I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Lizen - Kissar på Issa (Issa diss)

Vår Hiphop - Audio & Video

   

2009-11-23 16:01
och btw.. tjejers enda plats i hiphopvärlden är bakom en manlig rappare endast iförda blöta t-shirts och hotpants




hahahahahhahahahhahahahahahahaahah
I always tell the truth, even when I lie

2009-11-23 16:21
Vänta nu... issa! Du sa ju till mig för ngt halvårsen att du hatade sofijah eller va den där saken kallar sig att du störde dig på henne för hon sa " att alla vet vem hon är osv"? Och att hon skrivit det till dig, därför skulle du göra ngn diss till henne? Är det inte extremt pantat att sedan säga ett halvår senare "jag är en av de stora tjejrapparna i Sverige?

Jag vet inte vad som stiger dessa gullepluttar åt huvudet så fort Klara, 7 i sandlådan säger att "min bror säger att du rappar".

Ärligt talat, varken du eller den här tjejen vet ngt om hype eller uppmärksamhet, eller ens vad det innebär att ha lyssnare och om ni en dag fåre på riktigt kommer ni att förstå. För mig låter ni alla likadant det går till såhär (detta är er bild av hiphop):

1.Man väljer en känd låt typ "turn around" och hittar den på nätet.
2. man skriver en kärlekslåt
3. Röstläget skall alltid vara detsamma
4. Man skall använda samma flow på 13 låtar.
5. Den som mest hittar en bra anledning att slica sin handled och med ord som barn förstår blir kändis
6. Spela in den, mix och master är inte viktigt. Helst ska alla röster ligga i mitten för panorering är detsamma som att panera en kotlett.
7. Skicka den till alla sina msnvänner och låt dem slica sig
8. Du är nu en kändis.


Jag minns tiden då man kunde hata tjejrap utan att vara kvinnmohatare och alla skrattade åt Melinda Wrede. Men fan va låg nivån blivit när hon nuförtiden hade mosat alla dessa internettjejrappare.

Jag hatar absolut inte men man måste få lätta sitt hjärta så ngt kan förändras???
I always tell the truth, even when I lie
Rappare

2009-11-23 16:34
Jag har aldrig sagt att jag är en av sveriges största rappare, och vet att jag inte är det. Så ni kan sluta diskutera det.
www.myspace.com/lizenmusic

2009-11-23 16:35
Legenden: : "för något halvårsen" de var 2 halvårsen isf, alltså 1 år sedan! å det var inte det jag störde mig på ang Sofijah, utan att hon skrev massa skit till mig osv, å att jag störde mig på henne var för att hon trodde hon var något mycket bättre, för att hon var så himla mkt större och kändare än mig med musiken. förstår du hur ja menar?

Så de att jag säger att jag är "stor" är inte ens i jämförelse med det.

Jag har aldrig någonsin sagt att jag har bäst flow, att jag är bäst på att mixa, att jag har de bästa beatsen och skit bra mick. Det jag har sagt är att jag är bra på det jag gör, på mitt sätt! ni behöver inte kalla de hiphop, för de är inte inte ett dugg likt att jämföra med vissa, MEN

Mitt namn har blivit "känt" om ja nu får säga så, på många ställen i landet, dagligen skriver folk till mig å ute på stan kommer tjejer fram och vill prata.. Så jag ser mig inte själv som en helt vanlig tjej, utan musiken har faktiskt gett mig lite fördelar. Jag ser det som svensk hiphop eftersom ja inte kan kategorisera det någon annanstans,

å Självklart får du lätta på hjärtat, inget hat till dig heller! bara bra å höra allas åsikter!
 Jag kan det jag gör och jag är bra på det också!

2009-11-23 17:04
Spoiler1.Man väljer en känd låt typ "turn around" och hittar den på nätet.
2. man skriver en kärlekslåt
3. Röstläget skall alltid vara detsamma
4. Man skall använda samma flow på 13 låtar.
5. Den som mest hittar en bra anledning att slica sin handled och med ord som barn förstår blir kändis
6. Spela in den, mix och master är inte viktigt. Helst ska alla röster ligga i mitten för panorering är detsamma som att panera en kotlett.
7. Skicka den till alla sina msnvänner och låt dem slica sig
8. Du är nu en kändis.




Legenden HAHAHAHAHAHA, fyfan, tror jag ska börja hålla dessa regler hahaha lätt bäst idag,
 

2009-11-23 18:19
En sak som några av er verkar glömma bort är att, vem som helst kan skriva och spela in en låt, spelar ingen roll hur jävla kass den rapparen är, den personen kommer ändå alltid få sig ett par "fans", det är inte direkt någon konst det..

Om någon sitter och skriver "jag älskar dig<33333 jag älskar din musik<3333 du är bästa rapparen i världen/sverige<333 Du är min idol<333" hur fan kan ni ta åt er utav det? Snälla nån.. förstår ni inte hur lite koll dom då har? Förstår ni inte hur lite musik dom har lyssnat på? Om ni är bäst, och om ni är kändisar för dom, förstår ni inte då hur många artister dom inte har hört då? Ni är inte kändisar.. Ni är vanligt folk som har ett intresse för musik, så kom ner på jorden lite granna va.





Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-11-23 18:48
Jag tänker (till skillnad från andra) bara ge ärlig kritik på låten.

Du har en självsäker och stadig röst, samt EXAKT rätt attityd som behövs för sånnahär låtar, hell, du gör det bättre än många manliga lärare gör i sverige.
Flowet sitter, men känns som du skulle kunna variera (därigenom stila) och höja upp låten mycket mer, var inte rädd att prova nått nytt!!!!
Jag har hört alla möjliga kvinnliga rappare som tagit sig till toppen, Sofijah t.ex. Issa, och en som jag kickade med som heter Sissa och du håller skyhöga nivåer över alla deras flow, attityd etc tillsammans.
Har hört Issa; Hon har inget flow, inget delivery, är väldigt ostadig på rösten och låter kort sagt som en treåring. EXAKT samma grej med Sofijah. Så är dom sveriges bästa kvinnliga rappare så är du våran dimenssions okrönta Kejsarinna över onaturligt bra flow(och delivery).

Du är den bästa kvinnliga rapparen jag hört på MYCKET länge, du ska absolut inte lägga ner nånsin.
Visdoms ord från Markulin:
Varför skulle jag dela med mig av min visdom när jag vet att du ändå inte förstår?

2009-11-23 18:51
nuff said...
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-11-23 18:58
Den som mest hittar en bra anledning att slica sin handled och med ord som barn förstår blir kändis


Hehe... kanske därför alla fjortisar diggar sofijah? dom har ett ordföråd som är sämre än en treårings och sofijah (plus några till) är den enda som har låtar skrivet med en treårings tankar.
Visdoms ord från Markulin:
Varför skulle jag dela med mig av min visdom när jag vet att du ändå inte förstår?

2009-11-23 19:00
lärare
vet inte vad jag tänkte när jag skrev lärare istället för rappare, sorry. :/
Visdoms ord från Markulin:
Varför skulle jag dela med mig av min visdom när jag vet att du ändå inte förstår?

2009-11-23 19:07
och till Issa: du kanske är känd MEN, och jag vill egentligen inte vara elak för jag vet hur det kan vara att inse att man är kass och jag säger inte att du inte KAN bli bra, jag har blivit bra. men då måste man inse först på vilken nivå man faktist ligger på, och issa issa isaa.... DU SUGER PÅ VARENDA FRONT INOM RAP.
Din känsla är off, du vet att du ska FÖRMEDLA en känsla på en låt va? du ska inte VARA lessen eller deprimerad när du rappar(eller du kan vara de men de e inet alltid de hörs).

Lessen men du suger issa, så e de bara och jag går aldrig efter åsikt, jag går efter hur¨pass bra musiken är uppbygd.
Visdoms ord från Markulin:
Varför skulle jag dela med mig av min visdom när jag vet att du ändå inte förstår?

2009-11-23 19:41
word på legenden asså! och issa du är inte känd dags att kliva ur din lilla bubbla nu!

/ Mkn
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2010-03-17 16:37
haha
http://www.huldish.se <----- Blogg om svensk Hiphop.

2010-03-17 16:43
Lisa du är tung, sätt den där jävla issa på plats!