I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Johan Brodd - Human instinct (free)

Vår Hiphop - Beats

   

2010-05-04 20:46

Johan Brodd - Human instinct (free)

Ännu ett beat med ordentligt klös i. Tanka, njut och kommentera.

Få mina freebeats före whoa får dem! http://subscribe.m4um.net
Om ni addar min msn och jag nekar, så kan det bero på att jag av misstag stänger fel fönster. På't igen. :)
Rappare

2010-05-04 20:50
Du vet vad jag tycker mannen!
Galet tungt var det den här gången!!!
www.youtube.com/ajdiin91

2010-05-04 21:26
tööööngt!
"I don't hate women - they just make me mad sometimes" - Marshall Mathers

2010-05-05 13:10
Beatet höll verkligen klass, Något som jag själv tycker att du bör fortsätta med.
Det som är synd är ju det att du inte kan livnära dig på detta, Beatverksamheten är så torr alltså. (Iallafall så vitt jag vet). Men som sagt.

Hoppas på att du fortsätter släppa sånt här till folket.

Sen hoppas vi på att vi kan börja samarbeta med i framtida projekt. Det tar vi på msn =)


Hör av dig.

Peace all kärlek ifrån Östergötland<3
|| Www.Dalish.Se | Www.Myspace.Com/Dalish655 ||
Studio 013

2010-05-05 15:26
daaaamn! riktigt tung, bra gung i det!
Borgan ..
Rappare

2010-05-05 15:56
så här diggar jag det !! lajk it som fan !!
lägg en kommentar i länken nedan - Returning favors
http://www.whoa.nu/forum/var-hiphop/audio-och-video/720597/1.aspx

2010-05-05 18:28
ruggigt tungt! det enda jag tidigare haft problem med när det gäller dina beats har ofta varit trummorna, många gånger ha de låtit alltför plastiga eller liknande- men funkat ändå i kombination med de övertunga melodierna du lägger på beatsen. detta hade både en skön melodi och ett par shofta trummor som var alldeles lagom, fyfaaan så fint!
Whoa.nu - När Du Vill Få Dig Ett Gott Skratt
Hundsim@MySpace | Jag är smartare än du.

2010-05-05 19:02
Finns bara ett ord för att beskriva detta......


FEEEEEEEEEEEET!!!!!!
Lögner blir sanna när du väljer att tro på dom
Promotor

2010-05-05 19:48
Tvärgrymt!
 

2010-05-05 23:35
feeet som faaan :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-05-06 14:01
Oj, fick fan en chock. Trodde inte freebeat fick hålla denna nivån :p men tack för detta :)

2010-05-07 23:48
Tack som fan för alla kommentarer! Det visar att jag är på rätt väg.
Få mina freebeats före whoa får dem! http://subscribe.m4um.net
Om ni addar min msn och jag nekar, så kan det bero på att jag av misstag stänger fel fönster. På't igen. :)

2010-05-12 10:31
Uppa sig lite, 150 nertankningar den här veckan, fortsätt tanka, njuta och kommentera! :D
Få mina freebeats före whoa får dem! http://subscribe.m4um.net
Om ni addar min msn och jag nekar, så kan det bero på att jag av misstag stänger fel fönster. På't igen. :)

2010-05-15 13:49
Riktigt jävla nice fortsätt så=)
E.S.V

2010-05-16 13:04
Nivån? Det är ju inte ens standard, en helt torrt mixad(?) clap som är totalt fel. Allt låter otroligt midi på något sätt..

Clapen förstör dock mest, usch.
 

2010-05-16 17:07
Tack för kritiken. Men:

Du klagar på min nivå? Jag har spenderat de sista 28 åren med att lära mig musik produktion. Du tycker det här låter MIDI? Låt mig då ta dig igenom de pluggar som används för att skapa det här beatet.

Den här låten har inga samplingar från existerande musik. Den använder inte general MIDI för det låter pest och pina. Nu börjar vi:

Klappen är skapad med hjälp av Stompbud, en VST som är skapad för att generera sådana samplade klappar / fingerknäpp med mera.

Stråkarna & pianot är skapade med Miroslav Philharmonik CE, en plugg som har några av de finaste orkester ljuden. Altså inget general MIDI där heller.

Basen är skapad med ManyGuitar's basgitarr + högtalar kabinett.

Trummorna är skapade med EZ Drummer, en plugg som har ruggigt feta trummor.

Varje slinga är visserligen MIDI noter, men varje slinga har spelats in torrt för att sedan skickas genom en MIDI effekt som gör ljudet mer mänskligt.Med andra ord så att ljudet inte låter så sterilt som allt annat som släpps på whoa. Tajmning och anslag slumpas för varje not som spelas. Om du vill höra hur låten skulle låta med general MIDI ljud så kan jag fixa det, men det kommer låta för jävligt rent utsagt jämfört med det här.
Få mina freebeats före whoa får dem! http://subscribe.m4um.net
Om ni addar min msn och jag nekar, så kan det bero på att jag av misstag stänger fel fönster. På't igen. :)