Hur gör ni när ni spelar iN?
hur gör ni när ni spelar in, hur många rader i taget kör ni? Kör ni 4 o 4 eller hela verser? Och vet ni typ hur dom " flesta " kör o så.. fred
Highfive anyone, anyone?
Jag brukar ta hela verserna, kan hända att jag kanske tar 4 rader som jag snubblar på för sig. Jag tror de flesta tar hela verser? peace
På Internet kommunicerar vi mestadels med text. Om du således skriver som en idiot får du finna dig i att bli betraktad som en.
Hela verser..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Hela verser lr tills jag fuckar up de
www.Myspace.com/InsoMusic
jag drar hela verser. fast jag kanske skippar vissa ord och lägger de som adlips.
Eylock det var det dummaste jag har hört. Spelar man inte in hela verser kan man inte kalla sig för rappare.
"Tried to freeze time that's why I iced the face of my watch" - AZ
Lyricist
2007-06-07 23:13
Haha word på stukad. Skiter det sig får man skriva om texten så att det går att flowa:)
Eyelock har lite rätt dock.. Jag vet att många rappare kör 2-4.. Eftersom dom matar texterna med rim, som dom betonar rätt mycke, och de måste man dela upp.. Sen äre jobbigt o höra andningen tycker jag...!
Highfive anyone, anyone?
Producent
2007-06-08 15:13
hur kan de skriva 4 och 4a och sen uppträda med det? kan man uppträda med en text borde man ju kunna sätta hela på inspelning.
http://www.soundcloud.com/gyllander
Lyricist
2007-06-08 18:30
Ja verkligen word på gyllander haha! Typ" yoo...eeeh vänta lite..yo igen!"
Eyelock, jo jag uppmärksammade det men det var ändå det dummaste jag hört.
"Tried to freeze time that's why I iced the face of my watch" - AZ
lite korkad måste man faktiskt vara om man inte tror att de hörs om man klipper i versen.. Som Gyllander sa, hur kör de live med de.. sen ere iof så att 90% av whoarapparna inte uppträder utan håller det framför sin data där ingen kan se finnarna
www.justdet.se - svensk hiphop
jag kör hela verser allt annat känns bara onaturligt.
He said, I write what I see Write to make it right, don't like what I be
Gyllander Varför tror du man alltid har nån vid sin sida när man kör live? Oftast lägger dom sista orden, eller nån rad, så man kan andas.. Jag säger inte att det inte går att köra hela verser, har aldrig provat, för utom då jag kört live, och då gick de ju bra..
Highfive anyone, anyone?
Riktigt duktiga rappare, artister, brukar inte köra hela verserna för att de ska bli perfekt, har ni till exempel hört typ magnus uggla eller 50 cent elr eminem,har nåh fel på sina låtar som kommit på skiva?, dom spelar inte in hela verser, såsom eyelock trodde. jag vet det bara för att jah har pratat med en som kan lite om inspelning=)
Anden,?har inte lagt dizz till kaggen och co. nån hoe satte upp en låt med min röst i audio å sa att de var en dizz till dom,nej.
Hahahaha, Magnus Uggla, 50 cent eller Eminem. Hur fan fick du in Magnus Uggla bland 2 rappare? Jag tror inte att 50 cent och eminem delar upp det, hur fan får dom flowet då? Jag tycker att det blir svårt att flowa om man tar 2-4 rader i taget..
På Internet kommunicerar vi mestadels med text. Om du således skriver som en idiot får du finna dig i att bli betraktad som en.
Att köra hela verser elr 2-4 rader i taget går inte att jämföra. Folk kör sin egen stil, folk har sina egna texter. Vissa är lätta att flowa, andra inte. Och bara för man kan köra en hel vers så är man inte än bättre rappare, lika så om man delar upp verserna. Löjlig diskussion..
hets, stress, fest!
Det beror ju på, jag kör hela verser ibland om det är lättflowat, och biland så kör jag 4 rader, ibland 8, men man behöver ju inte räkna. Det är ju inte så svårt att börja flowa, fast man bara har en ända rad i taget.
Det var en gång en rappare som ville vara som alla andra, och plötsligt var han unik.
jah vet inte, hur jah fick in magnus uggla=), men han är artist med så.. men man kan ta viken som helst, vill man inte ha några missljud är de svårt att ta hela verser,om man inte har en lätt text som mvh sa.
Anden,?har inte lagt dizz till kaggen och co. nån hoe satte upp en låt med min röst i audio å sa att de var en dizz till dom,nej.
Hela låten helst! men om man inte klarar vissa övergångar kan man lägga nytt du vet:) lr så tränar man bara på texten som sagt:)
http://www.myspace.com/mowglibeats http://www.myspace.com/otisrap
såhär brukar jag göra.. Ja skriver texten till beatet, skriver säkert om de 324 gånger för att de blir nått litet litet fel, senn så tränar ja inn den versen och ser till att ja kan hela texten. Senn så kickar ja versen så långt ja kan, och när ja tappar andan, då gör jag de, tar ett andetag och fortsetter och då hoppar över nåra ord. Senn när man sak fylla i dom dära hålen så brukar de blir bra om man feadar lite "eller hu fan de stavas" i de man klipper in och senn mixar man sådom dära klippningarna passar takt messigt vilket mina brukar göra..
Lyricist
2007-06-10 01:05
Är man inte en bättre rappare om man klarar av att köra hela texten utan att dela upp den? Yeah right kiddo...
klart man delar upp det, som någon snacka om, det gör dom flesta "kändare" rapparna.. det handlar inte om att inte kunna sätta den på engång, det handlar om att vilja få det perfekt. Sen ärju vissa texter lättare än vissa andra, så är det ju bara?
work some magic
brodin1 wörd!
Anden,?har inte lagt dizz till kaggen och co. nån hoe satte upp en låt med min röst i audio å sa att de var en dizz till dom,nej.
jag måste köra hela texten för kan inte klippa bra och sånt :P får inte in flowet annars blir helt knas ,men gör som scrotum P17 min bror gör också så :P
Jag vet inte om jag är ensam, men jag tycker iaf att rap som blir uppdelad i olika klippningar i versen tappar känslan totalt? Jag gillar när man verkligen hör hur en rappare kämpar arslet av sej med breathcontrolen för att få till sin vers. Blir så jävla äkta känsla i det hela. All annan rap som klipps upp är ju mesigt, media skit som inte äns är värt att lyssna på. Enligt mitt tycke så är inte skiten äkta om man inte kört hela verser. Klart man kan lägga kanske 2 bars på sin vers för dom är svåra att lägga utan att klippa. Men jag upplever alltid att en vers kan vara skit svår på inspelning att få till hela versen, men sedan när låten ska köras live så är det genast enklare. Oavsett om man är en ensam på scen eller med polare. Texten är alltid enklare att kicka när man kan den så klart :)
Fucka ur!
lägger allt o lämnar luckor ibland ddär det behövs som sedan kompenseras upp p´å annat sop¨år yao!
Jag fiser THC !
vem fan står o lägger två o två liksom? måste låta hackigt som fan
Jag fiser THC !
Rest, jag har gjort det nån gång, låter inte alls så hackigt..:p
Highfive anyone, anyone?
Niito Då måste du vara jävligt dålig på att höra sånt. För det skulle höras så jävla cleant. Man hör ju hur man ändra röster,tonlägen, att man har all luft kvar och så vidare.. Kom inte snacka om att det inte skulle höras, för det gör det. Fast det kan gå att få bort en hel del utav det hackiga om man mixar bra. Men det hörs fortfarande.
Fucka ur!
Jag har alltid kört hela verser om jag inte ska göra nått speciellt för att få till en grym mixning men annars hela!
"Men jag upplever alltid att en vers kan vara skit svår på inspelning att få till hela versen, men sedan när låten ska köras live så är det genast enklare. Oavsett om man är en ensam på scen eller med polare. Texten är alltid enklare att kicka när man kan den så klart :)" word! plus att man kämpar röven av sig på scen också! vid inspelning kan jag absolut lämna en eller två luckor i min vers som fylls i, men vid andra tagningen får man rappa med en bit innan sin lucka så att inte röstläget blir så förbannat annorlunda. Säger inte att det låter lika bra som om det blivit taget på en tagning, men jag skulle verkligen bli förvånad om inte åtminstonde hälften gör så eller på liknande sätt faktiskt..
www.myspace.com/cedermusik
" Riktigt duktiga rappare, artister, brukar inte köra hela verserna för att de ska bli perfekt, har ni till exempel hört typ magnus uggla eller 50 cent elr eminem,har nåh fel på sina låtar som kommit på skiva?, dom spelar inte in hela verser, såsom eyelock trodde. jag vet det bara för att jah har pratat med en som kan lite om inspelning=)" det gör dom säkert dom kan väl inte sälja en skiva som det är skit mkt fel i låtarna? Då skulle ju alla fans bli besvikna lr? Dom kör förmodligen emd playback när dom kör live? Stå och flåsa i micken är ingen höjdare inför en massa pers!
Ingenting är omöjligt för den som inte behöver göra det själv ! =)
Reccar jag cuttar jag inte, isf skippar jag ett ord och lägger det på adstracket.. Sen om man skulle ta 4 rader i taget, och nån sa att det skulle höras om man cuttar... Jag har en teori, som jag skulle kört omjag tog 4-4-4. Du lägger fyra rader, sen när du reccar nästa 4 börjar du på fjärde, så att du kommer inte i flow och röstläge.. Ex: Track1: 1 , 2, 3, 4 Track2: 4, 5, 6, 7, 8 Track3: 8, 9, 10, 11, 12 Sedan klipper du bort de understrukna, så att inte de hörs två gånger... Förstår ni?
andor, ja det e ju självklart
Jag fiser THC !
Man skriver väl för fan texten så att den matchar sin egen breath control. Vad är det för jävla rap artister som inte skulle kunna spotta en vers för dig utan att ha sin hype man bredvid jämt för att luften ska räcka.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
har inte läst igenom tråden, men det blir väl enklast om man kör så mycket man klarar av! istället för att försöka sätta mer rader & spara tid & samtidigt få en mer osäker & ansträngd röst! tror jag skrev nått med poäng iallafall! hah..
Ska sanningen fram, Så är sanningen falsk!
Toppen, Du började typ lyssna på hiphop när en kompis tipsade dej om frizon.info för typ 2 år sen, erkänn?
Fucka ur!
Riktigt duktiga rappare, artister, brukar inte köra hela verserna för att de ska bli perfekt, har ni till exempel hört typ magnus uggla eller 50 cent elr eminem,har nåh fel på sina låtar som kommit på skiva?, dom spelar inte in hela verser, såsom eyelock trodde. jag vet det bara för att jah har pratat med en som kan lite om inspelning=)///mc9 ej mc9 lyssna man kan fan inte ta in 50 cent, eminem elr Magnus uggla som grymma artister. å ingen tar 2-4 rader i taget, om man inte kan få ihop en vers utan att snubbla på orden elr om man inte kan få till mer än 4 rader e man en riktig amatör, men de är faktiskt så att om man uppträder med nån annan så brukar dem säga sista ordet så att man hinner få andan ibland och så att andetagen inte hörs men annars så brukar man väll ta vers för vers. Och om man inte kan ta en vers i taget är man inte så bra på att freestyla heller, man kommer bara få in en 10 sekunders freestyle då. om man kan ta vers för vers så måste man kunna kicka en freestyle i minst en minut utan att snubbla på orden.
SPECIAL BLEND CREW!!
Moderator
2007-06-22 21:33
Alla spelar väll in hela? men ett tips blir mkt säkrare och lättare när man kan dom utantill..
Följ mig på Twitter @MexxiInnuce
Och checka:
http://www.innuce.nu
Folk verkar göra allt för att slippa träna..
www.justdet.se - svensk hiphop
jag tar helften typ
https://soundcloud.com/mendelsonbits
oftast hela verser. Om inget fuckar upp sig totalt. tex. Man spottar nästan en hel vers o den blir klockren o så gör man bort sig nånstans i slutet på den. Då kan de hända att ja gör en ny rec på just den sista delen. O ibland så förbannad på sig själv så man ger sig fan på o lägga de ÄNNU tightare och denna gången klara de utan o fucka upp de. Hela verser som nån skrev känns mer "äkta". De hör att luften börjar ta slut o man hör hur personen hämtar andan såfort de går utan o störa barsen. Känns mycke mäktigare. Tycker jag iaf. Hata på de ja sa nu, eller håll me. I don´t give a fuck. That´s just my way to spitt it.Bless
Peace
öhh jag kör typ outro + 4 verser + 5 reffer + outro och så dubbsen samtidit då. neh?
Öhh, det första skulle nog va outro. tror dem flesta skulle reagera lite konstigt om man började med att glida in med outrot.
aight förstår vad många av er snackar om... ja de kan hända nån låt när man har as många rim och texten är nyskriven att man tar typ 4x4. vissa låtar jag kan kan jag köra hela verser, sen ibland kör man tills de fuckar och fortsätter. sen kan de ju vara så att man fuckar sig kanske 1 endaste rad som man stör sig på i mitten av versen då raderar man bara den och reccar om den.
• honor. loyalty. reputation. respect. •
Kör alltid hela verser!
Life N Death Records!
om man nt kan köra sin vers när man spelar in, hur ska man göra när man uppträder?
Interista cazzo vuoi, puoi cantarlo quanto vuoi - ma i campioni dell'Italia siamo noooi. JUVENTUS AMICI DI NESSUNO
när man lärt sig texten blir det lättare att köra 16 rakt av,
jag tar hela verser ibland, inte alltid, för oftast då jag tar hela verser kommer mina jävla andetag med
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.