I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2008-02-05 13:00
Jag diggar inte Adam Tensta för att han är ingen speciell rappare. Därför tycker inte jag att han förtjänar det kändisskapet som han har dragit till sig. Anser att det enbart är beatet som gör låten My cool bra. Nuff said
http://biggedy-b.blogspot.com

2008-02-05 13:26
Hur kan man säga att alla hatar RMH o Adam??
Dom vann ju för fan en Grammy (enligt vissa, det stora beviset på att man lyckats)

Att folk runtomkring bara har negativitet att komma med e precis som det ska.. Det e det som motiverar rappare.. Ryggdunkarna o leendena förstör folks ego, musik o talang

If you got 15 muthafuckas hatin on you today, better try to make `em 20 before the summer..
Nu finns all min musik samlad på ett ställe!!
Givetvis gratis
usershare.net/orismusik

2008-02-05 14:32
haha
www.hermanosbernal.com /\ MAS LOCO ENT.

2008-02-06 20:29
han e grym
/la mordidita aka en la cosita

2008-02-06 23:50
De lyckades, respektera deras fiffel!!
ich lebe fur hiphop

2008-02-09 20:53
Don't hate the player, Hate the game.
Hageby In The Building ! www.myspace.com/Latincity

2008-02-09 22:18
hiphopsverige alltså!!

tänk om det var likadant i staterna haha!


Respect the music!
 

2008-02-10 11:14
Alla som skriver "hata på" har förlorat sin rätt att yttra sig.
Vatten är ett farligt gift, vilket omger Visby stift

2008-02-10 13:41
Klingon: Japp, ned med yttrandefriheten!
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-12 00:36
ngn sa en gång att är man ej hatad så har man ej åstakommit ngt än, en del av spelet
www.illizit.com www.myspace.com/mayornas http://youtube.com/v/ww.youtube. www.dj-silence.com www.obnoxiuz.com www.ricowon.com www.hoova.se www.liveammo.se

2008-02-13 09:08
Det RMH och Adam har åstakommit är riktigt bra. Alla som sitter och säger att RMH är 'kassa' och att de inte har förtjänat det de har fått - försök att göra det själv?
Om det hade varit just ni som hade fixat det (vunnit en grammis, fått all uppmärksamhet som de har fått) hade ni verkligen suttit på whoa och diskuterat hur dåliga Adam Tensta och RMH är?
Adam säger vettiga saker, därför han har fått den hype han har fått liksom.

Tycker att det är riktigt fett gjort att de klarar av att lyfta en snubbe så dom de har gjort. Och som någon sa tidigare så borde vi vara tacksamma för all exponering som hiphop får just nu, det behövs.

Över till namnet 'Respect My Hustle' så blir jag faktiskt förvånad att det är så många som reagerar över det. Folk kan rappa om att de röker på sju dagar i veckan, men man får inte kalla sig för RMH?

Sen har jag också ett exempel:
Ken Ring -
Vet inte hur gammal han är, men han borde väl vara runt 30 om jag inte har fel? Han är förälder, en förebild helt enkelt?
Har inte hört mycket musik, men såg att han hade lagt upp låtar i 'Sv. Hiphop Online' så jag kikade in. Tror att i 3 av 5 låtar handlade låtarna -enbart- om hur han rökte på? Ingen höjde något ögonbryn?
Han har också en hemsida som heter: www.barabazz.com - ingen som höjer något ögonbryn?

Men RMH får inte kalla sig för 'Respect My Huslte' för då är man töntig.

One
www.myspace.com/zycoreofnewgeneration

2008-02-13 10:25
Användaren är inte inloggad Zyc0rE , You got a point!
somos humanos, animales trabajando en lo urbano a veces vamos a las fiestas

2008-02-13 13:32
Fliperachi: "Han hustlar musik..  han gör pengar av det  : It´s that Simple.."

Folk som du kommer aldrig att förstå...
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-13 15:47
Fliperachi: Hatar? Vem hatar jag?
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-13 20:34
Fliperachi: Jag hatar inte folk som gör pengar.. när sa jag det?
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-13 21:01
Har alltid gillat RMH, tycker dom är duktiga och verkar vara jävligt driftiga. Till att stå och sälja mixtapes på gatan till att va där dom är nu. Adam är bra som fan, synd dock att  Cami  hoppade av (tog ett break whateva) han är nog den jag tycker är vassast endå.
Men som vanligt i denna tråd, ska det va en kamp om vems åsikt som väger tyngst.
Hur man en gör kommer smaken alltid vara som baken...

I respect your hustle!
U wanna war, Ill take U to war!

2008-02-13 21:08
Visst ska man stå för sin åsikt...och argumentera för varför man tycker si lr så. Men alla tycker vi olika thats it...inte mycket att tjafsa om!
U wanna war, Ill take U to war!

2008-02-14 06:22
jag alskar det dom gor.
www.myspace.com/youngivy<br>
tro mej, jag är skitduktig på att rappa

2008-02-14 20:12
Vill inte lägga mig i eran diskussion, den är på liiiite för hög nivå för mig! Jag skulle aldrig kunna mäta mig med vissa stjärnor här inne...men jag kan iaf flagga lite för en rad av Common: "If I don't like it I don't like it - that don't mean that I'm hating"
Måste det vara så att man antingen älskar musiken eller hatar rapparen?
ä
ä

2008-02-14 21:50
elle-fant: Japp, det är tydligt det...speciellt på whoa =/
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-18 18:04
Adam e hiphop. han e nya generationens hiphop. beatsen avancerade . han är dock inte den traditionella hiphopen som alla så gärna längtar till. men som sagt it is what it is. o dom e va dom e i rmh. så let em shine. dom gör ett bra jobb.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-02-20 00:34
Hade repekterat deras "hustle" om dom hade repekterat och satsat på att promota sina gamla homies som gör den bästa svenska hip-hopen som någonsin gjorts.

Glöm inte vart ni kommer ifrån.
Ride 13"s y que?

2008-02-20 17:19
 i got one... EY DU KAN INTE ENS STAVA WHOA! 
ooooo..... jag vinner. lol
www.myspace.com/youngivy<br>
tro mej, jag är skitduktig på att rappa

2008-02-20 17:20
Fliperachi: Fan vad dålig du är
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-20 20:14
Fliperachi

jag tycker DU verkar vara den som är fylld med hat? till bristningsgränsen.
Lord forgive me for my sins. And I will forgive you for yours.

2008-02-20 22:18
Fliperachi, menar du alltså att man ska pissa sina vänner i ansiktet?

Pass på dig kompis.
Ride 13"s y que?

2008-02-21 00:25
pass.
Ride 13"s y que?

2008-02-21 08:04
Fliperachi P26 kolla in B.O.B. från atlanta,, ny, ung snubbe. RIKTIGT grym. Haterz Everywhere e en grym låt som får mycket play i atl just nu. sen e du oxå ful forovrigt. lol
www.myspace.com/youngivy<br>
tro mej, jag är skitduktig på att rappa

2008-02-21 10:47
fattar inte varför folk hatar på RMH....dem har verkligen kämpat o byggt upp de och de har gått bra
"Fullt med snitches överallt,alltid lugn i sinnet för jag röker hasch"

2008-02-21 12:22
folk hatar för dom älskar o hata. dom leker seriösa kritiker när dom i själva verket dont know shit!!!!!!
saken e här får folk chans att tycka till men dom tar sig lite för luft.
säger vi så här.
vi gör saken enkel. jämför dej själv me rmh eller nån som e på toppen just nu?
vem e då bra. jo antagligen oftast dom som e där för många har talang nog att komma dit.
sen ere ju så att de finns en jävla massa duktiga som inte e där uppe men dom finns. så stötta real hiphop in sweden, me de menar ja allt som har en grym känsla oavsett hur beatet låter.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Moderator

2008-02-21 14:27
Jag läste samma intervju som -Magical- och reagerade också på att han sa att annan sorts hiphop var played out. Fick en dålig känsla av den intervjun.

Däremot tyckte jag att Bangin on the system var galet tung när jag hörde den och My Cool är väl egentligen också bra, bara inte min sorts te riktigt.


Det som gör mig lite negativt inställd till Adam Tensta är att det känns som att hans musik främst vänder sig till såna som inte lyssnar på hiphop i vanliga fall. Istället för, säg Ken Ring, som vänder sig till såna som uteslutande lyssnar på hiphop.
Det här behöver egentligen inte vara något negativt, men jag kan tänka mig att det är det som många stör sig på.

Men är snubben nöjd med det han gör är det ju skitbra för honom. För att det går bra kan man inte neka till.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2008-02-21 16:40
KaptenKrok P22 bra sagt.

Fliperachi... har e en link, man kan ladda ner hans mixtape gratis (och lagligt).

http://blogs.sohh.com/atlanta/2008/02/haterz_fall_bac.html

hans myspace: www.myspace.com/bobatl
www.myspace.com/youngivy<br>
tro mej, jag är skitduktig på att rappa