I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2004-06-14 16:33
Vikse: soul, pop och rock kan du inte jämföra med västerländsk konstmusik. Även om ackorduppbyggnad och harmonisering har sitt ursprung ur konstmusiken så är det ett felaktigt påstående, enligt mig. Det är skapat av svarta även om grunden är västerländsk musiktoeri. Jag förstår hur du menar men populärmusik innehåller sällan samma komplexa harmoniföljder. Blues hämtade många dissonanta ackordföljder som fick öronen att blöda för dåtidens musikorskare. Jag skulle kunna visa med lite analyser vad jag menade. Jämför en bachfuga med dagens musik. Helt enkelt, det bygger inte på samma formler, de är totalt olika. Dock är ju tänkandet och teorin från början västerlänskt. Kvintcirkeln är ju ett sådant påfund.
Camp Kwahsi till er tjänst

2004-06-14 16:51
det där om att techno och house har sitt ursprung i Afrika...........ta er i hampan gossar!och läs på lite mer tack
Camp Kwahsi till er tjänst

2004-06-14 20:02
foglu:
tycker inte att något du skrev där säger emot vad jag skrivit då du håller med om att grunden är västerländsk. Popmusikens av idag harmonier är knappast sprugna ur jazz och blues dissonanta ackordföljder.

"Khadaffi sitt imperium på livets tre goda – kommunism, islam och kvinnlig värnplikt"

2004-06-14 23:16
Vikse:nja, bluestraditionen märks ju mer av än västerländsk musikkultur i pop. Jag håller med dig om att stora delar är västerländsk musiktraditions fortsättning men det viktigaste färgandet av musiken gjorts av svarta. Allt handlar om fusioner. Jag håller fast vid min första åsikt: Pop odyl. är västerländska skalor omarbetade av afroamerikaner. Och det kan du ju inte neka till. Jag har inte sagt emot dig, inte ens från början utan vill bara påvisa den svarta kulturens starka inflytande
Camp Kwahsi till er tjänst

2004-06-15 12:38
Jag menar mer formler i stil med AABA odyl.
Camp Kwahsi till er tjänst

2004-06-15 19:08
"Svart blues" Vit blues" Är ju stor skillnad emellan
Så jag tycket inte det är så konstigt.