Vilka ord har fastnat på din tunga?
Trots att jag är en relativt obildad människa i avseende det svenska språket (eller kanske just därför) så finner jag en viss tjusning i ord. Med oregelbundna mellanrum så får jag reda på eller påminns om olika ords existens, vilka ord jag finner totalt underbara av olika orsaker. Sen stoppar jag in dem när jag språkar så ofta som möjligt. Så. Brukar du också fastna för vissa ord i perioder? Är det något eller några ord som är fast på din tunga just nu? Mina ord är: ids dekadens fatal fakultet defekt
Delam tange barat
klitoris :P Ne men ett ord e Distans vet inte varför
From delusion lead me to truth From darkness lead me to light From death lead me to immortality
rachel haha, positiv du verkar vara, med tanke på dina favorit-ord! Själv gillar jag bara ord som jag kopplar till nånting bra som: Sexig Vacker Sommar
jag gillar mustasch det är ett coolt ord!
en av mina föreläsare har det roligaste språket jag någonsin hört. för övrigt har han inte en enda akademisk poäng utan har fått en heders-profesur. så snart kommer jag att börja använda ord som häringa, slikt och andra uråldersord dagligen har jag en känsla av
http://www.kommandot.se/wp/
absolut definitivt ponera javisst! do it!
I've got it now... a thorn in my side the size of a Cadillac
patos
Så länge nu har jag varit sövd i en sekund så var jag hög. (itsclive.blogspot.com)
uuuuuuber =D
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Reklamare. Säger det jävla ordet hela tiden. Typ såhär om man ser någon som verkar lite luddig på stan: "Du...:Tror du han var, reklamare?" Eller om man läser en sjukt hipp blogg och inte fattar ett jota: "Fan, det här skulle man nästan vart reklamare för att uppskatta"
http://arspedia.org/wiki/Hip_Hop http://arspedia.org/wiki/Babylon http://arspedia.org/wiki/Vapen#Bananbomb
Fiktiv och Relevant använder jag till gränsen på missbruk.. :P
Your "best"!? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.
Typ och vet inte ^^
Hail to the King, baby!
Filbunke ah, definitivt är ett ord jag också har fastnat för! :)serser haha, eller hur :D
Delam tange barat
Cheatet/Cheater, Och ja har precis börjat spela cs. Tragiskt?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
"med näbbar och klor"
Opinions are like rap careers, everybody's got one.
Producent
2008-07-12 01:17
CP och jävel använder jag rätt ofta nu
"Men i dessa tider är ju våld vardagsmat. På den tiden hade polisen Volvo 740 och var allmänt frånvarande."
haha "definitivt" utgör typ 20% av det som jag säger som Rachel och Filbunke, även "absolut" sedan så säger jag gärna "jorå så att eeh..." tack vare en snubbe som jag jobbar med.
I don't want to cause no fuss, But can I buy your magic bus? I don't care how much I pay, I'm gonna drive that bus to my bay-by. iwant it...I want it...I want it...(You can't have it)
kebab : are you... me?? "jorå satteee" använder jag också hyfsat flitigt.
I've got it now... a thorn in my side the size of a Cadillac
Jag använder ganska många ord, eller missbrukar.. Kompis (kåmpiss) Verkligen eller (eller, eller? typ så säger jag) Porr Har ingen aning om varför, lite störande.
På Internet kommunicerar vi mestadels med text. Om du således skriver som en idiot får du finna dig i att bli betraktad som en.
De lunch.
Jag har Looptroop att tacka / de lärde mig betydelsen av att racka / What goes around comes around / så jag stack ut och snodde deras platta
färghållning. . konstigt nog så använder jag det ordet hur ofta som helst.
"Jag spelar älskarinnan som mannen träffar på ett hotell, jag levde mig så in i det att jag verkligen kände mig villig. Som en prostituerad som blev uppraggad på gatan och medtagen till ett sjaskigt scandic-hotell" - Carolina Gynning
Jag har helt snöat in på citatet "Det finns liksom inte ens med på kartan" Ex. "Ska du med ut idag?" "Tror du det efter hur jag mår? det finns liksom inte ens på kartan,...
obstinat och solidaritet. relevant används flitigt också. det värsta är att jag ibland inte ens vill använda just de orden men jag kan liksom inte hejda mig. det är som en drog!
Vad är det här, någon form av slogan?
Räv
"IT'S AN OLD GAME, MY LOVE..."
Jag gillar ord som.. .. tydligen .. uppenbarligen .. förmodligen .. och nu hittade jag ett nytt ord på tyda.se; synbarligen. Fifan bra. Fantastiskt bra ord det där. Allihopa. "-Jonas, vad solbränd du har blivit. - Tydligen."
Göteborg på låtsas.
Ett ord som fastnat i min skalle och jag gått runt och tänkt på ett tag nu är Stockholmsyndromet, haha... Don't know why :)
Suck on my chocolate salty balls
sämst.
you can't scare me, i'm sticking to the union.
Seriöst
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Ost.
Still down to pull a homicide just strap up and ride, stick a needle in my eye if I ain't ready to mob
"men men" "tony" "gotti" "o så gott så" "för dåligt" "så kan det bli så kan det va"
Jag är ill, men du är iller... alltså djuret iller
Hangaround
2008-07-12 16:50
En mening som suttit fast sedan roskilde är: Den lille, den lille trummen.
nice ( najs ) säger jag hela tiden
diska hårdare! kvinna!
oklart förträffligt trevligt (förträffligt trevligt är en bra kombo) roligt skräp smuts och så brukar jag smyga in en massa torra ekonomitermer.
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.
jag är ful säger jag flera gånger innan frukost
"vrak" "joelbitar"
Celebrate and emulate aesthetic lumpiness and quixotic idiosyncrasies, wherever they can be found.
"fan va random" brukar jag säga med
Jag har Looptroop att tacka / de lärde mig betydelsen av att racka / What goes around comes around / så jag stack ut och snodde deras platta
lia F22 Roligt skräp är också en bra kombo.
Jag har Looptroop att tacka / de lärde mig betydelsen av att racka / What goes around comes around / så jag stack ut och snodde deras platta
Ordet fan missbrukas brutalt ur min käft. Samma sak med jävla . Och de senaste månaderna harjag inte kunnat sluta kalla folk för Tok-Laban sedan jag charmades av ordet i Boston Tea Party på Kanal 5. Annars,bedrövligt tycker jag är ett underbart ord. Det ligger perfekt i munnen och beskriver verkligen situationen till max.
http://myspace.com/BoodaBlezzin
"shit" fast liksom som man går upp i falsett när man sägger det, "SHIT vad bra" "SHIT vad snygg" etc. fast mestadels till positiva grejer.
suspicious, palla, asna, cp, karring, snaljap, surpuppa, harligt, skont och en massa mer :p
när jag skriver ända, menar jag troligtvis enda
Chaplyn haha jag med använder Tok-Laban. det är ett kung-ord
One chapter a day
åh just ja.. random! fan vad jag hatar att jag använder det ordet.. "och så kom det fram nån random snubbe..." osv..
I've got it now... a thorn in my side the size of a Cadillac
Tillställning seriöst? salute brb
hahaha random ja, den är klockren
Toastare
2008-07-12 18:37
absolut och eller hur I skånskan svarar man ofta folk man håller med genom att säga "eller hur" -"Fan den är klubben var inte så rolig" -"eller hur" och det används också när man tror någon sajjor massa hittepo ;) -"jag satte på prinsessan Victoria igår" (hjälp FRA!) -"eller hur" Jag hatar folk som använder "ponera" Det är sjukt konstlat. "ponera att jag stod där borta vid trädet och så kom... bla bla"
Jag skyller allt på Emma!
Toastare
2008-07-12 18:37
kukfitta använder jag rätt flitigt också. Ingen akademiker här inte ;)
Jag skyller allt på Emma!
chill/a absolut eller sweet
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
FUCK !
"One good think about music, when it hits you.. You feel no pain..So hit me with music... Hit me with music now!"
"eftersom" använder jag ofta
Awaiting Beheadment and Mutilation
just ja.. sweet säger jag också ofta.
I've got it now... a thorn in my side the size of a Cadillac