I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Ken Ring(Debatt)

Svensk Hiphop - Allmänt

   

2005-08-11 21:43
vafan har dom för budskap då???..inte ett skit enligt mej...tycker båda gör skön musik men inte fan har dom nått budskap o sen så e ja jävla trött på att 90 procent av alla härinne dyrkar org 12 som on han vore nån jävla gud..
en död moderat är en bra moderat

2005-08-11 22:01
Ken är underskattad av många. sveriges ärligaste rappare
Arguing with people on the internet is like running the special olympics. Even if you win, you're still a retard!

2005-08-11 22:51
lyssna på texterna..d är mkt om hur han har haft det..tycker det är bra men alla har olika åsikter! kan inte tvinga nån tycka han e bra/dålig! alla tycker vad dom vill! FRED!
VI ÄR ÖVERALLT!
Dubbeln 2lax9!

2005-08-11 23:44
"garion : Du heter Lars och kommer från en liten jävla inavels-by i Norrland... Kens musik är inte för dig antar jag. :)"

Hahahaha! Det där var lustigt :)
 

2005-08-12 00:37
Flinta P16 EXAKT!
STABBING YOU IN THE HEAD THEN YOUR DEAD....
Manager

2005-08-12 00:52
Garion : Ne jag bor också i en jävla bondeort.. men liksom.. han riktar sin musik till en viss grupp.. och jag har svårt att tro att ni uppe i Norrlands byar har så stor erfarenhet av det han rappar om.. inte jag heller, men respekterar att han verkligen viker ut sig och inte döljer nåt.

dödens gränsland, mamma, mitt hem blir ditt hem, blablabla.. alla dessa låtar är grymma som fan o som du verkar tro "handlar bara om knark och liknande" ..

Men visst håller med dig.. han har potetial att rappa om bättre grejer, knark grejen börjar bli lite played.

inget illa menat.

peace
/ Deedz.
http://www.facebook.com/jewoit

2005-08-12 00:52
Ken Ring är överskattad

och hans lyrik kan många svenska rappare överträffa rätt enkelt


Jag har bara svårt att lyssna på en knarkskadad föredetting som alla hobby gangsters verkar älska pga. att han reppar "ghettot" och "hooden".
Follow the dao, right about....NOW!

2005-08-12 02:41
olh_zhark P1
7 års olycka är "okej rappare", ken är fan under den nivån.
Han beter sig inte ens proffisionellt.
Follow the dao, right about....NOW!

2005-08-12 08:20
Muerten P16

Så vitt jag vet är jag polare med EricM, och nej, jag sitter inte inspärrad på ett mentalsjukhus bara för att jag inte håller med om att Ken är bäst i Sverige. Däremot borde du med din totala ointelligens ha en sådan som hemadress när du startar en tråd och lägger till ordet 'debatt' som en del av rubriken. Då bör du vara förberedd på att alla inte kommer tycka som du, och att dom mer än gärna kommer vädra sina åsikter. Var inte så känslig, för fan.

Jag har lyssnat mycket på Ken genom åren, och han har en riktigt skön känsla när han rappar. Han kan enkelt uttrycka ilska och vrede eller nedstämdhet i sina låtar vilket dom oftast bygger på. MEN, som någon skrev tidigt i tråden, rent lyriskt blir han överträffad av många. Väldigt många . Det finns även dom som kan bemästra grym teknik och lyrik med skön känsla också; Ison&Fille, Petter, Fjärde Världen, Paragon, Sam E, Fattaru m.fl.

Vad gäller hans påstådda 'hustlande' på folk som vill ha med honom i hans låtar, så är det tyvärr bara barn (som du) alternativt töntar som inte ens kan relatera till 'hustleri' som tyckte att det var tufft, coolt, häftigt, whatever. Och jag skiter i var i Sverige eller vilken hård 'betong' du kommer ifrån.


kingofthehill
'Ja du, Åke, du är ju rätt bråkig' av Houman satte sig nog mer i huvudet än 'din jävla bög, här är kuken som du sög'. Sånt där skit hörde man i sandlådan. Och att kalla det för 'kulturellt mästerverk' är ett stort hån mot all jävla kultur som existerar överhuvudtaget.

casp_ P20
I egenskap av EricM:s polare kan jag bara svara nej, jag lyssnar inte på Organism 12. Men om du enbart lyssnar på Ken och dom 'hårda betongshunarna' kan jag förstå att du känner dig lite instängd.


Så är det. Jag har ingenting emot Ken, jag köpte hans 2 första skivor och på så sätt sponsrat hans karriär med några gram brunt, och som någon sa, en HEL platta med Ken håller inte. Han är alldeles för ojämn.
 

2005-08-12 10:27
EhsanK P19

Du sa de! Mycket bra skrivit...
-{Placerar smältande snickers i era älskade Fubu femfickers}- <br>

2005-08-12 12:13
ken e TUNGgg
I'ma ride for my niggaz, die for my niggaz ,Puff lye with my niggaz til I'm high with my niggaz..terror squad..baby!

2005-08-12 12:53
Västerort. ;)
DIIIF
Manager

2005-08-12 14:05
Alkolismen
Rättvisan
BB Berättelsen
Dödens Gränsland
Mamma
Verklighetens Öga
Skit i det ft Ayo
Jag glömmer aldrig
Vill inte veta
Situation Sthlm

/ Deedz.
http://www.facebook.com/jewoit

2005-08-12 14:15
Tiden den går Han nämner Vällingby/Spånga där. Det är fett!
DIIIF

2005-08-12 15:09
Kan säga direkt att jag mer eller mindre avskydde Kens prylar för 5-6 år sen, men långsamt har jag kommit att uppskatta det han gjort mer och mer. Numera gillar jag faktiskt Ken.

Inte för att han är särskilt talangfull, men som nån annan sa är det en rätt skön känsla i det mesta han gör. Det känns väldigt direkt och ärligt.
 

2005-08-12 16:06
Tiden den går. Ni vet den låten? Han nämner Vällingby..
www.myspace.com/republik16 jaynez mannen

2005-08-12 16:10
tack till alla som uppskattar , alla andra får jag væl bara bevisa....
www.barabazz.com

2005-08-12 20:09
SeGeR_M P17
Tll oss som även kan relatera till annan musik än den Ken levererar, så nej, då 'äger' han inte alla. Håll käften och starta en egen tråd, fan.

Däremot tycker jag att alla ska uppskatta hans öppenhet i musiken. Det gör iallafall jag, även om jag känner att det inte riktigt är min typ av musik längre.

Subjekt-13 P18
Tack dude, kul att någon orkade läsa allt... ;p
 

2005-08-12 20:38
Vafan är det för skitsnack?
"Det är bara färskingar som tror att man är bättre om man har mer avancerade rim"
Det är väl bättre med mer avancerad rap MED struktur än Ken's bög, hög rim.
Dessutom har han ingen vidare struktur.

Även om jag lyssnar på några låtar med honom.
:)
Rappare

2005-08-12 20:43
stick, innan jag skär snitt me en fickkniv
2 röda ögon med en mic, ja de e mitt liv
it aint hard doin right, its just hard 2 succeed
i wanna live but its hard 2 breathe

2005-08-12 23:24
Ken Ring är skräp.... Han använer samma rim stup i kvarten.. olika låtar bara....
 

2005-08-13 15:04
EhsanK P19:
när jag läst klart det du skrev hade jag redan glömt bort det
 

2007-02-21 14:15
kom på bättre rim själv då om du är så bra !
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-21 14:39
varför uppa en tå år gammal tråd? erre verkligen så tråkigt på whoa idag??
If ya want beef then bring tha ruckus, cuz Fo-Tang Clan aint nutthin' to fuck with.

2007-02-21 15:27

Kan inte ge upp Ken! 3:e forumet om han jag läser på 5min! Han är dålig! Dåligt flow, dåliga rim, dåligt innehåll i texterna! HAN ÄR SKIT!

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Manager

2007-02-21 16:03
å jävlar va jag pratade bra om ken tidigare :O

gillar han fortfarande, men måste vart inne i nån ken-period just då.
värt att uppa tråden förresten -.-  ...
/ Deedz.
http://www.facebook.com/jewoit
Producent

2007-02-21 21:10
Ken är en av få bra rappare vi har i Sverige. En av mina favoriter. Känner inte till att han har blåst folk, mer än att han har använt beats av folk som han inte har betalat för. Han sjönk lite i mina ögon efter det Houman berättade i P3 Soul. Men ska jag sluta lyssna på han för det? Nej, det finns inte en enda artist som jag håller med allt de säger och gör. Låt musiken stå för sig.
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.

2007-02-21 21:20
Tror att 25-pack P77 har sökt på Ken och bestämt sig att försvara honom i alla trådar någonsin...

P14 for life ey?
Jack and Jill went up the hill, so Jack could lick Jill's fanny. Jack got a shock and a mouthful of cock, cos Jill was a pre-op tranny.

2007-02-21 23:15
vad sa houman om ken på p3 soul?
 

2007-02-21 23:31
Muerten : Är du Ken´s talesman, lr försöker du bara bli hans vän? ingen bryr sig om dina skitforum, håll dina åsikter för dig själv istället.
-_-

2007-02-21 23:32
Pe-Han P17
Alla samhällen i hela världen har sina egna "ghetton"
Sverige kanske inte har massa negrer och judar i förorterna, men vi har ändå den mest särbehandlade folken där. Hur många blattar har vi inne i city? Ghetto är ett ord man kan tolka och böja min vän!


När jag växte upp fick jag lära mig att hiphop, eller hiphopmusik handlar om budskap. har hiphop inget budskap är inte hiphop hiphop. Fronda, eller ens D6AA kan jag ej kalla hiphop trots att dom kunde rappa jävligt tight. Hiphop är så mycker mer än rappen.

Ken lägger det för dom som kan förstå texterna, ingen på whoa verkar fatta det. Ja, klart han snackar om att han röker braja då det är en jävligt vanlig företelse i förorten.

"jag sitter i bilen och söker inspiration och lite weed"

tolka den raden.
inte bränd, inte varm, bara rostad helt enkelt.

2007-02-22 12:37
jag tycker inte att det är något som helst fel på ken ring, helt okej musik, men han är lite som dr. dre tycker jag, ganska klumpig lyrik och flowet är inte det absolut bästa..
"en lång person är bara en kort person som kommit alldeles för nära"

2007-02-22 15:08
played out.
"Skulle väl åka dit som en inbrottstjuv /<br> som bara vips dyker upp som en tillbakaspolad simhoppsbrud /"<br>

2007-02-22 17:00
Muerten

hiphop-industrin, likt många andra industrier, funkar som så att man betalar rappare för att få deras assistans till ens egna verk. man e inte "dum i huvet" om man vill jump-starta igång sin karrirär, å beslutar sej för att punga ut en halv förmögenhet till något MTV-namn, för att sedan få mediauppmärksamhet till ett värde av miljontalskronor... this shit's a business, å om man vill finnas där uppe på radiospelarna å TV-kanalernas reportoir får man vara beredd på att vädra plånboken en aning..


& förövrit, NEJ! Ken Ring e INTE överskattad... helt klart Sverige's namn utåt inom i Hip Hop (tillsammans med Petter). Lite gran som Sverige's 2PAC...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-22 17:23
Tycker inte det är superviktigt med 32 rim per mening..
Mer att det ska låta bra o ha en betydelse..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-22 17:35
Är man 30 bast och rappar om att "cutta dom" eller att "varje snut är en hora" så är man väl lagom iq befriad. Han får väldigt gärna tycka illa om polisen om han vill det, han har sakert all rätt i världen att göra det, men man kan väl ändå formulera sig på ett bättre sätt? Speciellt om man är 30 år fyllda?
Om inte tycker jag nog att han är löjlig och rätt så patetisk. Men jag kan hålla med om att i många av låtarna han har gjort så har han en väldigt uppriktig och skön attityd, rimmen är väl inte dem bästa och mest avancerade men det är inte heller nödvändigt alla gånger.

Jag tycker Ken Ring är en helt okey rappare, långt ifrån den bästa men ändå helt okej.

Någon som är villig att hålla med mig om vad jag säger eller man får bara välja mellan att hata och älska?
Dudezic - Dude-music - CHUP

2007-02-22 17:51



Ken Ring e 27 år gammal.

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-22 18:54
Okej, ni kan säga vad som helst om hans texter och skit.. men en sak är säker.. KEN ÄR DEN SOM GÖR TYNGST OCH ÄKTA HIPHOP I SVERIGE...
Straight up Menace

2007-02-22 18:56
Vad BORDE man rappa om då? idiot , det är MUSIK , KONST finns inget rätt eller fel
 

2007-02-22 18:57
Lunke: okej snoop e typ 40 ? jävla luffare unge..
Straight up Menace

2007-02-22 19:57
WIcked sick, kan man inte acceptera att folk tycker olika utan att kasta bajs på varandra

wackalack och bowowowow!

jag gillar inte ken och jag tycker inte han är bäst i sverige :P
Skulle inte stjäla pengar från folk om jag så fick en miljon och fri lejd utifrån snutstation!


2007-02-22 20:45

Ken är tung..respect  för nån som har hängt så länge,..

 

2007-02-24 17:20
Muerten P18




ja läste två rader, orkar inte mer.. men ja håller med dig iaf!

KEN E BÄ'ÄST
Kokain är inte vanebildande - Jag vet, jag har använt det i flera år.
Manager

2007-02-24 17:36
Kan ni inte enas om att det är en smaksak?
/ Deedz.
http://www.facebook.com/jewoit

2007-02-24 17:38
Sagt det förut o säger det igen Ken ä'r en av dom bästa. varför ska alla blanda in andra akter i diskussionen hela tiden? Ken har gjort bra låtar o riktigt bra album, det kanske inte går att döma honom om man bara hört nån enstaka låt...?

Som många skrivit ovan Ken och likaså Petter kan få de enklaste rim att låta jvligt grymma just för deras inlevelse o den tyngd dom lägger bakom det dom säger... Dom flesta som rappar på svenska nuförtiden verkar så skadade av jantelagen attom låter som parodier på sig själva, bara att kolla in audioforumet o hitta mestadels låtar som:

Halstrade storkar från thernobyl- konsten att begå incest med min häst

Eller andra med total brist på att berätta saker från sina egna liv eller tankar utan att få det att låta hur krystat o corny som helst...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-24 22:08
Tycker inte att Ken och Petter har tyngd å känsla i det dom säger.. Tycker att dom FÖRSÖKER låta tunga, men de blir bara patetiskt och pinsamt...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-26 11:59
Ja det är mkt bättre att vara såpass nedtyngd av jantelagen atte låter som man sitter o skiter på sig av ironi framför sin datamick...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-02-26 15:47

ken ring är fet ... och han gör en sak monga andra rappare inet gör och del med sig av sit liv och han är ärlig han går inet backom folks rygga  han säger rakt ut i sin texter det är vad jag tycker..... peace

 

2007-02-26 21:55
Ken är min gud
www.barabazz.com
Rappare

2007-02-27 15:37
Ni kan snacka skit om KEN hur mycket ni vill.. Hans skivor säljer bra, han tjänar pengar på det han gör.. Tror inte han bryr sig om vad ni tycker och tänker.. Älska eller Hata.. Varenda rapartist har sina älskare respektive hatare!! 1 luv
Http://www.myspace.com/dinafizzle - Http://youtube.com/VarbergsFinest