I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2007-04-04 00:00
21:00 imorn. Då jävlar smäller det. Har höga förväntningar!
Aldrig mer....

2007-04-04 10:15
18:30 för mig! :)
"If I had my way with all these copycats and actors / They would all be caput like Tupac spelled backwards"

2007-04-04 10:46
Den kommer bli galen!
www.projectedwin.blogg.se

2007-04-04 10:56
Jäävligt pubertal, homoerotisk och reaktionär film. Å andra sidan var den snygg, blodig och allmänt underhållande. :D
Me like...
"De som inte rör sig, de märker inte heller sina kedjor"

2007-04-04 13:46
18:30 för mig! :)

jag var på smygpremiären i lördags thihihi :)
Jadu

2007-04-04 14:20
21:10 då händer det grejjer
 

2007-04-04 14:54
Two roads diverged. I took the one less traveled by and that has made all the difference. /Robert Frost

2007-04-04 17:57
Jag gillade den faktiskt!
Datorgjord men ändå på ett stiligt sätt imho, skönt epic liksom
Follow the dao, right about....NOW!

2007-04-04 18:07
Fan va de ingen som läste recensionen i GöteborgsPosten imorse... helt sjukt va de klaga över den...

2007-04-04 23:03
den var schyst gjord och så, men jag tycker att den är alledes för hypead! jag gillade Apocalypto mycke mer faktist!
// be the change you wanna see in the world

2007-04-04 23:28
Fan jag fattar inte alls hypen, tyckte den var värdelös... och det har inget att göra med att den inte var historisk korrekt eller nåt sånt.

Snygg? sure några fightscener var jävligt coola men annars kändes allt så jävla overkligt, har inget emot datoreffekter men det här... Sånna här filmer bygger ju typ på att det ska vara storslaget och fett, det är 1miljon pers som slåss och då funkar det inte när det känns som att allt utspelas i en studio.

Storyn var fan det segaste nånsin typ, och visst dom är spartaner men det vart fan ändå för gay.

Inte ens några tuffa monster lyckades rädda uplevelsen för dom sög balle och dog direkt.
 

2007-04-04 23:31

snyggt att klaga på att det är "datagjort". Varför ens gå och se filmen i så fall? Eller visste ni inte att den är inspelad i studio? Ungefär som att klaga på att SinCity är "datagjord"

Förövrigt tycker jag inte alls det var störande. Snarare positivt då det var extremt välgjort och snyggt..

Mycket action och blod. Tunn story och lite töntig dialog. Filmen var iofs precis som jag tänkt mig den skulle vara och jag gillade den som fan. Man får ta det för vad det är liksom.



"If I had my way with all these copycats and actors / They would all be caput like Tupac spelled backwards"

2007-04-04 23:36

Det finns inga som är så pretentiösa som filmrecensenter. (De måste ju försöka toppa filmbranschfolket) Inte konstigt att de klagar på en film som 300.

Jag är snarare förvånad över hur pass många det ändå är som  hypear den.
"If I had my way with all these copycats and actors / They would all be caput like Tupac spelled backwards"

2007-04-05 02:22
Såg den idag, fyfan vad den var cool!!! Fightingscenen i slowmo var fan det coolaste jag nånsin sett, så snyggt...så häftigt =P

Vill fan bli en spartan o kriga med spjut och sköld nu :D



Aahahah, flabbade som fan när de käkade Äpple! =D
 

2007-04-05 03:05
Nosferatu
"Man får ta det för vad det är liksom."
Tack - då slapp jag säga det själv..

Det var väl ingen som riktigt förväntade sig en riktigt bra film?
Sådär bra, som i Nyckeln till frihet- eller fanny och Alexander-bra? Och om det nu, mot all förmodan, skulle vara så.. så får man fanimig skylla sig själv, egentligen..



Som sagt.. Inte så jävla bra som film, kanske. Men snygg.. Otrroooliigt jävla välgjord. Och det var mest bara därför jag peppade på att se den öht - just för att den verkade vara riktigt snygg. Och den levererade - det gjorde den minsann
WE'RE GROWING UP
BY FALLING
DOWN

2007-04-05 03:10
Något jag störde mig jävligt mycket på dock, var alla dessa freaks som dök upp här och var?
Den jävla geten som spelade på nån sorts pipa, tex? WTF, som det heter på internetspråk.. Och den där bjässen De odödliga hade med sig.. Va? Varför?



Men det snyggaste i hela filmen..
 Slow motion-scenen med oraklet.. Sjukt. Det är vad jag har att säga - SJUKT!
WE'RE GROWING UP
BY FALLING
DOWN

2007-04-05 09:10
Jag menade egentligen inte att klaga på datoreffekterna, de var alltid galet snygga. Och jag gillar effekter och  Sin city. Det jag menade var att man fick aldrig någon närvarokänsla i kriget pga  effekterna, det kändes aldrig stort, eller typ som att det var en tillbakablick eller nånting. 

Men som jag sa tidigare så var fightscenerna när det fokuserades mer man mot man jävligt coola och där passade effekterna grymt bra. Men grejen är att jag hade varit nöjd med bara dom scenerna och kunnat skippat resten, för resten sög (alltså mer än det borde i en sån här film).

Och ja den som förväntar sig en Fanny och Alexander är efterbliven. Hade inga som helst förhoppningar att den skulle vara "Nyckeln till frihet- eller fanny och Alexander-bra". Fan jag hypear Turtles.
 

2007-04-05 22:45
Möglig
den är verkligen inte historisk korrekt
 

2007-04-06 00:19
Vad jag verkligen gillar med 300, och håll i er här, är att den tar ett så stort avsteg från den dokumentära känslan som har funnits i film enda sen fotografiet tog över från måleriet som det korrekta avbildandet av världen. Den lyckas göra detta bättre än tidigare filmer som t.ex. sin city eller andra mer experimentella filmer, för att den beskriver ett faktiskt historiskt skeende, men istälet för att försöka beskriva sanningen gör det på sina egna villkor. Xerxes var t.ex. ingen jätte, orakel kunde förmodliden inte sväva, 300 söker inte den absoluta sanningen utan gör sin egen version av den. Lite som när måleriet kontrade fotografiet med impressionism eller expressionism. Att den i alla andra avseenden är fånig kan jag leva med.
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2007-04-06 01:10
haha jag satt å hoppade å hurrade varje gång någon dog eller att det skvätte blod...

men det e klart, den e också det enda den har.



finaly... ZOIDBERG is the popular one!!!

2007-04-06 23:43
Fuck's the deal with the goat?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-04-07 22:56
grymt filmad o gjord i helhet, nice action o scener osv....men skådespeleriet o dialogerna va inte starka alls! - 3 - av 5 ;)
Drick Mjölk! *Muuuuuuuu*!!!
Graffare

2007-04-07 23:00
såg filmen igår.. enastående filmat, riktigt bra gjort!
fast jag undrar, är den korrekt enligt historian?
jag tror inte det iaf.. vet någon här any facts about that??



annars var filmen i helhet en lyckad fredag änna
7,5 ostbågar utav 10 möjliga får den enligt mig =)


upp
http://metafourhiphop.com/

2007-04-07 23:12
Delvis korrekt... om man bortser från att den där gruppen snubbar dom sprang in i egentligen var 8000, att xerxes inte var 3 meter och lite såna grejer.
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2007-04-07 23:43

riktig snygg film!
sjukt snyggt foto och ljudeffekt, konceptet är ganska nyskapande och bra.
Dock om man ser det från ett film-perspektiv så var den ok. Lite för pompös och jäkligt roliga klipp med persernas kung. Kunde fan inte motstå att garva, påminde mig om adebisi från Oz i drag-queen version =P

Knowledge, where the people at?
Liverpool FC---AIK

2007-04-07 23:52
psykologisk krigsföring kallar jag det, oavsett om dom säger att den inte är "historisk korrekt" är det fortfarande en hel del människor som åker på det... Lite av ett sammanträffande att den har premiär nu när relationerna mellan usa/england & Iran är som värst, dont you think?

2007-04-08 01:37
Jag tycker att filmen är skit bra och bör difinitivt(stavning?) ses !
Dont drink and drive, take LSD and teleport!

2007-04-08 04:19
"Best gay snuff movie ever"

2007-04-08 04:20
for ovrigt... ska man dra paraleller till verkligheten, vilket man sjalvklart inte ska, sa tycte jag att det var ett interesant inlagg i Irak fragan. Da perserna helt klart ska symbolisera USA och Spartanerna funamentalistiska sjalvmordsbombare.

2007-04-08 14:46
fan, denna film gav mig dåligt självförtroende.
Efter filmen fick jag iallafall lust o träna upp mig!

Vilka jääävla muskler
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-04-08 16:08
Åhh måste ses!
Live Hard, Die Young

2007-04-08 16:28
den var sjukt snygg och jävligt välgjorda actionsekvenser, men dom hade ju lagt till så jävla mycket trams! varför satte inte frank miller ner foten för att sätta stopp för allt det sentimentala dravlet, som bara gjorde storyn tvetydig och skev. och alla jävla monster?! whats up with that?!

och det sista "talet" är ju total och oförblommerad propaganda...

nä, den var en besvikelse. fast god underhållning...
.:stöd din lokala Folkarmé:.

2007-04-08 16:29
smutsig slampa - du tror inte perserna ska representera typ... iran kanske?
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2007-04-08 16:51
Fyfan vilken snygg film men fyfan vad dålig den var...


2007-04-08 21:59
palla att folk ser det här som propaganda för att usa ska invardera iran...som om en film skulle kunna rättfärdiga det liksom.

usa har ändå inte råd.

2007-04-08 22:11
dundermannen P11
Sag vi samma film?!

Varfor skulle perserna representera Iran? For att de ar perser? Nja..

Det ar det som ar den underliggande ironin i filmen. Persernas arme tar samma form som USA's. De har i stort satt obegransat med folk och resurser, och stormar fram som en angvalt. Inte bara det, men perserna representerar en occupatonsmakt, de ras intresse ligger i att "ta over varlden", inte att forsvara sitt eget land.

Spartanerna a andra sidan ar ett relativt litet folk, men som slass for deras land. Mark val att langt ifran alla spartaner slass, utan just de 300, lite for nara terrorist-krigsforing for att de ska vara en slump.

Vad som gor den har filmen rolig ar just att de har gett USA's roll till perserna. Och BAM da tycker alla att den ar rasistisk(eller vad det nu klassas som). Aven om den kan ses som rasistisk, sa ar den valdigt anti-USA.

2007-04-08 22:12
och spartanerna vet att de kommer do. de sager flera ganger att allt de stravar efter ar "en arbar dod".

Sjalvmordsbombare nagon?

2007-04-08 22:16
Älskar denna film. Det srutar Testoseron ur alla hål på spartarnerna . Grymmt snyggt gjort . underbar underhållning
"We were somewhere around Barstow on the edge of the desert when the drugs began to take hold."

2007-04-08 22:17
Jag menar inte att det är det filmen handlar om, däremot är det många recensenter som har dratt kopplingen läste senast imorse en dylik artikel i sydsvenskan. Men ska jag försvara iden så, ja, självklart för att dom är perser, för att dom är mörkhyade, och för att spartanerna försvar friheten och demokratin och dylika ideal mot mysticism och religion. Och för att spartnerna är fett ariska och xerxes rätt bögig, trots sina tre meter.

jag håller dock inte med om det, jag tycker både dom och du övertolkar filmen oerhört.
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2007-04-08 22:24
Det ar ju det som ar det roliga med filmen! De driver sa det star harliga till med vara bilder av vad som tolkas som "vasterlanskt". Bra for att manniskorna i filmen ser ut pa ett visst satt, eller har sarskillda traditioner tolkar folk dem omedelbart som "de andra"

för att spartanerna försvar friheten och demokratin och dylika ideal mot mysticism och religion.
Om jag inte misminner mig sa ar Spartanerna lika religiosa de. Snubben fragar ju oraklet innan han gar ut i krig. Det ar snarare ett land som forsvarar SIN mysticism och religion mot andras.

Och för att spartnerna är fett ariska och xerxes rätt bögig, trots sina tre meter.
Hey... 300 valbyggda inoljade man... vissa kallar det ariskt. Jag skulle saga homoerotiskt...


2007-04-08 23:26
på "riktigt" elle det man fick lära sig i skolan var de väl typ 30000 mot 100000 elle nått liknande?
Get Random!

2007-04-08 23:27
filmen hade roligare odds...

2007-04-08 23:28
nej nej, det var 300 mot 100 000, enligt Wikipedia:

Mellan 492 f.Kr. och 479 f.Kr. utsattes Grekland för tre erövringsförsök från det Persiska riket - de [persiska krigen]. År 480 f.Kr. gick Persiska riket till attack mot Grekland från väst var tiden knapp. För att den grekiska armen skulle hinna mobilisera sig för motangrepp fick ca 300 spartaner uppgiften att hålla kvar perserna så länge som möjligt, de var spetsen i försvaret som perserna fick smaka på i slaget vid Thermopyle. Tur i oturen var att perserna (uppskattningarna varierar, men många nämner 100 000 man) var tvungna att ta sig igenom ett bergspass. Detta gav spartanerna ett strategiskt försprång. De byggde en mur längs passet och försvarade det till siste man. Den persiske konungen försökte vid tre tillfällen ta sig igenom men fick retirera samtliga gånger. Kungen hade nästan gett upp då han fick veta att det fanns en väg runt muren vilket gav perserna möjlighet att omringa de spartanska soldaterna. De var då de förlorade grepp om passet och perserna kunde vandra vidare in i Grekland.

Det var vid det här slaget som den persiske konungen lite lättroad bad om att få passera genom passet utan strid med tanke på de stora skillnaderna i armestorleken. När svaret blev "nej" förklarade han att de hade så många bågskyttar att de skulle täcka solen när de sköt.

Spartanska soldaternas svar löd: Då slåss vi i skuggan.

Get Random!

2007-04-08 23:29
"Om jag inte misminner mig sa ar Spartanerna lika religiosa de. Snubben fragar ju oraklet innan han gar ut i krig. Det ar snarare ett land som forsvarar SIN mysticism och religion mot andras."

så borde det rimligtvis vara. men sjukt nog så säger Dilios det rakt motsatta i slutscenen...
.:stöd din lokala Folkarmé:.

2007-04-08 23:35
läste också om det på wiki, antar att jag läste på det engelska och där är det lite andra siffror. 300 menar dom var antalet spartaner som stannade efter att det hemliga passet hade blivit avslöjat, och ävern då var det också 1000 andra greker där, medan det var fler spartaner och cirak 8000 greker från början.

smutsig_slampa: vadå driver med vad som är västerländskt, dom var greker, dom hade demokrati, dom försvarade sin demokrati. Visst är dom religösa, men det är t.ex. usa också, dock bygger dom inte sin stat på religionen. arieridealet har jag alltid tyckt är lite homo föresten.
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2007-04-08 23:44
vadå driver med vad som är västerländskt, dom var greker, dom hade demokrati, dom försvarade sin demokrati.

De forsvarade inte sin demokrati. De forsvarade landet, och allt vad det innebar.

De starkaste ledtraden till varfor Perserna skulle representera USA ar ju manniskorna deras arme bestar av. Spartanerna ar 300 mer eller mindre identiska man. Perserna daremot har fan diversity up the wazoo! En ganska klar referens till "the Melting Pot" som USA ofta kallats. Det ar ett land uppbyggt av folk med olika rotter och bakgrunder.

I Iran finns det mest iranier..

2007-04-09 00:00
Jag är egentligen sympatisk till din tolkning. Men jag tycker tyvär inte riktigt den håller. Det är faktiskt sin frihet (och demokrati i den formen dom hade då) som dom försvarar, så långt är ju filmen historiskt korrekt, och det är också en poäng i filmen. Vid ett tillfälle så retar han spartanledaren vad han nu heter,( leonides?) xerxes och menar på att hans soldater slåss av sin egen fria vilja medan xerxes killar slåss för att dom är rädda för piskan, varvid xerxes svarar typ, att det inte är piskan dom är rädda för utan den gudomliga makten som svingar den. Xerxes grund för att ta över världen är på inget sätt amerikansk, han ursäktar sig inte med att han ska befria den eller rädda någon, han vill härska över den för att han är gud. Och även om usa brukar säga att dom har gud på sin sida (lite som leonides(?) ville när han gick till oraklet), så är det inte gud som är anledningen eller ursäkten till att dom krigar utan liberal ideal som frihet coh demokrati, samma ideal som Leonides (?).
http://soundcloud.com/80scrackpolo

2007-04-09 00:11
De vill bara inte uppslukas av perserna. De vill bevara sin nationella frihet. Precis som manga i Irak t.ex.

Eftersom filmen ar gjord ur spartanernas perspektiv sa ar det klart att de ser ut som good-guys. Men det ar ocksa det som ar poangen. Allt kan rattfardigas, det beror bara pa ditt perspektiv.

Folk ar sa hjarntvattade att de helt kallblodigt antar att nar nagon sager att de forsvarar frihet och demokrati, sa ar det vad vi anser vara var frihet och demokrati som vi tror de forsvarar.

Om du bara ser om oppnings-scenerna, dar kungen gar igenom sin uppvaxt och slass mot vargen sa ser du att det inte var de mest demokratiska omstandigheterna som skapade de spartanska krigarna. Istallet stops de ur vald och smarta. Men slass, det kan de.

Filmen ar ju i allmanhet starkt kritisk till den grekiska demokratin. Allt de dar byrokraterna gor ar ju att fuck-up allting. Bade kungens fru och hans land. Double whamie!

Istallet ar det kungen som ar hjalte. Kungen som inte ar vald, utan utvald.


2007-04-09 00:22
Filmen är inte gjord utav historiskt fakta utan utav serie-boken med samma namn btw...
Get Random!

2007-04-09 00:24
5 poang till KinG-PhiL.

vad tavlar vi om?