I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   
Groupie

2006-11-01 19:37

System of a Down.

Hej vill höra era åsikter och om ni har tips på liknande musik..

Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!
Groupie

2006-11-01 19:59
Korn skulle väl jag tycka e ganska lika. Korn e iaf sjukt bra.
-Vakna Johnny, vakna!
Du glömde ta dina sömnpiller.
Groupie

2006-11-01 20:00
Ja..
Sant
fler tips?

Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-01 20:14
lyssnade sjukt mkt på soad förrut.. varje fest jag och en polare hostade så dunkade vi soad som om det vore det sista vi gjorde i livet och ville göra det jävligt bra

testa spela violent pornography på maxvolym på en fin stereo så ska ni få se nåt roligt.. ett basljud på refrängen som får polisongerna att fladdra bakåt

nu har jag dock glidit ifrån dem lite grann
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.

2006-11-01 20:22
känner igen det där, när man pumpade dom på varje fest och allra helst i bilen då man kör fortsomfan.

Fortfarande killar det lite när jag hör Chop Suey!

Men ja vi har nog gått lite skilda vägar soad och jag.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2006-11-01 20:48
asvkyr dom.
men folk som gillar SOAD verkar gilla tool också.
så. tool
Groupie

2006-11-01 21:50
Alltså, jag lyssnade som mest på dom för ungefär 3-4 år sen

då spelade man sönder allting med dom...

så nu vill jaghitta ngt lika skönt att digga igen fast något nytt

mdubbelc

vad lyssnar du på nu då?
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-01 21:53

soad och tool är ju inte helt lika men jag älskar båda så jag kan ju inte säga att du inte ska lyssna på tool :)

Rhetoric
1. the art of speaking or writing effectively
2. skill in the effective use of speech
Groupie

2006-11-01 22:06
är inte det ett brud band?
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-01 23:03
Tool? haha nej, verkligen inte.
http://www.toolband.com
Rhetoric
1. the art of speaking or writing effectively
2. skill in the effective use of speech

2006-11-02 08:19
Tool är världens bästa rockband. Det är bara idioter som inte gillar dom. Just det! idioter!
foot in mouth and head up ass, so what’chu talkin’ bout?

2006-11-02 12:46
arj-som-fan, man måste ha lite i skallen för att förstå TooL vettu.. inte alla stackare som har det ^^

aja, kan tipsa om massa.. jag tänker bara anta att det är riktiga SOAD du syftar på, och inte mesmerize och hypnotise (vilka jag enbart anser vara kommersiellt löjl).

isf kan jag ju tipsa om TooL, KoRn, American Head Charge, nya Raised Fist plattan, In Flames, hmm.. finns så mycket, men där har du några.. Vill kanske inte påstå att dom låter sådär värst jättemycket som SOAD, men det är melodisk metal allting..

enjoy (Y)
buck buck

2006-11-02 17:36
soad är ett av dom bästa banden just nu, ingen låter som dom.. det går inte att jämföra dom med nåt annat band..
Rock is not dead!
Groupie

2006-11-02 17:45
nej dom två nya skivorna är inte bra.
Toxcicity skivan är den bästa.
Lyssnar bara på dom gamla låtarna.

Ska kolla upp dom där banden. Iof hört några.
Forsätt tipsa. Ciao


Kan tipsa er om Type of negative. fett skön snubbe
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!
Groupie

2006-11-02 17:51
jag gillar mörka röster f.ö.

Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-02 18:14
lepra, fan va skönt att nån mer fattat det :D

okej, droppar några till av mina favoriter då :)

killswitch engage, ill niño, chimaira, three days grace (lite emo, men nice ändå), deftones, drowning pool, static-x, kyuss, volbeat, trivium (nya skivan suger dock :/), opeth, a perfect circle..

där har du några av de band jag lyssnar på mest .. orkar inte namedroppa fler ^^
där ska nog kunna va nåt du tycker om :D
buck buck

2006-11-02 21:59
SOAD är nog de sämsta bandet som finns på denna jord. Förstår inte hur man kan tycka de är bra. Först någolunda hårt intro sen nån fjolla som "growlar" i falsett typ. Ush!
Hmja ?
Groupie

2006-11-02 22:59
Som Darun Malakai sa i en intervju

"We aint meant to be liked by ignorant people"
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-02 23:20
Lepra's gotta point!
Går inte att kalla soad sämsta bandet genom tiderna, för det finns fan så mkt mer löjligt skit i musikvärlden än soad!
Soad är ett av dom bästa!
och dom två nya skivorna är skitbra, men toxicity kommer alltid vara den bästa.
Rock is not dead!

2006-11-02 23:23
"We aint meant to be liked by ignorant people"
Hahaha, dom och deras små fjortis rebeller till fans. Fuck that, SOAD vet att deras fans är som en flock får som följer allt som är poppis för tillfället.
A Profound Hatred of Man

2006-11-02 23:58

Skell: Du snackar om fjortisar och har lunarstorm som länk på din sida....

Rock is not dead!

2006-11-03 00:19
Balzary P18

Ja, och länken är jätteseriös.

(vissa jävla människor..)

A Profound Hatred of Man

2006-11-03 01:08
Lepra

lyssnar på typ neo trash i olika former.. the haunted, chimaira, trivium (även om de låter helt olika varandra spelar alla avarter av thrash).. sen även lite black typ naglfar
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.

2006-11-03 10:03
mörka röster= the 69 eyes.. xD men de e inte likt soad nånstans xD
WoooP!
Groupie

2006-11-03 12:44
Vadå, hur många fjortisar visste ens vilka dom var när Toxcicity skivan kom? eller Steal this album?

När fick folk reda på dom? Jo när dom kom med MTV.

Som med allt annat.

men Skell, forsätt lyssna på Lena Philipsson för all del.


Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-03 19:21
helt klart.. särskilt mezmerize var väldigt överraskande..

upptäckte dem på allvar när de släppte videon till Chop Suey på MTV2 sommaren 2001, låten talade till mig som fan, då jag just kommit ur ett förhållande med en flickvän med självmordstendenser.. efter det kom skivan och så var man fast..
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.

2006-11-03 19:40
hur gammal är du? :)

första låten jag laddade ner var Puff Daddy - Ill Be Missing You.. typ 10 år sedan :)

fast nu köper jag skivor, har fått nåt emot att ladda ner.. litar nästan helt blint på Close Up Magazines recensioner samt Soundcheck cdn och så beställer jag därefter..
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.

2006-11-04 19:19
mdubbelc ,

neo trash, du menar neo och trash hoppas jag.. blandar du neo med trash så har du fortfarande bara neo :D lite koll på musikstilarna här?
buck buck
Groupie

2006-11-05 15:16
Så svårt att hålla kolla på alla musikstilar. Finns väl egn minst 1000 st.
hehe
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-05 18:01
Lepra

Jag gillar inte och läxa upp folk om deras egna musik men ibland måste jag.

SOAD fjortisarna kom efter att dom släppt första plattan och videon till Sugar. Folk började uppmärksamma dom mer och mer och dom va i Sverige med Slayer för en massa år sen. Sen blev det 10 gånger värre med Chop Suey och 100 gånger värre när dom släppte Aerials. Deras idiot fans fanns under Toxicity och STA tiden, du är en idiot om du tror något annat.
Och jag gillar inte Lena PH men den tanten har mer cred än alla nu-metal band du lyssnar på =D. Sluta va ett jävla bah bah får och lyssna på MTV metal.
A Profound Hatred of Man

2006-11-05 18:45
SOAD är tunga, och en ny skiva behövs.
Jag hoppas verkligen dom släpper nytt snart.
http://www.myspace.com/deadlykanha

2006-11-05 20:11
båtsman P23

menar alltså modern trash.. inte någon specifik stil i övrigt
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.

2006-11-05 21:53
Lepra

Min ålder har inget med saken och göra. Det jag sa va rätt allt du har sagt har varit fel. Så va bara tyst nu så lämnar jag din lilla tråd.

Jag är klar nu =D.
A Profound Hatred of Man
Groupie

2006-11-05 22:05
där jag bor så var det i vart fall ingen som hörde dom innan chop suey och dom nya kom
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2006-11-06 12:57
Jag gillar fan inte soad, tycker det är ganska mkt komisk metal och det blir så fel när någon springer runt och är helt "kolla på mig jag sjunger om meningslösa saker och bryter så mkt jag kan så jag låter som en vampyr" dessutom är dom sjukt tråkiga musiker.
”... hittas Git strypt och instoppad i ett kylskåp i Pelles lägenhet. Polisen misstänker självmord”

2006-11-06 13:56
Tycker första skivan är riktigt grym (Sugar äger, Darts är fet som fan etc) och Toxicity är rätt grym den med (men SOAD är lite bättre). Men sen, nja, Steal this Album är väl okey, och man kan hitta en eller två bra låtar på resten men ändå.
"Because the organizing power of labor is the only real threat to a fascist government, labor unions are either eliminated, or are severely restricted."

2006-11-06 14:19
Okakim P19

Du säger att dom "sjunger om meningslösa saker" och dessutom att dom är sjukt tråkiga musiker. När det gäller musiken förstår jag inte hur du kan säga att dom är tråkiga, med tanke på att dom blandar olika musikstilar som inga andra, har en helt egen stil och är totalt nyskapande, till skillnad från mycket av dagens musik. Sen texterna, tror jag att det handlar om att du inte förstår dom, annars skulle du nog inte uttrycka dig så. har jag rätt?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Hangaround

2006-11-06 16:49
SOAD vet att deras fans är som en flock får som följer allt som är poppis för tillfället.

Oj, nu blev det lite väl mycket bullshit.
'... och Sverige tar ut negern och sätter in en zigenare...'<br> Bulgarisk TV under bronsmatchen i VM 1994

2006-11-07 13:09
robert_froberg P20

Yeah what ever, om jag har förstått dom eller inte har väl inte med frågan att göra jag skrev att jag inte gillade dom och berättade varför.Föressten är dom sjukt dåliga musiker, även om man blandar hejvilt bland stilar betyder inte det att man är duktig. Text mässigt kan jag se deras "Samhällskritik" men det är inte kul eller påverkande bara störande när dom hade kunnat göra något så mkt bättre.

ayezpe 

Ditt svar kan jag däremot gå med på, klart jag fattar att det är samhälls kritik och ironi men sättet dom framför det påverkar inte mig det minsta, it's just not my cup a tea.
”... hittas Git strypt och instoppad i ett kylskåp i Pelles lägenhet. Polisen misstänker självmord”

2006-11-07 13:27
Vilka konstiga band man buntar ihop System of a Down med...

Tool? För progressivt.
Deftones? För melodiskt.
Opeth? För pretentiöst.
Killswitch Engage? För mycker RoadRunner.
Ill Niño, Drowning Pool, Static-X, Disturbed? För DÅLIGA.

System of a Down är smått unika i rockvärlden, men det betyder för allt i världen INTE att de är riktigt, RIKTIGT bra. Debuten hade några riktigt bra låtar, Toxicity var briljant rakt igenom, men de tre senaste plattorna har haft mer skit än starka låtar.
•pave paradise•

2006-11-07 14:32
Ihabia,

"Vill kanske inte påstå att dom låter sådär värst jättemycket som SOAD, men det är melodisk metal allting.."

kan du förklara var i den meningen jag buntar ihop någonting med soad? och vad gäller dina kommentarer om banden kan jag bara säga "pffft" du har ju uppenbarligen noll koll.. haha måste bara kommentera kommentaren på killswitch.. FÖR roadrunner? hur fan kan nånting bli FÖR bra?
buck buck

2006-11-07 16:28
Båtsman:

Kan säga att jag skrev lite fel där, menade mer att SOAD inte ska nämnas eller klassifieras i samband med väldigt många av de banden.
Jag tycker inte att jag har fel alls, rätta mig ändå, ge mig en bättre förklaring och beskrivning av banden om du kan. "FÖR RoadRunner" betyder inget annat än att det låter för mycket som allt annat från det bolaget. Jag gillar inte RoadRunner Records.

Deftones och Tool är enormt mycket mer pretentiösa än resterande nämnda band. Deftones har kallats för "The Radiohead of Metal" och jag står väldigt gärna bakom den titeln. Tool är i en klass för sig, liksom System of a Down och Deftones. Skillnaden är bara att Tool och Deftones fortsätter göra det de är bra på OCH vidgar sina vyer medan SOAD mer går bakåt än framåt. Då menar jag inte att de går mot sitt gamla sound, utan att de regresserar istället för att sträva framåt. Vart är Shavo's mullrande bas? Var är Serj överhuvudtaget? System of a Down's två senaste alster har helt och hållet kontrollerats av Daron Malakian, tyvärr.
•pave paradise•

2006-11-07 17:03
ayezpe, tyst, tack. tack tack.

lhabia, vet inte om båda styckena eller bara övre var menat till mig, men jag antar att det bara var det övre. har inte mycket att säga.. jag gillar en väldigt stor del av banden som ligger på roadrunner och tycker att den delen av metal är riktigt nice..

tyst båtman! jag måste börja sova om nätterna om jag ska fortsätta jobba.
buck buck

2006-11-08 23:45
ayezpe 

Lugna puckar, skrev bara att jag inte gillade dom för att det är en tråd där man ska säga vad man tyckte om Soad och jag gillar dom inte, men jag bryr mig inte att du gillar dom, finns säker hundra band jag gilalr som du lär hata :P som sagt alla tycker vi olika.
”... hittas Git strypt och instoppad i ett kylskåp i Pelles lägenhet. Polisen misstänker självmord”

2006-11-11 00:39
Ett misstag att nämna tool i en tråd om soad. Soad är väl på sin höjd ett medelmåttigt metalband med några hyffsade låtar bakom sig. Tycker varken de är speciellt innovativa eller intressanta.

lhabia:
Deftones, "The radiohead of metal"? Har funderat lite och finner verkligen inte hur man kan kläcka ur sig något sådant? Är det någon slags liknelse mellan yorkes och morenos låtskrivande? Enligt mig är moreno inte ens hälften så bra textförfattare som thom yorke.

offtopic, men vafan.
!!!!!!!!!!!!!!!!

2006-11-11 01:36
Q_B:


Tror snarare det handlar om bägge bandens balansgång mellan hårt och mjukt, rock och elektroniskt samt sångarnas sätt att växla mellan skönsång och mörkare partier. Citera dock inte mig på det där, jag har fått höra det från flera journalister och artiklar. Jag kan dock stå bakom den musikaliska jämförelsen och både Morenos och Yorkes svävande sång.
•pave paradise•
Hangaround

2006-11-11 20:15
Mindless Self Indulgence

Dom är ju helt sjuka...men det är nice :)
'... och Sverige tar ut negern och sätter in en zigenare...'<br> Bulgarisk TV under bronsmatchen i VM 1994

2006-11-13 12:53
Tycker MSI är rätt värdelösa, men å andra sidan så ogillar jag det mesta av alla andra band än SOAD som nämnts i denna tråd :P

Tacka vet jag grymma grejer som Dub War, RATM etc.
"Because the organizing power of labor is the only real threat to a fascist government, labor unions are either eliminated, or are severely restricted."

2006-11-13 14:25
-MSI är typ en blandning av SOAD och the sounds, med en skvätt manson.. XD

jag funderade nästan på att ge det en chans, tills du nämnde manson T_T
foot in mouth and head up ass, so what’chu talkin’ bout?
Groupie

2009-09-15 01:08
Jag ber hemskt mycket om ursäkt (men egentligen inte) om ni tycker att jag "uppar" en faaaar to gammal tråd här nu, men faktum är att jag kikat lite på den här tråden igen och jag lär säga att Roadrunner Records väl har en ganska bra uppsättning band (av de jag lyssnat på) däremot tyckte jag att Tool var den största skiten som släppts på hur länge som helst och kan för allt i världen inte se hur folk kan gilla det, mer än möjligen den melodiska biten.


Så vad är då anledningen till att jag "uppar" en sån här gammal tråd?

Jo det är för att jag vill återväcka den här tråden till livet genom att fråga om det är några fler som kanske sitter inne på några nya band som inte redan nämts i tråden och kan tipsa mig om dom, för jag har verkligen strandat i min musikutveckling när det gäller den här typen av musik. Jag är inte fastlåst i den musiken jag gillar så jag försöker att se på så många gengres som möjligt och SOAD är och kommer nog alltid vara en av mina absoluta favoriter (de äldsta skivorna) och som någon nämde i tråden är Darun Malakais stora kontroll över produceringen av nytt material inte så spec bra i mina ögon. Det blir enformigt och tjatigt, men för att försöka ta tråden till rätt ställe igen så väljer jag att FET markerade den med kursiv text (alltså den här texten) för att dra en stark skiljelinje från när den "uppades" igen.

Jag hoppas det finns en ny skara med metalfans som kan droppa nya artister (och gamla) som inte redan nämts i tråden. Det har ju som sagt gått massor av år sedan den skapades och det kan väl vara dags att, åtminstone för min del, sätta den här tråden på tapeten igen.

Så vad säger ni. Har ni några bra tips eller?
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!

2009-09-15 09:20
jag lyssnar mycket på japanska Mucc, påminner lite om soad då och då, men de är även influerade av andra västerländska metal/rock-band.
No point in mentioning those bats, I thought. The poor bastard will see them soon enough.