I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Gör materialism människor fördummade?

Övrigt - Blandat

   

2012-07-17 02:07
skulle inte vilja leva ett liv och gå plus minus 0 , ska pusha mig själv tills jag har riktiga pengar, inte bara för min egen skull utan för mina avkommor och släkt.. tycker ändå det finns många förmåner med att ha lite pengar på banken, jag har visserligen ingen erfarenhet av det, men skulle kunna nämna många sådana,, skulle hellre välja ett sådant liv än att vara "djup" och insiktsfull,, men nummer 1 prioritet är hälsan, sen kan allt kvitta

2012-07-17 04:46
Fan, att se till att sina nemos har det bra är ju bara hälsosamt och eftersträvsamt.


Eller man kanske ska se till att bli både pundare och alkis så ens ungar får en pissig barndom och lär sig "vishet".

"Jag var också rap när jag var fjorton år man."

2012-07-17 17:43
Alltså nu har jag inte läst igenom hela tråden utan bara skumläst första posten. Men det är klart materialism "fördummar" folket. Alltså teknologin gör det lättare för oss att hämta information. Men vi behöver nödvändigtvis inte ha nytta av den eller överhuvudtaget hämta den.

Människor har igenom historien skapat fakta igenom att ett flertal personer skapar sig en uppfattning som de alla kommer överens om.
Men om man bara hämtar information som man inte kritiserar eller behöver se i ett större perspektiv så kan sanningen lätt glida iväg.

Jämför en doktors av rapportering mot en tidning.
Vi söker inte efter den mest pålitliga källan utan den som är lättast att komma åt.

Jag ber om ursäkt ifall jag gick lite off topic. Men jag tror att det här tänket är viktigt att ha i bakgrunden för såna här diskussioner.
http://mikrofonberoende.wordpress.com

2012-07-18 19:08
App skrev:
Eller man kanske ska se till att bli både pundare och alkis så ens ungar får en pissig barndom och lär sig "vishet".


Jag tror nog att du har missuppfattat motargumenten till materialism.

:)

2012-07-18 21:04
Hade du träffat mig för tio år sedan, så hade fett stort ego! Kunde snacka om den senaste prylen, ville ha alltid den senaste jackan och så vidare. Men det gjorde mig tom. Så jag började inse att ha saker var det inte de viktigaste. Att skryta är inte bra hellre för själen. Så jag bry mig inte att uppdatera min dator sedan 2007. Eller ha den senaste telefon och etc. Jag skiter i fullständigt i. Nuförtiden, är jag ute efter i de andliga världen.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2012-07-19 06:41
Jag tror nog att du har missuppfattat motargumenten till materialism.


Läs tråden. Läs ironin,
"Jag var också rap när jag var fjorton år man."

2012-07-19 12:49
Vi i väst-världen samlar på oss saker, släpar med dem överallt och skyddar dem med våra liv, trots att det bara är just saker som är ersättningsbara.


Jägare-samlare
- Inte nåt varken nytt eller västerländskt beteende.
 

2012-07-19 13:23
(Med risk för att ondgöra diverse "andliga" och religiösa människor): En människa är den totala summan av dess upplevelser, varken mer eller mindre. Det finns ingen själ som magiskt förser våra hjärnor med slumpmässiga åsikter, insikter eller känslor. Människan är i princip en superkomplicerad robot med ett stort men begränsat medvetande och varje handling, oavsett hur spontan, har ditt undermedvetna noggrant tänkt igenom och kalkylerat. Erfarenheter från händelser som kanske inte ens är för viktiga nog att minnas blir staplade på hög och allt vi tänker, tycker och gör baseras på vad vi har i den där Jenga-stapeln av upplevelser. Det är när man får för mycket av en sak och stapeln rasar som man blir någon sorts extremist, vare sig det gäller rasism, veganism, fundamentalism, eller materialism.

Detta betyder i princip också att du inte kommer kunna skaffa dig nya insikter utan att skaffa dig nya erfarenheter. Du kan inte sitta på soffan i hemmastickade kläder, lyssna på fågelsången, känna dig andlig och *BAM* få en ny förståelse för hur världen fungerar.

"Den som kontrollerar det förflutna kontrollerar framtiden. Den som kontrollerar nuet kontrollerar det förflutna" - George Orwell


Det citatet gäller för allt från världsherravälde ner på enskilt personlig nivå. Definitionen är av galenskap är att fortsätta göra som man alltid gjort och förvänta sig nya resultat.
 

2012-07-19 13:44
En människa är den totala summan av dess upplevelser, varken mer eller mindre.


måste hålla med omen ändå fråga...instinkt? finns det inte hos människan?
är det något man själv upplevt eller är det ärvda minnen? eller vad är det. kan nog tycka att jag har sånt någonstans ändå...
"It is the prohibition that makes anything precious"

-Mark Twain

2012-07-19 14:35
instinkt? finns det inte hos människan?

Bra fråga, som jag inte har ett direkt svar på. Jag kan tänka mig flera olika varianter; att vissa insikter med tiden blivit rent genetiska (instinkter) tack vare Darwins lagar, vilket alltså skulle betyda att våran upplevelsestapel kanske har en färdig grund att stå på redan när vi föds. Men jag kan också tänka mig att vi redan som små, små bebisar kan uppfatta små förändringar i omgivningens beteende när man lägger till eller tar bort faktorer, vilket skulle kunna betyda att vi lärt oss det från våran omgivning utan att förstå varför eller ens ATT vi lärt oss det. Nu blev det lite flummigt, men bra fråga, synd att jag inte hade ett bra svar.

Kan dock tillägga till min förra post: Det finns inget som är "dålig" kunskap eller "dåliga" erfarenheter. Det är när man får för mycket av likadana kunskaper eller erfarenheter som det blir fel. Människan har väldigt lätt för att snöa in i sina egna små bubblor och glömma bort att resten av världen i grund och botten faktiskt är väldigt lik en själv.
 

2012-07-21 19:07
Jag kom o tänka på en kompis berättade att hon var i nått u-land, minns inte vilket, där man aldrig skulle säga "vilken fin... du har" eftersom dom alltid gav bort det man tyckte var fint, även om dom var fattiga. Snacka om att ha insett innerbörden av att inte lägga någon vikt på prylar...


Snacka om att avsaknad av materialism också kan göra folk korkade. Man bor i ett fattigt land med avsaknad av socialt skyddsnät, så man ger bort sina sista tillgångar till bortskämda turister som uppenbarligen har tillräckligt med cash får att åka halvvägs över värden. Ska vi inte ta och hylla undersköterskor som ger bort hela sin lön till moderaternas ungdomsförbund så de har råd att vaska en flaska skumpa till, när vi ändå ska hurra för fattiga människor som gräver sig ännu djupare?

Jag trodde inte det fanns något dummare än folk som köper apple-produkter ("Jag betalar flera tusen extra för att det ska vara rundade kanter och 'användervänligt', för jag begriper mig inte på sånna där andra telefoner!"), men tro fan att du hittade något :)
Jag var whoa-fri i över ett år, men sen blev kommentarerna i blandat-forumet så korkade att jag var tvungen att logga in och driva med dem.

2013-01-06 19:15
I och med att vi här i västvärlden har bilar, mobiltelefoner, datorer, tvättmaskiner, ja allt möjligt skit, förväntas vi hinna med mer och mer på en dag. Allt ska gå fort. Man kan betala sina räkningar inom loppet av 4 min hemifrån soffan med hjälp av sin dator. Man behöver inte ta en promenad ner till postkontoret och fylla i en bankett. Vi kan ta bilen till ICA och handla det som behövs för kommande månad, klart på en timme. Vi behöver inte ta oss ut i naturen och jaga med vår familj. Vi kan tvätta våra kläder i tvättmaskin. Vi behöver inte ta med oss barnen ner till ån och spendera en eftermiddag i solen.

När fan tar man sig tid och bara sitter ner och funderar..? Samlar sin familj och sina vänner och grubblar över livet?
Händer det så glor man på tv eller super bort tiden.

Nu säger inte jag att det här gäller alla men många (för många) tar sig aldrig tid att tänka! Komma ihåg saker behövs inte för det finns det maskiner som gör åt oss. Njuta av ögonblick glömmer vi bort för man måste ju ta en bild på det fina och lägga ut på facebook.

Det är viktigare att andra tror att vi har det bra än att vi faktiskt har det.

 
Moderator

2013-01-06 20:44
helenay skrev:

Nu säger inte jag att det här gäller alla men många (för många) tar sig aldrig tid att tänka! Komma ihåg saker behövs inte för det finns det maskiner som gör åt oss. Njuta av ögonblick glömmer vi bort för man måste ju ta en bild på det fina och lägga ut på facebook.


Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2013-01-07 17:21
KaptenKrok, Just så! Är det meningen att vi ska bli lite lätt rubbade för att bli mer lättkontrolerade kanske?
 
Moderator

2013-01-07 18:52
helenay skrev:
KaptenKrok, Just så! Är det meningen att vi ska bli lite lätt rubbade för att bli mer lättkontrolerade kanske?


Jag menade mer att jag tror du har fel i att folk inte tar sig tid att tänka och att det är en väldigt vanlig missuppfattning, vilket jag tycker serien jag länkade illustrerar ganska tydligt. Vad du menar här förstår jag egentligen inte.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2013-01-07 19:03
NuMessiah skrev:
Detta betyder i princip också att du inte kommer kunna skaffa dig nya insikter utan att skaffa dig nya erfarenheter. Du kan inte sitta på soffan i hemmastickade kläder, lyssna på fågelsången, känna dig andlig och *BAM* få en ny förståelse för hur världen fungerar.
Nja, det beror väl på hur mycket av din den information du tagit till dig innan du satte dig på soffan som du redan har hunnit fundera på. Själv kan jag spendera oerhört mycket tid på att passa in olika erfarenheter med varandra. Ibland klickar det långt efter jag har tagit till mig den nya informationen.

Å andra sidan lägger jag även rätt mycket tid på att bara passivt ta till mig information också, vilket lämnar lite tid åt verkliga erfarenheter.
Truthful words are not beautiful; beautiful words are not truthful. - Lao Tzu


2013-01-07 19:05
KaptenKrok, Aaaja. Missade helt att tankebubblorna kom från allihopa. Men jag håller inte med dig. Jag tror lätt att vi sakta men säkert blir mer och mer avtrubbade. Alltid finns det någon liten elektronikpryl som tar upp den sista sekunden av dötid som gud förbjöd, dök upp. Sen behöver det inte vara så, skulle bli överlycklig om jag hade fel.
 
Redaktionen

2013-01-12 12:17
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/pillerberget-en-klassfraga_7819140.svd


blir gött bekymmersam när jag läser sånt här asså.

..och fan vad glad jag är att jag inte börjat slentrianpoppa massa antidepp!
namaste
Moderator

2013-01-12 12:28
ÅderpåleOne skrev:
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/pillerberget-en-klassfraga_7819140.svd


blir gött bekymmersam när jag läser sånt här asså.

..och fan vad glad jag är att jag inte börjat slentrianpoppa massa antidepp!


Fast att barn med ADHD får medicin för det ser jag som något jävligt positivt.

Relaterat som jag läste idag: http://munderbar.wordpress.com/2012/03/04/jag-drogar-mitt-barn/
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick
Redaktionen

2013-01-12 13:00
jojo kapten..

säger bara att jag är glad över att jag hittills inte börjat med -piller- trots all olycka, sömnproblem och bajsångest man haft. alltid tänkt ångesten som något naturligt som man rider ut, och det har nog hjälpt mig väldigt mycket.

är ju så jävla mycket snack hela tiden om må dåligt = piller - må dåligt = piller - må dåligt = piller, piller piller piller..

..är liksom aldrig nån som säger att det är fan OK att ha ångest, och det är något man överlever även utan "läkemedel"


o nu pratar jag inte om kronisk depression eller ADHD. snackar om allmän jagvillnogfandönuändå-ångest.




...sen har jag märkt att jag kanske inte är rätt person att diskutera piller o skit då jag växt upp i ett sånt hem som beskrivs i länken du postade, men där det ändå inte delades ut några piller. så jag anser att det kan väl alla göra liksom. vilket kanske inte är helt sant.
namaste
Redaktionen

2013-01-12 13:02
sen kan man ju tycka att jag är en hycklare också iom att jag röker cannabis iofs.


men det var inte detta tråden handlade om heller
namaste
Producent

2013-01-12 13:25
Vad är bajsångest för något?
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Redaktionen

2013-01-12 13:35
standardångest i färggladare ordalag
namaste
Producent

2013-01-12 13:44
Ok, jag trodde det var något annat typ som; panikångest, dödsångest, milleniumångest o.s.v. Jag var rädd för att det skulle vara någon ny som jag hade missat.
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Redaktionen

2013-01-12 17:39
ah nä det var inte menat som något allmänt vedertaget direkt

även känt som röv-ångest förövrigt! men fann att det ofta kunde missuppfattas ganska lätt



bajsångest liksom bäddar upp det rättvist o fint
namaste
Producent

2013-01-12 17:46
Bajsångest är skit
Jag är ingen perfekt man. Jag försöker bara göra det bästa jag kan och vara sann, inte göra nått halvdann. Det borde vara min slogan.
Redaktionen

2013-01-12 18:04
men de finaste rosorna växer i skit



<3
namaste

2013-03-01 02:59
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2013-03-02 03:27
It's the Juice!
Truthful words are not beautiful; beautiful words are not truthful. - Lao Tzu