[Audio] D-nice - Landet Lagom (Promolåt inför basementalitybattle)
Tja tja... haha Slänger ut denna här och hoppas på lite kommentarer och feedback. Säg vad ni tycker, hata eller älska fan.. Släpper denna mest som en promo-grej innan min basementality battle, ifall någon jävel skulle vilja veta lite mer om vem jag är och så.
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
Du vet vad jag sa på msn! Du är galen som vanligt o leverar alltid lika sjukt! De enda jag kan klaga lite på som du kunde slipa på är speedrapen i andra versen, men i helhet är låten hur go som helst och ett jävla skönt gung! Fortsätt som du gör mannen för du e helt sjuk och lycka till på basementality!
www.youtube.com/ajdiin91
maxat att du ska battla på basementality! ser fram emot att se det! när blir detta av och emot vem??? Låten är övertung, som alltid!
http://blog.whoa.nu/2011/08/18/anxious-feat-dizzy-enough www.youtube.com/user/DizzyEntertainment89
Tack som fan för dom fina komplimangerna, och kritiken.. kan faktiskt hålla med dig där, men försvarar mig med att det var freestyle på plats, ville spica upp min text o la till massa ord... om man läser texten så förstår man:).. haha! Det kommer gå sjukt bra på base man;).. ska representa skåne ti max
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
Producent
2011-10-27 21:11
Fet låt och roligt outro! Keep up the good work man!.. Ska bli roligt att höra fler grejer från dig, du har potential! Peace!
Dizzy89 skrev: maxat att du ska battla på basementality! ser fram emot att se det! när blir detta av och emot vem??? Låten är övertung, som alltid! Gustav gurra metoden.. han har en ganska gullig blogg, gurrametoden, och är moderator på whoa.. och är antagligen anledningen till att mina låtar inte kommer upp som veckans mp3... PAYBACK!
Näe skämt åsido.. Känns jävligt kul att jag äntligen ska battla faktiskt., Du vet själv hur frustrerad jag varit:D
Den smale tjockisen.. Tack, fast du är fortfarnade tjock
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
Producent
2011-10-27 21:16
hahaha D(in) musik är Nice! Hade varit grymt om du hade hookat upp texten!
Den finns redan på youtube.. fast klart man :).. Någon mer som har någon åsikt? Vers1: Vi måste va en etta på skalan, har ingen rätt att skryta har ingen rätt och bryta, här är det svenska som talas e ganska lätt att behaga, frossar i samma saker men följ mig, för idag så krossas jantelagen för vi skiter i det , får inte känna nån som sitter inne vi bryter synen ,du får vänja dig vid lite mindre för sverige toppar, inte längre ba ett land i mitten går ej o stoppa, mina vänner.. jag har allt i sikte jag ska förvirra landet en fråga... hade zlatan vatt zlatan om han nu inte haft en vinnarskalle en fråga...har du tankar om en vinst du kan minnas eller är du nån som bara typ... finns för att finnas ... du stammar och är sårbar men du kan göra allting, för det handlar om att våga och ändra på din framtid, om du stannar upp o frågar varför du bara nickar när dom klandrar på förmågan Ref: Det här är landet lagom, här finns ingen bäst, ingen sämst.. det finns massa som e bra dock För det här är landet lagom, och vissa gillar det så men jag klättrar och vill glida ifrån... Det här är landet lagom, här finns ingen bäst, ingen sämst.. det finns massa som e bra dock För det här är landet lagom, o vet ni hur fucked upp det e för jantelagen gäller rapparna med--huh Brygga: Så kan det va dom som lever i landet lagom som inte vet vad dom ska ta sig till för dom drömmer om att va som vi Så kan det va dom som lever i landet lagom för dom försöker bara passa in nånstans i mitten där dom fastnat i Vers2: d ganska härligt att va en i mängden, man slipper konkurrera lite för kontrollerat, vi döljer de vi känner och följer samma bana tills slutet som redan skissats nynnar på samma melodier som flera har visslat musiken är ett bra exempel, vill du va rätt känd? ....lyriken ska va enkel, med en bra refräng välanpassat för en bred publik med samma gamla kassa texter, inget helt unikt.. som jag jag ger min själ, när jag blottar min sång det som gjort mig den jag är, ni får tolka min konst och tänka några steg extra, o se bortom det klara -rimmar snyggt i hopp om att nån betalar.. ..för alla hinder på vägen, har nu blitt minnen jag äger jag kommer alltid vara etta, nu försvinner din glädje för jantelagen passar bra på det där sättet ni rappar s välkommen in till min värld
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
Haha fet somfan man, inte ofta man hör att whoa kids ska droppa på basementalitybattle men det gillas fan.. btw, fan vad du och demko låter lika i rösten. iaf i den här låten ;D haha men det är fett. kör på boy!
Tack min vän:).. Jag ska inte göra någon av er besvikna.. haha:D Tack.. tror jag, vi är ju bröder, så det kan väl vara det som gör att vi låter lika. Och så mixar vi typ likadant..( eller ja,, jag kopierar och snor hans mixningar) Tack för kommentaren!.. hoppas fler tar sig tid o kommentera
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
fet som vanligt bror..blev lite osäkert på de snabba där, men ah..inget stort att fastna på lix... annars, inget o klaga på, håller nivå som vanligt och lycka till i BM..käka dom till middag bro! peace n love/K
~ / KHARMA / LyricalSoldier / ~
Tack så mycket min egna spökskrivare.. ;).. utan dig hade min karriär inte varit något:D Absolut man, det är bara förätter! ;) Peace bro!
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
haha:)<3
~ / KHARMA / LyricalSoldier / ~
GALEEEEET !!!
Något som gör något som skapat något
Soft låt man, ser framemot att se dig battla! #malmö
Följ mig på twitter! @grizzlymusik
Det här var faktiskt tungt.
rätt bra faktiskt
Hör av dig om du vill få sin singel/skiva på Spotify!
Sick bror som jag sa i studion!
http://www.facebook.com/pages/Inga-Gr%C3%A4nser/102563323185335
Fan vad sick att folk jag aldrig trodde skulle lyssna på mina låtar tycker det låter bra.. Tack som fan grabbar! Grizzly vi får fan snart ta o göra en session till.. Ska representa skåne till max;) Numessiah: DU var sick mot kaggen i lund.. Kul att du kikade förbi, och tack för din åsikt. Pmki: asså.. .tack som fan:) Friggan: Thx bro P: asså.. du, vi måste fixa din låt.. studio imorgon?.. vakna tidigt!!
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
D-Nice, klart! I'm on it! ;)
Följ mig på twitter! @grizzlymusik
Flippat och sjuuuukt det här är mannen. Hip-hop på höööööööööööög nivå, det här är riktigt riktigt bra. Pz! /Anx
Soft Griz:D Kimp: tack mannen, all kärlek uppskattas som fan!! Förövrigt är detta första gången min tråd finns med på "populära trådar ".. Faaan vad fett:D Tack som fan alla!
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
Moderator
2011-10-30 15:37
Riktigt jävla tungt detta mannen, fan vilket tungt flow du utvecklat senaste tiden =)
//TW
Fett track mannen! :D SKa bli fan kul o se dig battla!!!Keep it up till dess.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Tack som fan shitmannen, jag känner också knappt igen mig själv om man jämför med gamla låtar.. Kul att du märker det! :D Thx JNLrapper!... det ska jag verkligen göra man, tack för din åsikt :)
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
asså damn jag har aldrig hört något fetare.. Grabbar nu önskar jag att allt va som förr!
Fet låt D-nice, din lyric e något utöver det vanliga.. jag önskar också att allting vore som förr.. då vi lekte i hamnen o sånt
sex , drugs & hiphop ..
soft! bra text, bra framfört! nuff said.
nice D.. du e ingen whoakid... ja men fet låt, bra tankar. vi ses i veckan peace
Riktigt fet! Lyssnar på dig varje dag! Älskar ditt rimchema det är riktigt fett plus att din röst är otroligt fet. Keep it up :)
Tack som fan allihopa! :D!! .. glöm inte att checka in Pinter & D-nice - det är mitt liv också.. fortsätt kommentera alltså.. ni anar inte hur glada ni gör mig! :)
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
Bra Jobbat D... ser framemot nästa gång du levererar,... Keep up the good one!
SÅ tung du är kid! Ska hålla ögonen öppna för dig på base. Get 'em killer. / Jonsson
http://www.youtube.com/user/HereComeHeroes
Thanks Sam, nice att du droppar förbi med lite kritik :) Jonsson.. Tack som fan:D.. Vi får lätt göra en låt snart, vi har ju fan snackat om det sen lumpen. När är det din tur att battla?, tror fan ändå det är din grej:D..
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
Jaja bara säg till! Jag kommer gärna och kickar nått, no doubt! Tror jag håller mig till att försöka göra låtar ett tag till haha, sen får vi se med battlandet ;)
http://www.youtube.com/user/HereComeHeroes
fet låt jag e lagom bäst
Shoo i stugan Antääh här, ärliga kommentarer är respektabla www.AnteeMuzic.inc.se
holy fuck vad din tråd exploderat alltså! haha Tungt! :D
http://blog.whoa.nu/2011/08/18/anxious-feat-dizzy-enough www.youtube.com/user/DizzyEntertainment89
Hörde från Cirtical att eventet kommer vara på Gulan Store, nära skanstull lördag den 12:e november!WILL BE THERE! :D
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Tungt shit haha (vet inte vad jag ska skriva) är fan själv med i låten.. men du gjorde en feeet promogrej till battlen!! MALMÖ!
www.myspace.com/bigsir1 www.myspace.com/rapsyndrome
Måste säga att det här var riktigt bra! Tråkigt att jag hade samma ide på tema för några veckor sedan^^ Det låter smutsigt och din röst var tumme upp. Brukar faktiskt inte gilla skånskan men din dialekt lät hård, så med tanke på det så får du ett extra plus i kanten!
Jag hatar inte. Det är bara du som är värdelös.
Vill först börja med att tacka alla som kommenterat och gett kritik, och visat uppskattning. Brukar ligga på en max 10 kommentarer vanligtvis, haha. Hoppas ni fortsätter att kolla in kommande släpp även efter jag battlats, och när låtarna inte heter "promo till base". Lunkan: ska du göra klart låten?, jag vill gärna höra den isåfall:D Tack som fan, alla plus betyder något!
http://www.youtube.com/dddnicemusik dddnicemusik @ youtube.. PRENUMERERA
fet! har du redan battlat? Lust att posta den isf?