I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Jag bönar och ber men ändå burnar dom mer

Vår Hiphop - Lyricism

   

2010-04-05 23:10

Jag bönar och ber men ändå burnar dom mer

nu är det vår och jag borde höra fågelkvitter
men hör endast skrikande ljud och ser bara moln i sikte.
SMHI sa: värme i helgen...men vädret blir sämre!?!
hmm, jag stannar och tänkter,vafan är det som händer?
jo, det är custom motor show och nu kantas motorvägen
full av raggare med hjärnor stora som solroskärnor.
det är nån slags tävling om vem som kan göra fulast bilar
och plocka upp flest brudar som precis har slutat i nian.
nere på stan står massa packade männskor
som dricker älgöl, snackar mattlack och hembränt,
med diesel i blodet in i var enda partikel
...och man säger att nylontvstrumpan var världens bästa aprilskämt?...
jag har jobbat som fan och sett fram mot 4 lediga dar
men nu finns det inte en enda jävla ledig parkering i stan.
jag får hörselproblem av deras skötselproblem,
jag bönar och ber men ändå burnar dom mer.

http://www.myspace.com/noodlestyle

2010-04-06 23:04
Haha word up håller med dig. Så jävla skönt att det är över nu iaf :)

2010-04-07 12:51
hahah fy fan för raggare !
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-04-07 14:42
Haha fyfan, fet text!
"Being an Independent artist is like being an ugly dude with a huge dick... If I could just get these bitches to look, they'd be hooked!" - Dirtbag

2010-04-07 17:18
Inte för att vara en partypooper, men detta är ju inte särskilt bra? Visst, det är hyfsat rimmat men det finns ju inte något underhållningsvärde i form av punchlines eller roliga formuleringar, ingen imponeringsfaktor i form av snygga rader eller avancerade metaforer. Inte ens någon igenkänningseffekt (förutsatt att man inte bor i närheten av dig eller hänger med raggare då).

Denna typen av beskrivande text fungerar när själva hantverket är riktigt solitt, men inte när det finns felaktiga formuleringar ("med diesel i blodet in i var enda partikel"), krystade rim (hörselproblem / skötselproblem) och slarvfel (fulast bilar/slutat i nian).

Texten får 3/10 men eftersom det syns tydligt att detta är en snabbskriven och inte särskilt "seriös" text så föreslår jag att du postar något du lagt själ och hjärta i snart.