I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

om ens granne är nazist

Övrigt - Blandat

   
Toastare

2011-01-28 12:24
Anenkefali, ja för att att vara antirasist måste man ju vara kommunist? Jag gillar inte extremer av något slag, men kommunister är i alla fall inte emot andra raser.
Men du kanske reagerar jättestarkt om någon spelar Kåldolmar och Kalsipper på hög volym?


Verbose, nja.. det var ju inte 18-åringarna som fick in SD i riksdagen. Så det finns ju nötter på alla nivåer.. och sen finns de de som är lite mer drivna. Men håller med, majoriteten vet inte vad de sysslar med. Och då ska man visa att det är fel. Jag tror inte på våld, men jag tror inte heller på att bara låta saker som är fel gå förbi en.
Jag skyller allt på Emma!
Toastare

2011-01-28 12:29
och Anenkefali, hört talas om många Maoister här i Sverige? En del Leninister finns det, många av äldre slag. Men de flesta i min ålder håller väl sig till Marxismen och försöker omvandla Das Kapital till en lärobok i vår tid. ;)
Jag skyller allt på Emma!

2011-01-28 13:13
Och varför inte kontakta AFA? Han kanske inte slutar vara nazist efter att ha fått stryk, men han lär sluta sprida skiten med sin vidriga musik. Nazister är inte demokrater, därför bör dom acceptera att demokratin inte skyddar dom, ergo tåla att få stryk för sina åsikter.


För att vi lever i en demokratisk rättstat. Du har rätt att tycka vad fan du vill. Det som gör nazister så farliga är att de tycker precis som dig.
Sen är ju inte kommunister heller några demokrater. Den ideologin står för mycket mer död och förtryck än nazisterna lyckades med... ska man acceptera att vänsterpartister blir misshandlade på gatan?

Vidrigt alltså.
amen synthare då, fyra bögar och en dator

est. 1986

2011-01-28 13:16
men kommunister är i alla fall inte emot andra raser.


Nä de är lite smartare, de målar ut den egna samhällskroppen som fienden.
amen synthare då, fyra bögar och en dator

est. 1986

2011-01-28 13:24
BountyBoo

Nej, men för att slänga ur sig att det inte är ok att vara rasist/nazist så kanske man måste ha lite argument också? =) Jag är inte rasist, jag tycker att rasister är idioter. Men att det inte är ok? Det är som att säga att homosexuella inte är ok, folk får väl tycka, tänka och göra (nåja, våld är ej inräknat) vad dom känner för? Och jag vet att homosexuella inte är att jämföra med rasister/nazister, men poängen kvarstår.

Är det inte ok att vara muslim heller, eftersom muslimer är självmordsbombare? Klart att det inte är ok att vara självmordsbombare, på samma sätt som det inte är ok att misshandla/döda/på annat sätt plåga folk bara för deras rastillhörighet (så att säga, finns det något finare ord?). Är det inte ok att vara homofob? Om någon tycker illa om någon pga den personens hudfärg så är det en idiot, visst. Men ok är det. Det är hela poängen.
Toastare

2011-01-28 14:18
Jag tycker inte åsikterna är okej. Varför tänker jag inte utveckla, förstår du inte är diskussionen död.

och muslimer är inte självmordsbombare. Så dina liknelser är idioti.


psyjunta, det beror ju på vilken del av kommunismen du tänker på. Jag är inte kommunist, det var du som hävdade att om man är emot rasism så måste man vara kommunism. Kanske dina fördomar när jag tipsade om afa? De fördomarna får stå för dig och men för mig får min granne gärna spela Staten och kapitalet istället för nazipunk.

Jag skyller allt på Emma!
Toastare

2011-01-28 14:22
psyjunta, och bara för att man har rätt att göra saker så ska man inte acceptera det. Det är lagligt att ha sex med djur...accepterar du det med?

och att likställa högerextremister med vänsterpartister är löjligt.
Jag skyller allt på Emma!
Toastare

2011-01-28 19:26
och det är inte den kommunistiska ideologin som står för våld, död eller förtryck. Däremot fanns det kommunistiska diktatorer som stod för det och agerade därefter. Men det är en helt annan diskussion.

och jag är som sagt inte kommunist, jag är emot rasism/nazism och anser inte att folk med dessa åsikter ska undgå att få veta att deras åsikter är jävligt ruttna.
Jag skyller allt på Emma!

2011-01-28 22:57
det var du som hävdade att om man är emot rasism så måste man vara kommunism.


I din svartvita värld kanske det jag skrev kan tolkas så... men läser du igen så märker du att jag aldrig sagt något sådant. Jag jämförde med kommunism eftersom det är socialt accepterat trots att det är en våldsam ideologi.

Nej det är inte ok att slå folk med andra åsikter. Pumpar han nassemusik högt så alla kan höra kan man kanske anmäla för hets mot folkgrupp, eller prata med hyresvärden, whatever.

och det är inte den kommunistiska ideologin som står för våld, död eller förtryck. Däremot fanns det kommunistiska diktatorer som stod för det och agerade därefter. Men det är en helt annan diskussion.


Ja så det här med väpnade revolutioner är kodord för nåt annat?
Bara för att slutresultatet är en utopi betyder det inte att ideologin inte är våldsam. Nazisternas sluttillstånd är ju ett land där alla är snälla och blonda, det låter ju också relativt trevligt om man är blond.
amen synthare då, fyra bögar och en dator

est. 1986
Toastare

2011-01-29 03:09
Nu skriver du till någon annan. Jag har aldrig skrivit att någon ska slå honom. Jag skrev att man kunde tipsa afa. I din svart/vita värld kanske du tror att afa bara sysslar med våld.
Jag skyller allt på Emma!
Toastare

2011-01-29 03:10
Och kommunism står inte för väpnad revolution.
Jag skyller allt på Emma!
Toastare

2011-01-29 03:14
Men Stalinismen gör ju det underförstått. Men det är en helt annan diskussion

Tråden är till för tips att få idioten att sluta kräma nazimusik.
Jag skyller allt på Emma!

2011-01-29 04:19
fan vad alla skriver massa skit hela tiden....sluta diskutera, börja kramas och acceptera istället.

jag är så less på er ryttare.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2011-01-29 10:15
Flytta tråden till politik-forumet eller rensa!
www.fucksolar.com

FUCK SOLAR

2011-01-30 20:15
fan va de spåra hur här rätt kvickt :) whoaa
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.