I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Fördröjningar under inspelning, vad står på?

Vår Hiphop - Producenter & DJs

   

2007-07-06 12:04

Fördröjningar under inspelning, vad står på?

Hallå, hallå!

Nu är det så att jag inte är speciellt teknisk av mig så jag vet knappt vad jag har, men ett litet problem har dykt upp helt plötsligt som aldrig varit där förut.
Det är så att när jag spelar in så blir det fördröjningar efter ett par sekunder. I de första 5-8 sekunderna låter det precis som det ska, men sakta men säkert fördröjs alltihop mer och mer stegvis. Detta är förbaskat störande eftersom accapellan kommer i otakt med beatet och det går inte att hålla på och flytta på den eftersom början av den i så fall blir i otakt, hehe.
Detta har som sagt aldrig inträffat förut och jag har inte rört min dator på en hel vecka eftersom jag jobbade en bra bit hemifrån.

Någon som har någon idé? Eller är det någon som kan förklara vad som står på? Uppskattas!

Trevlig sommar

Yeah, you know..

2007-07-06 12:48

vad kör du för proram. och vad har du för ljudkort!?

LiFever.se // myspace.com/LiFever

2007-07-06 16:46
Har precis samma problem! Jag kör Adobe Audition och har nått USB -ljudkort.. Allt låter bra i typ10 sekunder, och sen ligger allt helt plötsligt i otakt!

2007-07-06 16:51
Vad har ni i latency/buffersize?

 

2007-07-06 18:54
Freddman
Ingen aning.. Men kortet funkade skitbra tills för några veckor sen när vi skulle börja spela in demon med bandet.. Sen dess har det varit sådär!

2007-07-06 20:24
Jag har kommit underfund med vad som var för fel. I mitt fall var det för att jag inte hade rensat upp i temp-mappen, använder Adobe Audition. Rensade den och nu rullar det på som det ska! :)
Yeah, you know..

2007-07-06 20:27
Vart hittar man denna mapp då? Kanske löser mitt problem också!

2007-07-06 22:00
Jag gjorde så här:

-Start
-Tillbehör
-Systemverktyg
-Diskrensning

Då rensas alltså temporary files-mappen som jag tror är lokaliserad under huvud-hårddisken (alltså, C:, H:, G: eller vad man nu har). För att komma till den mappen gör man följande:

-Den här datorn
-"huvud-hårddisk"
-Temp

Hoppas detta löser problemet för fler :)
Yeah, you know..

2007-07-06 22:48
Funkade inte för mig.. =/

2007-07-07 01:26
Chai-Of-Lattshoo

hade samma problem ! och nu funkar det bra för mig med :D tackar så mkt

Whoa.nu jag e hiphop gud !

2007-07-07 14:02
Jag tror att hela datorn mår mycket bättre om man kör en diskrensning lite då och då. Det här var första gången jag gjorde det och datorn är drygt 6 år gammal. Så det fanns filer i temp-mappen från 2001 och det tog upp 8GB av minnet, haha! :p
Yeah, you know..

2007-07-07 14:37

Jupp.
Avinstallera skit som ni inte anvander... sa borde datorn rulla pa battre.

Litanol @ SC: http://www.soundcloud.com/litanol