I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Göra slut med pojkvännen pga cannabis?

Övrigt - Blandat

   

2009-08-24 19:36
jag e rätt lik din kille asså.. skillnaden är väl att ja har ett jobb ja "sköter". men rökandet har tagit över livet sjukt mycket för mig, har inte gjort ETT SKIT på hela jävla sommaren.. bara suttit inne i min lägenhet eller varit ute o jagat röka..

hur som helst så fungerar det så att man säger att man ska sluta röka eller trappa ner, men det händer typ aldrig.
visst rycker man sig i kragen 1-2 gånger om året o tar uppehåll, men då måste man bestämma sig för det själv.. funkar inte att nån annan säger åt en..
aja hoppas det löser sig
 

2009-08-24 21:22
Gör slut och börja träffa mig istället så ska du se att det inte kommer bli samma problem.

2009-08-24 22:05
man kan röka hela tiden utan att det förstör livet, ja har rökt flera år, skött allt mitt. om han bara ligger och gör inget e han inte mycket att ha, bara en ursäkt att han inte orkar för att han är stenad.
 

2009-10-12 00:28
Liten uppdatering nu ca 2 månader senare

Inget har förändrats, han har iofs skaffat jobb men det har inte lett till att han drar ner på rökat.
Han har dessutom börjat ljuga och "låna" pengar av mig (utan att jag visste om det)
Han har skulder av folk han har köpt gräs av, och de börjar bli sura. Men han ljuger om det också

Varför plågar jag mig själv genom att vara tillsammans med honom?

Dessutom har det gått så långt att han aldrig vill ha sex längre
 

2009-10-12 02:58
låter fantastiskt

2009-10-12 08:43
Tycker det låter som att din snubbe är en jävla lodare.

Men eftersom du själv är klar med vilken situation du sitter i, och även vet lösningen, men ändå väljer att ha det så... så lycka till, ha så kul.
Rock out with your cock out!

2009-10-12 10:37
DUMPA HONOM!!!!!!

säg åt honom att när han ordnat upp sitt liv så är han välkommen tillbaks i ditt!
En kvinna är aldrig mer allvarlig än när hon talar om för en miljonär att hon älskar honom.

2009-10-12 10:55
ja, nu får jag bara säga som two_grand

det känns inte som att du har så mycket "rätt till" att klaga längre. du är uppenbart sjukt införstådd med både problem och lösning men skiter i att göra något åt det. så vafan klagar du för? du sitter ju i situationen helt på grund av dig själv och din "oförmåga" att göra något åt saken och ta tag i problemen på riktigt - oavsett hur många tips och råd du fått via den här tråden.

2009-10-12 11:30
Nu är det ju VERKLIGEN dags att bara göra slut. Det var dags redan innan, men nu börjar det (tyvärr) bli fånigt :/
Look with your own eyes - See with your own mind

2009-10-12 11:53
ja vafan skärp dig tös! no scrubs!
"varför ska alltid dom vuxna bestämma, varför kan inte barn få vara stora, och välja föräldrar"

2009-10-12 12:06
You can do this, we gotcha back!

2009-10-12 14:38
Nu har jag gjort slut
 
Producent

2009-10-12 14:51
good for you :)

2009-10-12 15:11
härligt!
hoppas han minns det imorgon med haha.
"varför ska alltid dom vuxna bestämma, varför kan inte barn få vara stora, och välja föräldrar"
Toastare

2009-10-12 16:04
Bra jobbat... håll dig på avstånd, han kommer med säkerhet börja whina nu när han är ensam. Det är INTE synd om honom..
Jag skyller allt på Emma!

2009-10-12 16:09
Det jobbigaste var att inse att han faktiskt inte är värd besväret. Hela tiden har jag ursäktat hans beteende och trott på när han sa att det var mig det var fel på.

Tips på hur jag ska komma över det här?
 
Toastare

2009-10-12 16:15
Klassiska..umgås med vänner och familj. Folk som ger dig ovillkorlig kärlek. Hitta på roliga saker. Tänk på dig själv!
Jag skyller allt på Emma!

2009-10-12 16:19
Laatina: Läs igenom tråden till att börja med. Sen kan du förstå varför det inte kommer bli några problem att komma över han
"IT'S AN OLD GAME, MY LOVE..."

2009-10-12 16:31
Jag måste erkänna att det faktiskt var den här tråden som delvis gjorde att jag bestämde mig. Jag läste igenom den och allt kändes så mycket tydligare när jag såg det i skrift.
Lätt att bli blind när man umgås med personen hela tiden. Behövde verkligen andras perspektiv på alltihop
 

2009-10-12 17:22
Som nykter narkoman kan jag säga att ställ absolut inte kravet "gräset eller mig" Finns ingen narkoman som väljer bruden före drogen. Om han skulle göra det så skulle han ändå rökat diskret i början och 1 månad senare är det samma sak igen.

ALLA missbrukare tar drogen före förhållandet så är det bara. Sen verkar inte din kille vilja ändra sig och röka mindre/sluta. Så du får dras med han som han är eller dumpa honom helt enkelt. Jag är singel btw ;)
 

2009-10-12 17:29
Grattis!
Det bountyboo skrev var mycket bra, gå efter det!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-10-12 17:31
bra att du gjorde slut, för bättre kan du få
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-10-12 17:39
Mellanöl, dra inte alla över en kant!

och Latinaa, lycka till nu!

2009-10-12 17:42
dzeno

Så är det i ALLA fall OM personen vill fortsätta droga
 

2009-10-12 17:51
exakt. OM personen vill

2009-10-12 19:15
Komma över det... rebound guy?
Rock out with your cock out!
Toastare

2009-10-12 22:40
mellanöl, enda anledningen man säger "välj gräset eller mig" är ju för att gå. Att stanna med en missbrukare är det samma som att säga att det är ok och sen själv fortsätta vara medberoende. Det är det enda man kan göra, eller ja..som en sista utväg. Och det är också det som fått många att vakna upp..
det handlar om att rädda sig själv.
Jag skyller allt på Emma!

2009-10-13 10:22
mellanöl

Det är ju dock en jäkla skillnad på någon som gått ner sig i herointräsket och någon som röker för mycket. Säger inte att det sistnämnda är bra heller, men det är en VISS skillnad i HUR fast man är.

För övrigt, bra skit Latinaa :) Som Boo sa, umgås med vänner, håll dig sysselsatt generellt, samtidigt ska man givetvis släppa ut de känslor som behöver komma ut också, gärna i kombination med vänner som lyssnar.
Look with your own eyes - See with your own mind

2009-10-13 11:19
BountyBoo F29

Har sett hur medberoendet har plågat min familj. Jag plåga dem så mycket så därför jag drog till sthlm hela tiden innan jag la ner. Mamma grät varje dag, lillebror skrek att han hata mig och aldrig ville se mig. Är dock glad nu i efterhand för jag betedde mig som ett jävla rövhål och misshandla hela familjen psykiskt. Thank god att man lär sig av sina misstag.

PenDragon P25

Haha, jo, det är en jävla skillnad. Men en stoner som inte gör annat än röker och röker och har så mycket som de ska göra tex "jag ska åka till Jamaica och röka gräs" och sen har de suttit i samma soffa i 10 år utan att komma till Danmark. Hoppas du fattar vad jag menar, en jävla dålig liknelse
 
Toastare

2009-10-13 11:28
mellanöl, fast du kan väl inte vara glad för att du var ett rövhål.. men för att de tröttnade och såg till att du tog dig till behandling? :)
Sen är det ju mycket svårare när det är familj.. som ens son, eller syskon, eller föräldrar.. ja, någon man levt med länge. En pojk-/flickvän kan man ju bryta med helt. Men att göra det med sin familj är ett svårare beslut..
Jag skyller allt på Emma!

2009-10-13 11:34
BountyBoo F29

Oj, såg att hela den meningen blev helt fel. Jag menar att jag är glad nu i efterhand att jag lärt mig av mina misstag. Haha jävlar vad fel det blev. Det var ju familjen som tvinga iväg mig på 3 behandlingshem, men jag knarka där ännu mer än vanligt för det fanns så mycket. Det var inte förrän JAG ville sluta och sökte hjälp i öppenvården som det funka. Går ju dit några gånger i veckan och lämnar prov och snackar nån timme med världens bästa samtalsperson.

Älskar henne för hon har lärt mig hur jag ska hantera olika situationer och hur jag ska tänka. Jag hade inget självförtroende när jag börja gå där. Nu har jag det och jag är inte paranoid längre (kan iofs varit drogerna som gjorde det) osv osv. Finns så mycket bra hon hjälpt mig med.

Har börjat vinna familjens förtroende igen. Det svåraste är lillebrorsan som jag lovat i så många år att ändra mig.
 

2009-10-13 12:48
You go girl!

BRA VAL!
Toastare

2009-10-13 15:43
mellanöl, förstod nästan det... skönt att höra också. Du har inte funderat på NA? att träffa andra i samma sits?
Jag skyller allt på Emma!

2009-10-13 18:08
skicka den här tråden till hans msn så kanske han kommer förstå eller iallafall bli helt paff
 

2009-10-13 18:13
Latinaa
Hur mår du nu?
Känner du dig lättad eller sörjer du eller både och?

Det är ett mänskligt behov med spegling, dvs att någon man tycker om förstår en och bekräftar ens rätt till sin egen upplevelse.
När man lever med en missbrukare är man mest ett hinder för dem i kampen för drogen och istället för att bli sedd och bekräftad blir man ett problem för dem.
Det är som ett leva i isoleringsfängelse.

Jag är glad att du orkade ta dig ur, enormt starkt och modigt.

Våga önska dig saker och våga tro att du förtjänar allt du önskar dig!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-10-13 20:46
snapphona

För det första, tack för stödet! Och tack alla andra whoaiter, den här tråden öppnade mina ögon för hur mycket jag ignorerat alla problem.

Jag mår sådär, jag är väldigt ledsen eftersom jag faktiskt gillar honom väldigt mycket. Samtidigt så är jag lättad, det känns som att en börda har lyfts och att jag inte behöver tänka på honom och hans missbruk hela tiden.

Allt blir svårare när han hör av sig och lovar att han ska bättra sig. Han vill ha en ny chans, men jag känner inte att jag kan ge honom en chans till när han har vägrat lyssna på mig så länge.

Men notera att han fortfarande inte lovar att sluta, bara "bättra sig" och det har han sagt förut och då har absolut inget hänt.
 

2009-10-13 22:24
Latinaa F20

Det skulle vara svårt att låta bli att bry sig om dig, du har hjärtat i handen.

Bra att du ser skillnaden mellan bättra sig och sluta.
Det är så lätt att fastna i sitt eget önsketänkande när man lever i ett medberoende och lätt att halka tillbaka i det.
Du verkar ha kommit långt i att bearbeta det!

Många tror ju att om man lämnar någon som drogar eller är alkoholist så är alla problem lösta, så är det ju inte det är ju då jobbet börjar.

Pratade med en vän idag om kraften av att önska sig och att man ofta får det man ber om.

Om man ber om något och inte klarar av att inte nedvärdera sig själv samtidigt så vävs det i när man önskar.

Samt att när man lämnat en relation som hade många dåliga element så önskar man sig ofta bara motsatsen till de dåliga sakerna tex:
Jag vill ha en man som tar mer ansvar
och så glömmer be om en man som är passionerad oxå.

Inte för att det viktigaste i livet behöver vara en partner vid sin sida,
det är bara ett exempel.
Man önskar sig oftast bara motsatsen till det dåliga man precis varit med om.
Så glöm inte bort de bra sakerna som drog dig till den killen.

Och du, gråt så mycket du behöver och våga ringa till folk när du känner dig ensam.
Men välj de som stöttar och förstår istället för de som skäller.
Man har oftast redan en tillräckligt hård, kall röst inom sig när man känner mycket sorg och den behöver mycket motvikt.

Bara lite tankar.....

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-10-13 22:44
Latinaa F20
och en sak till låt ingen annan ta tid på din sorg,
Det är din sorg, din tid och bara tillåt läkningen och helandet att ske,
den går genom sorg så lyssna på dina tankar och din kropp.
Du behöver din egen omtanke.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-10-13 23:05
Alltid värst i början, sen är smärtan inte lika påtaglig längre, sen efter en tid kan man se tillbaka på det utan att känna det där välbekanta sticket :) You'll be fine Latinaa, se till att hålla dig sysselsatt och omgiven av goda vänner.
Look with your own eyes - See with your own mind
Toastare

2009-10-14 14:19
Som Pen säger, och det där med att problemen börjar när man lämnat missbrukare är väl mer sant om man talar om missbrukare. Nu kan du läka dig själv och slipper slicka hans sår som medberoende.. men du verkar stark och kommer komma igenom detta också. En erfarenhet rikare och vara starkare när det gäller dina principer när du väljer kille.
Jag skyller allt på Emma!

2009-10-14 14:30
BountyBoo F29
Jag sa inte att problemen börjar när man när man lämnar en missbrukare.
Jag sa att arbetet börjar då, arbetet med sig själv vilket man inte haft tid med innan.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.