Vad har du överflöd av i klädväg?
Jag tror de flesta har "en grej" för någon typ av plagg.. Det kan handla om skor, mössor, strumpor osv. Så. Vad har du alldeles för mycket av enligt dig själv? För min del är det halsdukar och sjalar, som jag halvt som halvt delar med min mamma. Räknade lite snabbt och kom fram till att det borde röra sig om ett trettiotal olika eller mer.
Hit me!
Delam tange barat
Att ha många halsdukar är jätteviktigt, eftersom de flesta inte har mer än 5-6 bra vinterjackor. Med trettio stycken klarar man sig rätt bra. Min egen modesta samling på 20-talet halsdukar är knappt precis lagom för variationen. Själv lider jag av ett överskott på t-shirts med tryck. Jag köper sådana hela tiden, för att jag gillar tryck. Däremot är jag inte så förtjust i tryck på kläder, så för det mesta blir de aldrig använda.
Samma som Eksem, köper tees med stora tryck hela tiden. Det är väl det enda plagg jag har överflöd av. Sen skor, fast enligt mig kan man aldrig ha för många skor. Har runt 20+ par pjux.
Fuck me, I am weak
Hmm. Typ ingenting tror jag. Skulle väl vara strumpr då isf, som jag kanske har 30 par av.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Jag har en tendens att köpa plagg som är jätte "speciella" och svåra att matcha med vanliga vardagskläder. Jag måste lära mig att köpa mer basic-plagg!
Fula skjortor & långbyxor
jag har löjligt många tshirts å köper fler hela tiden.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Måste hålla med dig magnolia. Har en magtröja i stentvättad jeans köpt 2nd hand som jag aldrig kunnat matcha till nånting.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Jonka: HAH! Testat y-frontkallingar över glansiga, rosa strumpbyxor till? Det är en hit! :P
Iofs, så kanske du inte ska ha kallingar, trosor låter bättre. Men allvarligt, du har väl inte köpt en sån tröja??
Jag har för mycket jeans och hälften kan jag inte ens ha. Dock tror jag inte att det är någon vits att skänka gamla T5S-jeans till typ Stadsmissionen så de ligger bara i skåp och samlar damm.
jagvillocksåhaenblog.com
Jag har för lite av saker typ jeans och tjocktröjor men jag har ganska mycket t'ees
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Har mkt kask mössor och rätt så mycket t-shirters men vill alltid ha mer
A BROTHERSLOVE IS A BROTHERSLOVE
Har en jävla massa t-shirts och jeans.. 10 par jeans, använder 3 par dom andra ligger bara och samlar dam.. samma sak med t-shirtsen.. känns dumt och slänga skiten också eftersom man säkerligen kan få cash för det
va?
gula kläder. eller ja, det handlar om ett par t-shirts och ett par skor men saken är den att jag inte har den blekaste om vad jag ska ha dom till. sen har jag inte rensat ut min kalsonglåda på flera år så jag har alldeles för mycket kalsonger i proportion till övriga plagg.
piké tröjjor av diverse mä'rken..fifan
Alles ausser Hamburg ist scheisse!!! Maria, många år och mil från här
magnolia jo det är sant, och den är helt fantastisk :) måste nästan posta en bild på den för att visa hur magnifik den är.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
min mamma och jag har hemskt olika storlekar i kläder. men inte i väskor och sjalar/halsdukar. jag har galna mängder. det jag köper själv och det jag "lånar" från mamma. tyvärr har jag en rätt stark tendens åt dyrare väskor.. det ligger en del riktigt fina saker i skåpen. =) sen är jag väldigt svag för skor. hade nog 80-90 par förrut men rensade ut en hel del när jag flyttade. behöver inte vara några dyra saker, skor älskar jag att köpa second-hand. när jag var yngre var det nästan bara sneakers, nu har jag typ ett par sneakers och maaaassa annat. åh skor gör mig glad.
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
Jackor, skjortor och piké tröjor!
413
23 par jeans, andvänder alla.
skor. det ser ut som att det bor 20 pers i min etta när man kommer in och då ligger bara de skor jag har vardagligen framme.
i get more pussy then panty!
Moderator
2008-01-07 17:50
Jeans. har 6-7 riktigt fina knappt använda jeans. det borde räcka mig typ tio år iallafall. men det är värt att låta dem ligga när man ser hur dem jag har på mig slits ner... sneakers, har inte speciellt många men fler än tillräckligt. kanske skulle sälja av lite...
"nu befinner jag mig på ett forum där många verkar skolka alt. sysslar med graffitti " - MrSandman
Lyricist
2008-01-07 17:58
T-shirts har jag fett många av! 3st nya på ingång hahaha!
Allt för mycket jackor/rockar. Handlar väl om 10-12 stycken som kan användas samma årstid, typ.
Jonka: Ja, gör det! Nu blev jag mycket nyfiken! :)
har svin många vita t-shirts, och vill ha mer. använder det under allting i princip, och det händer att jag bytar flera gånger om dagen för att känna smoothness
Hangaround
2008-01-07 22:41
Cardigans. Jag tycker det är världens tråkigaste plagg men köper et endå, och sen använder jag dem inte mer än en gång. Sen har jag hundratals vita och svarta H&M linnen, vilket är det bästa plagget i hela världen.
har nog en 30 skjortor , använder väll nån av dom vid nått finare tillfälle annars aldrig
Survival of the fitest only the strong survive.
Jag behöver jeans, har typ 5 par och använder 2 men det slutar alltid med att jag kommer hem med en eller två t-shirts... :/ Så, t-shirts har jag överdrivet många av
amen synthare då, fyra bögar och en dator est. 1986
gick igenom min garderob när jag flyttade, efter rensning hade jag 11 par skor, 13 jackor, + 4(?) dunjackor, skjortor slängde jag nästan det mesta men hade ändå typ 13 st kvar. annars är färg glada strumpor min nya fetisch
And your fat friend, her nickname is Mini-van.. http://seanism.com/dlarea/?action=watch&id=120
jag har påtok för många sunkiga t-shirts som man bara har när man tränar eller hemma, säkert 20-30 st
Personligen anser jag väl inte direkt att man kan ha för mycket av nåt plagg, men skulle det vara nåt så är det väl hoodies kanske. Vet inte hur många jag har men kanske 20-30 jag använder. Sen har jag väl 30talet par sneakers också men där känner jag snarare att jag har för få. Men jag har väl kanske börjat fundera över hur jag prioriterar min ekonomi då min flickvän påstår sig börja känna sig okvinnlig då hennes pojkvän har bra mycket mer kläder och skor än hon :)
"Göteborg - Ett gruppboende för efterblivna fiskare" - Magnus Betnér
jag har överdrivet mycket tees
Tracktops o sneakers. Blir helt kär o sitter och drömmer så måste bara köpa. Så är jätte jobbigt när man är pank och blir olyckligt kär flera gånger i månaden.
strumpor.. ligger fan strumpor överallt i garderoben.. sen saknar jag iprincip allt annat så.. svårt att använda strumpor som byxor dock.. =(
Your "best"!? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.
Jackor: Har ett 20-tal, känns ändå som det saknas ett par alternativ varje gång det är dags att gå ut. Tjocktröjor: Kan man få för många? Har städat undan lite och har förmodligen bara ~15 kvar att välja på. Skor: 6 par jag använder och lika många till oanvända i orginalkartong. Kan anses för många av skeptikerna, jag anser mig ha för få. Kepsar: Använder knappt dem längre, har 15+. Vad jag har akut brist är t-shirts/piké-tröjor/linnen och till viss del skjortor. Kalsonger skulle jag lätt köpa mer av om inte utbudet var så efterblivet...
Jag har alldeles för mycket likadana kläder, mest jeans och linnen. Tycker alltid att jag hittat ett par helt perfeeekta jeans och är skitglad tills jag kommer hem och ser 6-7 exakt likadana i garderoben. Har nog rätt trist klädstil.
THE LAST BOUNCE Stockholms Globe Arena April 23 - 25, I samarbete med Blixten & co. Comviq, LG, Monster.se
alldeles för mycket linnen o tshirtar har jagva inne i en period för ett tag sen då jag bara hade tshirts på mej.
Inte sockar & kallingar IAF...
be the change
Tishor och pike-tröjor, fyfan... Har pikéer som fortfarande har den där platsen kvar över sig. Har dock gett min bror alla fäjk-pikéer som min mor alltid köper i thailand, haha. Sneakers skulle jag behöva mer av, har bara 3-4 par...
randiga tröjor är det för min del.. och vita långa linnen (de är dock fett bra att ha under allt annat så det gör mig inget)
jag har fan sjukt lite kläder. kommer inte på någon typ av plagg som jag inte känner ett akut behov av att köpa mer. Kanske beror det delvis på att inte tål att ha kvar saker jag inte gillar. Har köpt och nästan direkt gett bort en massa saker, vilket gör brorsorna glada iofs. alltid nått
men vafan.. farför hoppar jag över vissa ord? har jag fått en hjärnblödning?
word på MR-J. kunde man byta alla sunkiga träningströjor som e förstora till fräscha partytoppar skulle jag va lycklig.
jag har massvis skor, men som sagt..man kan inte få för mycket skor :D detsamma gäller jeans har typ 13 par, och man kan inte få för mycket av det heller :)
Jag har för mkt skor bara, annars tycker jag min garderob är rätt okej :D Hyser dock något sorts hat mot vinterskor, så jag använder bara 4 eller 5 par för tillfället :/
Mickaaaaaan.
Jag har ett par skor. Du har 4-5 vinterskor o massa andra? Jag har ett par som får gå tills dom gjort sitt, 1 hål är okej. Vid 2 hål försvinner dom.. Fan orka ha massa skor, jävla shopaholikz ;P
be the change
Tshirts förmodligen, har skitmånga, änvänder inte alla men har kvar dom ändå...
yessir!
har löjligt mkt av allt... kanske 80-90 par skor... 150-200 kepsar... 20-talet jackor... t-shirts så många så det kan jag inte ens uppskatta... ja... jag vet inte... jag har problem i alla fall... har kanske 30 par skor jag aldrig ens haft på mig, så jag vet inte om det är hälsosamt det jag sysslar med... men jag gillar ju det...
Shit, bland kompisar och min flickvän anses jag nog rätt klädfixerad men nu känns det knappast så när jag läser om alla i den här tråden. 80-90 par skor? Var fan får ni plats med dem? Nu är det iofs så att jag är student som bor i en etta med min flickvän så jag har varken råd eller plats för så mycket kläder längre. Jag vill ha mer av allt och på flickvännens begäran har jag rensat rätt mycket. I flytten slängde jag 10-15 par skor, har kvar 13 par tror jag. Jag lägger däremot hellre pengar på ett dyrare plagg som håller sig i kvalitet längre än 3-4 plagg som känns billiga efter en säsong. Annars har jag rätt mycket pikeér, alla av bra märke...
Minns du när vi åkte tåg? Du tittade ut genom rutan och jag moonade. Folk trodde vi var tvillingar!
Det jag har överflöd i klädväg är nog jackor och t-shirtar. Är lite av en "Jackfantast", såfort jag får se på en jacka så köper jag den om den ser fresh ut. Men vinterjackor gillar jag inte lika mycket som softa höst & vår jackor.
Live Hard, Die Young