NickeMannen Åh, ja. Det lät självklart lite snålt. Men det var (som jag skrev i mitt förra inlägg här över) inte
bara en månad. Jag hade gått & velat i ungefär ett halvår/år, lite smått, men det var först en månad innan jag dumpade honom som det blev riktigt påtagligt. & DÅ tog jag en "testmånad", så att säga.
För övrigt håller jag med om det du skrev till wackcent där!
i got hoes in diffrent area codes =) haha
kown Tycker att du skriver vädigt vettigt, men snälla, skriv ut "och" istället för tecknet. Det är störande och man blir lite förbannad.
QteePie F23 Du kanske måste ha evig ny-kärlek med pirrande mage hela er relation för att vara nöjd, men lyssna på vad folk säger, det kommer aldrig att gå.
Dessutom tog du nu upp en massa grejer som var fel med din kille, då vare väll det som var anledningen? du målade juh upp det som om enda grejen med att du gjorde slut var att du "inte var kär längre". Det är en helt annan grej.
Vi idag har mycket att lära från äldre generationer
Bodnia: Det är dödsstraf på att kritisera ampersand!
De sinnessjukas historier är de enda värda att lyssna till
skulle aldrig vilja vara ihop med någon där känslorna inte är ömsesidiga... det är väl snarare med hedern i behåll du går ur det här. du har ju om något rätt anledning till att göra slut. och förhoppningsvis kanske det kan kännas rätt bra för er båda i slutändan. mkt bättre att det slutade på det här viset än att någon part funnit en annan, varit otrogen eller något sådant... låter fullt hälsosamt att du mår dåligt av en strukturförändring i ditt liv. usch vad stelt det uttrycket lät men det är ju ändå en ganska stor skillnad på att möta singellivet efter att ha levt i en tvåsamhet under 5 år... 2008 blir ett bra år. och nu kan du ta dig an det som singel. se möjligheter och utmaningar istället för problem. lycka till. :)
Att folk inte tänker längre än vad näsan räcker... har de varit tillsammans i FEM ÅR så är det väl inte så att hon vaknade upp igår och kom på att hon skulle göra slut för att det inte pirrade i magen. Det att de varit tillsammans så länge om nåt är ett tecken på att de har försökt länge, jag menar det måste som det alltid är med förhållande ha funnits ett flertal svackor där hon inte valde att lämna förhållandet. Jag tycker att det är så jävla löjligt att tjafsa om att folk gör slut så jävla lätt och fort. FEM ÅR, återigen. Hur många av er här har haft ett så lång förhållande och levt som ni lär?
I might be wrong... but you're just plain stupid!
varför måste kär betyda att det pirrar i magen och man blir exalterad varje gång man ser personen? Jag har varit tillsammans med min pojkvän i 4 år och känner inte så varje gång men är ändå kär i honom fortfarande.
JMD, Jag Måste Dansa!
yay så word på dig shorty!
Ingen är Perfekt ...Jag är ingen!!
Moderator
2007-12-18 23:33
Vad lustigt det blir när folk ska försöka förklara och förstå sig på kärleken. :) Jag tycker att de flesta av er har rätt (även när ni säger emot varandra) och det beror nog på att det är rätt för er. Till Trådskaparen: Om du älskar och tycker om någon lika mycket igen kommer den nog göra det. Jag hoppas det går bra för både dig och ditt ex. Och att du har varit rak och ärlig mot honom (nej inte på tjejsättet att insinuera det hela, jag pratar om att säga det rakt ut i ord) så han slipper gå runt de närmaste åren och fundera över vad som gick fel. Var brutalt ärlig samtidigt som du belyser hans bra sidor så att hans självkänsla inte körs i botten.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick
men herregud, klart man inte ska fortsätta i ett förhållande som inte käns rätt, hur kan så många här sitta och hävda något annat?
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
Festligt med 18-åriga snubbar som ger relationstipps. Lite som om Peter Harrysson skulle leda ett aerobicspass. Är förhållandet dåligt (läs, nån mår dåligt av det) så är det väl ingenting man ska bevara till varje pris? Det är väl en sak om man är 40 och har barn och gör slut för att man vill köpa motorcyckel eller resa runt jorden, men för knulls skull! Hon är 23. Blev ihop vid 18. Hur många 23-åringar här skulle palla med att leva samma liv nu som vid 18? Man mognar olika helt enkelt. Propps Qtee, och nu är det bara att börja kolla av marknaden igen.
Det känns som att även fast man gör slut så blir man ofta svartsjuk om sitt ex har andra, antar att man inte ska blanda ihop svarsjuka med kärlek men man får skit vilken väg man än tar verkar det som
Hehe kvinnor det starkare könet... Klart han e mer loose, han lär ju behöva anstränga sig för att få till det... Nej men va alla ska hålla på med definiering, fan skit samma vad hon kallar det, hon tröttna på sin pojkvän o vill ut o se om nätet fortfarande kan fånga nån ful fisk...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Producent
2007-12-19 01:45
det är ju bara efterperioden. klart man mår dåligt av att göra slut ifall det var ett bra förhållande.. om du inte mådde dåligt hade det ännu värre på ett sätt..
Level 8 Studio - www.level8studio.se Norra Botkyrka - Svensk rap's födelseplats!
Shorty F22 Om du hade läst hela mina inlägg och inte enstaka ord hade du sett att jag skrev "
att vara kär i någon är en del i att älska personen " Men man går inte runt och är galet
kär i en person i 5 år, men man är alltid
kär . Det är väldigt svårt att skriva det där
fan dejta mike tyson istället, eller ta en resa till fisk sätra o ät banane, ha sex med greker eller sy fotbollar i väst indien
Att döma av tråden verkar det vara tjejerna som vill vara kära/nykära hela tiden, om man nu ska generalisera lite. Till trådskaparen, Hur vet du att du inte kommer känna såhär med nästa kille efter ett tag? Tänk så känns det t o m sämre än med denna? Du kanske ger dig själv anledningen och förvrider känslor för att ha en anledning att leta upp 'kär'leken igen. Om ni varit tillsammans i 5år måste han ju bjudit på bra grejer med? Han känns nästan lite svartmålad ibland, var han inte bra någonstans? Tänk så märker du att denna killen var mkt bättre än dina två nästa efter 5 år, då är det väldigt sent.
Var säker på vad du gör iaf.. Enligt tråden verkar det vara killarna som blivit utsatta för det och tjejerna som håller med trådskaparen. Killar och tjejer fungerar olika förstås, men killarna verkar ju värdesätta det där att älska mer.
Killen mår piss just nu skulle jag kunna tänka mig, du får se till att vara där för honom lite nu.
Hon ska nog inte vara där för mkt bara. Det skapas lätt falska förhoppningar.
Vi kommer alla vara på de olika sidorna gällandes den här situationen, i livet. Du kommer vara den som dumpar och du kommer med stor sannolikhet vara den som blir dumpad. Du kommer få ditt eget hjärta krossat, lika väl som du kommer krossa ett och annat hjärta.
At the gates of Eternity...
Toastare
2007-12-20 19:58
Jättegullig tråd där 18åringar och andra kids ska förklara vad kär är för nått. Självklart kan man vara kär i 5 år, i 15 år, i 20 år, i 30 år.. osv. som alicia keys sa "I'm falling in and out of love with you" och så är det...man älskar personen hela tiden, men sen går det perioder då man inte är kär och perioder då man är kär. Så man är kär i många många år.. bara inte det att det är konstant. och ibland är man inte kär alls längre och då ska man, om man älskar personen, göra slut för det är det som är det enda rätta. I en sån situation måste man vara egoistisk.. för det är kärleken som gör att man inte älskar personen på samma sätt som man älskar en kompis eller förälder. Man är kär.. Så QTeePie, det är skitjobbigt när det tar slut..även för den som inte är kär längre. Man har ju någon gång varit kär och älskat personen. Dessutom har man levt väldigt tätt inpå varandra och delat väldigt, väldigt mycket (förutom vardagen) Man har ett invant levelsemönster och det är jobbigt att bryta det. Men det går och till sist hittar man tillbaka, eller mer..man hittar en NY vardag som man trivs med. Sen är det svårt att bygga en vänskap på ett brustet förhållande, om man inte är överrens att det tar slut. Låt din respektive avgöra hur mycket kontakt ni ska ha, samtidigt som du får avgöra om det är sunt eller inte (svårt att göra det i hans situation) Känner du att det är rätt i hjärtat, då är det så.. och det är inte din uppgift att trösta och hjälpa honom nu, det blir bara värre av det. bryt helt ett tag.. MEN självklart ska ni diskutera först och du ska försöka svara på hans frågor både ärligt och så bra du kan.
Jag skyller allt på Emma!
GhostFire P24 man kan väl ha empati även om man själv också är ledsen?
skulle jorden översvämmas om man skar sönder ögonen på alla människor?
Orkade inte läsa hela tråden. Men jag fattar inte varför folk blir så upprörda. Är man inte kär så blir det ju jobbigt. Är man inte attraherad av nån är det ju svårt att ha sex med personen, och det ingår faktiskt i ett sunt förhållande. Hon var egentligen snäll mot snubben. Dessutom hade dem vart tillsammans i 5 år och då har man nog tagit sig över en del trösklar och svackor å fan och hans moster. Och man borde då veta vad som känns rätt och inte. Plus att hon skrev i ett annat inlägg, om nu folk uppmärksammade det, att hon hade pratat med honom men att det inte blivit bättre. Och sen svar till Smutsig_slampaFestligt med 18-åriga snubbar som ger relationstipps. Lite som om Peter Harrysson skulle leda ett aerobicspass. Som om 18-åriga snubbar inte har en aning om vad relationer går ut på:) Eller du kanske inte visste det när du var 18:)
"Nothing says leave me alone like doo doo-butter in my pa-ants"