 20:43
Inte ofta man ser såna som är 13 år och kan skriva såhär.
Evangeliet

2008-12-18 21:53
Alltså, detta är mycket bra för att vara skrivet av en 13-åring. Med det sagt finns det ändå en hel del att förbättra.

Du behöver vara mer originell med dina punchlines/ordlekar etcetera. Sen finns det även en del rader som inte fyller någon funktion över huvud taget, då de mest liknar försök till roliga rader men blir bara pannkaka. Sen är det minst sagt osammanhängande allt för många gånger.

Första två raderna gillade jag, resten var ungefär på nivån "godkänt". Försök även undvika massor stavfel (konditori*, liniment* osv). Men fortsätt skriva, kan ju säga att jag inte var såhär bra för knappt ett år sedan.

2008-12-18 21:56
Fett som fan! flerstav och punches på samma gång nu! det är grymt fan! :)
Blunted in stockholm

2008-12-18 22:09
Riktigt grymt för din ålder... Det betyder visserligen inte att jag kan tänka mig att läsa texten som ren njutning och sitta här och slita ribba till varenda rad, men om du fortsätter utvecklas på det här sättet så är det läskigt.

Lyssna på jeppehehe, jag orkar inte upprepa det han skrev. För övrigt var inte jag lika tight för ett knappt år sedan jag heller...

2008-12-18 22:31
Limp är töng. Grym text mannen! Grabben*
Dra åt helvete!
Rappare

2008-12-19 17:36
tack :) för kritiken jeppehehe ska absolut ta åt mig,
Tycker det är lite lustigt att gussti o anen tyckte det här va bra när jag själv tycker jag skrivit bättre dem har dissat totalt.

2008-12-19 19:47
limp, världen är skum visst? ^^

annars var väll texten sådär, var väll bättre rim än det var innehåll om man säger så :)
En kantstött pelare som inte pallar trycket
Har tankar om nåt större skiter i vad alla tycker

2008-12-19 20:28
Fett att du är så ung.. Finns en härlig framtid här.. Keep on workin' Du kommer kunna droppa feta lyrics! Det är riktigt soft shit! x) Men finns massor att förbättra! Men det här gillas en del!

Peace!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Rappare

2008-12-20 18:36

2008-12-20 18:57
limp

Du får gärna länka till något sådant så ska jag kolla upp det. Sen kanske du tycker att du skrivit bättre, som jag dissat för att jag ser det här som bättre. Folk har olika syn på saker. Men inte sett bättre än det här av dig vad jag vet. Och egentligen spelar det ingen roll, för än så länge är du inte särskilt tight, utan tight för att vara 13. Fortsätt utvecklas så kommer du bli riktigt bra tror jag.
Rappare

2008-12-20 19:03