Graffiti på semestern [håll er här tack]
För att slippa 5 nya trådar i veckan där Ni frågar efter graffitiaffärer, fames, lagliga väggar osv till er semester så har vi beslutat att göra en samlingstråd där ni öppet kan diskutera och tipsa varandra. Trevlig sommar! - Graffitimoderatorerna
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
Tips om London vore tacksamt. ska dit på måndag, tänkte om nån kunde tipsa om affärer,lagliga väggar som inte ligger alltför långt från "centrala london". Länka gärna osv. för mitt lokalsinne är under all kritik.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
kanske sammanställa en lista över graffitiaffärer i europa? med datumsign på varje inmatning av en ny butik så man vet om det är troligt att butiken öht finns kvar. Och nej: jag säger inte att en stackars jävel ska leta upp alla affärer, bara att alla som varit på någon graffshop droppar adress och anann nödvändig info.
Det är inget fel i att ha roligt så länge man bara skadar andra!
Triburbana i Madrid (Bordadores. 6) finns och burkarna (hardcore) kostar 2,5 €/st. Dom har även lite fräna kläder och skivor. Om man vill måla lagligt i madrid tar man metro till Móstoles Central och tar direkt till höger när man kommer ut därifrån, sen går man en jävla bit (ca. 1 km) längs en ganska stor väg, går förbi en park, en skola och lite annat. Sen kommer du till en skabbig fotbollsplan och utsikten av massa gräs och en stor motoväg några hundra meter framför dig, Du kommer också att se en tunell ca 200 meter fram, gå till den och du kommer att hitta två betongväggar på 100 meter var av feta målningar på slät och fin betong. Fråga den rakade killen i Triburbana om ni vill ha bättre besrivning (hans morsa bor där för övrigt)
SMÅLAND!
PunKK det finns ju en hyffsad lista i FAQ iaf. något man kan utgå ifrån. =)
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
Tjenare. Detta är inte en livsviktig fråga men efersom jag sticker till Liverpool på Fredag undrar jag om nån vet nån graffitirelaterad affär som finns där? ciao
Batman (during a bat-climb): "Careful, Robin. Both hands on the Bat-rope." <br> Robin: "Sorry, Batman."
inte mycket graff på rhodos inte bara galna greker som hatar svenskarr, men ett tips är gyros stället på stora bar-gatan, fett härliga plankor som räcker till fyra pers:D
And your fat friend, her nickname is Mini-van.. http://seanism.com/dlarea/?action=watch&id=120
Halva grejen med att resa ar ju att upptacka/leta upp grejer sjalv. Tyckor jao.
gism hela grejen med whoa (graff-furumet) är att folk är för lata/cp för att överhuvudtaget komma på tanken att göra eller komma på nånting själv.
frågor på det?
någon som vet väggar i barcelona????
www.enigmatic.se
hehe jag också:P nån som har koll på venedig?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
haha ja har vart i bremen.. kommer inte ihåg så mycket.. sov nästan rakt igenom hela tyskland på vägen till holland :).. rekomenderar att kolla under vid brofästen eller va de heter på motorvägarna i tyskland.. eller överallt efter motorvägarna.. de man såg va skoj att se :) synd att de var så jävla mycket lastbilar. :S :)
Fokusera P0: det finns en graffbutik i Rhodos Stad nånstans.. ska se om jag kan leta upp adressen...
någon som vet nån adress till nån affär som säljer burkar i prag??
FöLeRs
chuumb mellan okQ8 och max drive in fins det två plank. också fins det ett par stora fina långa betong väggar som ligger vid Kronan om du vet vars de är............. ? Peace
STABBING YOU IN THE HEAD THEN YOUR DEAD....
till varje stad ni kommer finns det säkert någon bensin mack sär ni kan handöa spray färg. ohuvudsaken är väl att ni har öl under resans gång och när ni är hemma och innan ni åker också. yo:öl
ONE UNITED! Sir_Alex.blogg.se
Amsterdam. Lagligt + burkinköpsställe efterlyses.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
finns det något på cypern? butiker som säljer cans ? :D hehe...tror personligen inte det, men är det någon som vet? thx...
Drick Mjölk! *Muuuuuuuu*!!!
de med can behov på semester orter i spanien kan vända sig till montana "orginalet från spanien" p.s den tattigare hemsidan. har du talets gåva så kan ni förhandla m beställa cans på ert namn och få dem levererade till hotellet ni kommer bo på. funkat för mig funkar för dig. (kan va bra o ha kollat upp var du kan få tag i svenska ambasaden ifall något olyckligt skulle inträffa)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
För er som ska till England/London... Hittade en butik i London som säljer Montana Black...:D Ligger i Camden Town i london. som för övrigt är absolut skönaste delen av London! :P Dom har/hade ett "reklam" ställ utanför éntren men massa tomma Black burkar i. så butiken är inte allt för svår att hitta. Och för er som inte vet så består Camden Town av en enda gata så... vilket gör det hela ännu enklare... Yeah yeah , lycka till! Cheers!
Amsterdam: på waterloo torget finns en marknad som Henx säljer färg i ett at stånden, kan dock vara lite svårt att hitta det för det e en rätt fet marknad. Annars gå in i affären som ligger nära torget men de har dock mer färg o prylar på marknaden.
Shame on a nigga who tried to run game on a nigga. Wu bucked wild with the trigga...
DerHundt Ta tuben norrut (northernline) och hoppa av vid Camden. på den "stora" gatan med alla affärer som leder upp till camden lockmarket utanför stationen finns en liten affär med hiphopkläder och montana Gold. För övrigt kan jag rekommendera Camden Lockmarket. Fett soft ställe, en hel stdsdel som bara är som en enda jättemarknad med massor av billigt skit men även en del riktigt schyssta grejer!
There´s no point of living if you can´t feel alive....
Finns det fler affärer i köpenhamn än fresh conections och undaground??
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
väggar / butiker i barcelona ! ngn som vet ngt?
Barn förgiftades på förskolekalas Drack kopparförgiftad saft - småbarnen kaskadkräktes rakt ut över bullbordet.
Fint att typ ingen har fått svar här!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Gooliath LOOOL
Drick Mjölk! *Muuuuuuuu*!!!
alhoqa...var fins den lagliga väggen i moskva=?vaaa?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
ska dit om en timme!!!...så ni får synda pååå!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Tjena!! Ska snart besöka Prag och skulle gärna vilja ha förslag på graffiti affärer där! Skulle vara perfekt om jag fick reda på det i förväg så man slipper yra runt där och leta.
emil P16 Det finns en affär i Barcelona precis bredvid Ramblan. Om du tänker dig att du går frn rondellen ner mot hamnen så någonstans en tredjedel ner svänger du in till höger ca ett kvarter så ligger en affär som har Montana på ett torg. Där kan du oxå höra om väggar.. Kanske lite flummig förklaring men har inte varit där på något år. kan inte gatunamnen riktigt...
Tjena alla, jag ska till gbg i sommar, jag undrar om det finns någon laglig vägg där och isåfall vart? Glad sommar
"Jag ska måla hela världen lilla mamma"
men för helvete! måste alla ha exakta besked av alla om allt? GOOGLE IS YOURE FRIEND - use it. kolla runt på lite sidor. MOntana har på sin sida en lista med alla platser de destrebuteras till. kolla upp det, där finns alltid mail/telefon till affären. i graffaffärer brukar de väl ha rätt bra koll på vart man kan hitta en laglig väg eller hur? Engagemang"
Prag: cimburkova 5 (7?) ligger graffaffären på, det e rätt centralt...minns inte exakt vad stationen heter som man ska hoppas av på men det e väl bara att fråga efter gatuadressen. Affären minns jag fan inte heller vad den heter men när du ser ngt som ser ut som en skateshop så har du kommit rätt.
Lagliga vägg i varberg? Någon som har info? aiight...
Well all I need is my 40, some Buda and my Timbs my biggity black benz with them 19 inch rims...
Ska till Köpenhamn om 2 dagar. Behöver snabbt hjälp om vad en affär med belton/montanas kan köpas. Tackar /Johan
ere nån som vet om dte finns någon affär som färg i egypten ?
"Cause Of Sins"
Outlines det finns någon sorts sprayfärg i någon del av (/stad) i princip alla länder i världen. kvaliteten och priset kan variera stort. järnaffärer är ett tips. jag har bla. varit i 8 afrikanska länder varav de flesta var jävligt fattiga. eftersom jag tvångsmässigt måste titta på olika burkmärken så letade jag och jag hittade spray i alla länderna. egypten vet jag dock inte. leta på...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
vart e dom schysstate väggarna på antarktis?
Vart kan man köpa cans i Norrköping?
Skäms du inte?
outlines: vet inte vart du ska i egypten men jag var där nyligen och det var bara att gå till markandsområden (jag var i kairo just då) och leta upp järnaffärs delen av området (områdena är uppdelade som så att alla affärer på en gata har samma saker typ, fast olika märken osv..) där hade massor av butikerna sprayfärg, det var väl främst plastik-kote och lite annat halvdant, men det gick ju och måla med såklart...ha med dig caps bara!
hahah åby! väggen ligger en bit efter mölndalsbro(200m), skola på vänster sida, fabrik på höger peace!
Well all I need is my 40, some Buda and my Timbs my biggity black benz with them 19 inch rims...
tja tänkte åka ner till stockholm i sommar från knivsta undrar om dom har nåra väggar man kan måla gratis på???
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
humbug: sök efter orminge i graffitiforumet, annars brukar juh vattentorn vara gratis också, men lagliga e dom iofs inte.
eyyy yo finns det nån graff affär i visby yo??
Graffiti i Pattaya Thailand, intresserad av alla upplysningar.. lagliga väggar, scenen, kända målare, straff, burkar, frakta hem burkar... cheers mateS
snutpsykar stylee
Baguettekungen Finns en affär med Montana i "gamla stan" i Nice, och MASSOR av färgaffärer med belton.
snutpsykar stylee
Burkshop i Bristol. Nara Bristol Backpackers, I Bristol farmers market omradet(Hiphop affar med skivor och burkar i skyltfonstret nara bongshoppen :)). Spanska montana(3gbp), Terror 600ml(4.5gbp) samt caps o lite mer godis. vet inte om laglig vagg finnes i narheten.
nån som vet var man kan köpa burkar i Rom?
Mannan: antar att du menar pund...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
hei och hå svensker;) lovlig vegger og canshops i rundt Mora och Orsa (i sverige)??? er det noen? sommerhilsen fra nabolandet Norge
The Norwegan Asshole!