I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Bevismaterial vol. 1 ute nu

Svensk Hiphop - Allmänt

   

2008-01-30 23:34
* "Psykos snubben som tjötar innan alla feta spelningar på urf!"
- Vem?

10-4, over...
"Not so funny now, funny man..." - Å, jo, totally worth it! ;)
Mabande In The Park - once in a lifetime, baby
Thugz 4 hugZ - kärlek istället för gangsterpropaganda

2008-01-30 23:41
"Kung Henry"
what u know´bout me

2008-01-30 23:46
Kung Henry var ju sjukt rolig
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-01-31 00:02
Ah, besaaa har alltså inget sinne för konst :P

10-4, over...
"Not so funny now, funny man..." - Å, jo, totally worth it! ;)
Mabande In The Park - once in a lifetime, baby
Thugz 4 hugZ - kärlek istället för gangsterpropaganda
Manager

2008-01-31 07:06
besaaa: Det är ingen som tvingar dig att betala nånting, vad lackar du för? Och varför skäms du över något som någon annan gör?

Ingen har dessutom sagt att enbart det som finns på DVD:n är svensk hiphop, det är därför det kommer komma fler volymer i serien. Kanske volym två har något du anser vara bättre, vem vet?
Redline!
Producent

2008-01-31 16:40
var längesen jag såg rapparna som är med på dvdn vara speciellt aktiva i audioforumet..

majoriteten av alla medverkande släpper skivor och videos..

but I guess it's always like that when people who think they know wanna know.

det är rätt instressant att bedömningen verkade ha gjorts på trailarna. som att säga att en skiva är dålig för att man enbart läste metrorecensionen..
Level 8 Studio - www.level8studio.se
Norra Botkyrka - Svensk rap's födelseplats!

2008-01-31 18:25
varför skäms du över något som någon annan gör?

Jag är sånn, om någon skämmer ut sig ordentligt/är ordentligt pinsam så kan det ibland resultera i att jag själv skäms.. jag vet inte varför, men sådan är jag..


och ja det är mycket möjligt att vol. 2 kommer falla mig i smaken bättre.. jag tyckte bara att artist line-uppen inte var särskilt övertygande.. och att detta kanske inte verkar vara det ultimata beviset på att svensk hiphop lever.
what u know´bout me
Producent

2008-01-31 19:41
man kan inte resurrecta en hel scen med en dvd.
Level 8 Studio - www.level8studio.se
Norra Botkyrka - Svensk rap's födelseplats!

2008-02-01 17:30
det är lite ironiskt att den trailern faktiskt är ett ganska bra bevis på att svensk hiphop skulle kunna vara död..
what u know´bout me

2008-02-01 18:31
yes ja vann ett ex på justdet
http://soundcloud.com/rod_g

2008-02-01 18:49
besaaa F18, äh, sluta lipa. Du gör fan inget bättre.. Men om du tror att du gör något bra genom att tracka ner på dem som faktiskt försöker göra något för Svensk hiphop så varsågod, jag tycker i alla fall bara att du är dum i huvudet.

Tycker att DVDn var lite upprepande men det var kul att se - underhållande, intressant.
Längtar till tvåan!
 
Skivsamlare

2008-02-01 19:01
"det är lite ironiskt att den trailern faktiskt är ett ganska bra bevis på att svensk hiphop skulle kunna vara död.."

vad menar du med skulle kunna vara död? för det är den inte på långa vägar..
Yes! In Concert — For the love of music

2008-02-01 20:04
Användaren är inte inloggad bojjan P21

precis, jag tycker inte att den är död. men när man kollar på den trailern, och tror att det dem visar är svensk hiphops elit, och att dem i filmen är dess räddare.. då är den fan död. om det där är svensk hiphop, så är svensk hiphop död.
what u know´bout me

2008-02-01 20:05

precis, jag tycker inte att den är död.

kan ändras till, jag vet att den inte är död.
what u know´bout me
Skivsamlare

2008-02-01 20:48
Bevismaterial vol.1 tar upp svensk hiphop som bubblar, inte den svenska hiphopen som redan kommit fram och tagit mark. Detta är ett urmärkt sätt att visa kommande akter i scenen som existerar och på något sätt tagit sig framåt - alltså ett sätt att visa att den svenska hiphopen inte är död.

Det är inte en DVD som redan tar upp de som redan gjort det, dvs Looptroop, Ken, Petter, Fjärde Världen etc.. (listan kan bli lång). Det är ett grymt initiativ av 2-3 snubbar som på sin fritid tagit sig tid och åkt runt och intervjuat dessa som eventuellt kommer att bli något inom just den svenska scenen / eller redan har etablerat ett namn i scenen.

Volym 2 kommer ta upp aktiva rappare i Stockholm om jag förstått det rätt, och volymerna i sig kommer fortsätta att komma vilket kommer resultera i bättre produktion för varje volym som kommer.

Tycker det är ett grymt initiativ och tror att Mokmedia har gjort sig ett namn inom ett par år med ett gäng feta DVDs.. No doubt.
Yes! In Concert — For the love of music

2008-02-03 21:14
Användaren är inte inloggad bojjan P21

när du lägger fram det så, kan man ju faktiskt fundera lite på ett införskaffa sig ett ex..
what u know´bout me

2008-02-03 21:31
Haha, Trainspotters var ju roligast på hela dvd:n!
Det var en gång en rappare som ville vara som alla andra, och plötsligt var han unik.

2008-02-06 20:30
nice
/la mordidita aka en la cosita