I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Vad är de för mening?

Övrigt - Vardagsfilosofi

   

2008-01-29 23:51

Vad är de för mening?

Jag har ställt denna eviga fråga till mig flera gånger om i min vardag..

Varför ska man leva, sen dö?


Detta verkar så otroligt löjligt..
Man kanske bygger upp livet, allt går bra. Vänner, familj, släkt osv..
Men sen dö? bara sådär?  Fattar inte..

Kommer ihåg när jag var liten, och min mamma sa "Milovane, Jag kommer dö någon gång, din pappa din bror. och du, någon gång i livet" Jag började genast gråta.

Ser att detta är så onödigt in i helskotta!  Leva , dö? hah.. Skrattretande!

Någon som kan förklara lite? kanske någon som har ett bra svar?

Varför ska man leva, sen dö?

shit . . . ONÖDIGT!

(inte världens bästa på stavning o dela i txt.. hoppas ni förstår vad jag ville säga endå)


2008-01-30 00:10
för att vi åldras kanske?
Livet är ingen dans på rosor, tjejer jag vill dra ner era trosor

2008-01-30 01:37

Intressant att du tar upp detta, för det får mig att tänka på en sak..
ag tycker att vi ska leva i en tid där alla har rätt att hitta SIN mening och får ha SIN åsikt, utan att man blir förföljd, hånad, bespottad, utesluten eller dödad. SHit, vad enkelt det är att säga men i verkliga livet funkar det fan inte såhär .. muslimer och judar dödar varandra, icke-religiösa och kristna motarbetar varandra och hela tiden stoppas människor in i olika fack på grund av sina uppfattningar och åsikter.
Slutpoängen ? Alla är vi dödliga och ingen VET vad som händer efter döden eller vad den allmäna MENINGEN med människolivet är. Därför är det synd att vi skall procka på varandra massa olika grejer.. fan vad knepiga varelser vi är egentligen. Intoleranta.

Hip-hop is still cool at a party. But to me, hip-hop has never been strictly a party; it is also there to elevate consciousness. -Saul Williams


2008-01-30 02:13
döden är en del av livet
lifeforms > Polisens uppgift är att försvara den privata äganderätten och hindra arbetskraften från att slå ihjäl varandra på fyllan.

2008-01-30 09:14
Döden är det bästa som hänt mänskligheten.
Illumination is not reached by visualizing the light, but by exploring the darkness.
Producent

2008-01-30 19:25
Vi lever och dör för vi är djur som alla andra varelser på denna jord.
i don't really think god has a plan för alla små myror som blir ihjäl trampade varje dag.

Och att vi t.ex dödar folk som inte är som oss (bara ett exempel) är ju inte människan ensam om när t.ex aporna också dödar varandra för att de tillhör en annan stam.
Once again, bara ett exempel.
I'm Just A Human

2008-01-30 20:01
Alla kommer dö, så varför göra sån stor grej av det? visst är det synd, men det är ju knappast något vi kan göra för att stoppa det.. Fatta hur värdelöst liv man skulle ha om man aldrig dog.. De flesta arbetar bättre under tidspress..
Your "best"!? Losers always whine about their best.
Winners go home and fuck the prom queen.

2008-01-30 20:04
Varför ska man leva, sen dö?

Det bara blev så. Ta en öl och köp en hora så du får annat i skallen.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-01-30 20:23
En tanke är att vi reinkarnaseras hela tiden... vi strävar mot ett evigt liv.

Från början när vi var neandertalare levde vi inte många år.. nu lever vissa över 100 år..

Vi föds, lär oss.. dör... lär oss om på nytt med sånt vi lärt oss innan pluss nya saker och så fortsätter det så... sen hittar vi meningen med det hela

2008-01-30 22:36
Det är väl det som gör att utvecklingen går framåt ändå?
Nya människor, nya ideér och tankar.
Om alla skulle leva så skulle jorden bli väldigt överbefolkad väldigt fort.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-01-30 22:41
"Det bara blev så. Ta en öl och köp en hora så du får annat i skallen."


Riktigt onödigt sagt..

Men i alla fall. Jag förstår bara inte poängen..

Helt onödigt att Leva, Sen dö. igentligen?

2008-01-30 22:44

Helt onödigt att Leva, Sen dö. igentligen?

Beror väl på vad du gör med ditt liv. Med tanke på att du överhuvudtaget grämer dig över det här så kan det knappast vara något som anses värdefullt.

Illumination is not reached by visualizing the light, but by exploring the darkness.

2008-01-31 10:33
vad menar du med onödigt/nödvändigt då?
om du letar efter ditt, eller människans, syfte så finns det ju en del teorier.
läs på, om du inte hittar något vettigt syfte själv
vadå? jag dyster?

2008-01-31 11:39
Jag har en polare som tänker som du gör..men det känns inte som att folket i tråden hänger med på vad du menar... om ajg har förstått det rätt så undrar du varför man gör det man gör ?? vad strävar man efter när det enda målet ändå är död ?? och om nu reinkarnation är verkligt.. blir det itne då en ond cirkel ? har jag förstått dig rätt ?
Det blir ingen extra sång, vi är klara – hej då
Moderator

2008-01-31 13:24
Förmodligen finns det ingen mening. Men det betyder inte att du inte kan må bra.
Låt tanken på att i det stora hela är det du gör meningslöst slå sig till ro och sen gör du vad du kan för att må bra.
Eller go nuts och följ alla dina impulser, oavsett hur moraliskt förkastliga de än verkar, för det spelar ju ändå ingen roll.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2008-01-31 16:14
jag har tänkt mycket på det här på senaste tiden.. fick panikångest för 4 månader sen som sen har gått över,, men under dom här månaderna så har jag inte haft något annat än extensiella frågor i mitt huvud.. innan jag fick panikångest så har jag egentligen aldrig gått riktigt djupt i mina tankar,, det har vart dagar då man har vart helt paralyserad då man inte kan göra ett skit.. man kan inte laga mat eller duscha etc.. det har blivit som en djup depression av allt tänkande på att det igentligen är en illusion vi upplever. innan så har jag liksom levt livet utan att tänka på att man lever det.. nu blir det att man tänker på varje sak man gör,, tex när jag är i skolan och skrattar så är man extra medveten(svårt att förklara)
jag vet inte om det är sånt här alla upplever någon gång under sin livstid som sen går över, men det är riktigt jobbigt,, kan inte känna harmoni på samma sätt som jag gjorde innan mm..
så jag söker också efter en mening nu=)
Vila I Frid Tony Snow

2008-01-31 17:19
haha skrattar bara .. Ni fattar inget jag menar ni som säger "äs på, om du inte hittar något vettigt syfte själv" osv osv..

Jag blir så riktigt jävla förbannad!

Jag menar precis som de står.

Vad är de för jävla mening att leva, när man ska lämna allt endå?

exempel nu till alla efterblivna jävlar : Du bygger ett hus, när du byggt det o de är klart. du river...

shit alltså.
Moderator

2008-01-31 17:21
Fizlow Det finns ingen "mening". Ingen som du kan märka av åtminstone. Tänker du låta den vetskapen sänka dig totalt eller tänker du göra det bästa av situationen? För övrigt är du nog rätt less på livet när du väl dör.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2008-01-31 17:24
Kaptenkrok aa alla som dör är ju 90 år..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Moderator

2008-01-31 18:22
afro_p Nej men de flesta som lever sina liv i Sverige blir nog ändå en ålder som är tillräckligt hög för att man ska tycka att livet har varit långt nog.
Och då syftar jag inte på att man är less på livet och önskar att det skulle ta slut någon gång, utan att man helt enkelt har haft ett tillfredsställande liv och är försonad med tanken på att man snart ska dö.
Nu när whoa till slut ska lägga ned kan det vara dags att sammanfatta allt jag har lärt mig här genom åren: WORD! på Misery_chick

2008-01-31 21:44

Fizlow,

Det är du som är en efterbliven jävel eftersom du inte kan utveckla något av det du skriver.. Vaddå "Jag menar precis som det står" ?? Jag är smartare än du men tycker ändå att du är fett otydlig och uttrycker dig slarvigt och ogenomtänkt när du skriver "vad är det för jävla mening blablabla.."


Läs vad Kaptenkrok skrev 10 gånger och sluta deppa, tror du det finns något svar på din fråga eller ? Näe, just det ..

Hip-hop is still cool at a party. But to me, hip-hop has never been strictly a party; it is also there to elevate consciousness. -Saul Williams


2008-01-31 21:58
palla va så aggressiv..om det nu finns en mening så är det iaf inte å vara arg..
Det blir ingen extra sång, vi är klara – hej då

2008-01-31 22:18
du dör för att du lever..
du lever för att du fötts.

bara gilla läget.
lifes a bitch and then you die.
cry me a river!
--> thcrew

2008-02-24 22:14
Håller med dig, lite piss det där.

Du lever, men inget du gör kommer att spela någon roll. Det kanske spelar roll för ex dina barn efter dig, men efter dom då? När dom är döda? De kommer inte ens veta om vad du gjorde för dom då, så inget kommer att spela någon roll.

Det spelar ingen roll hur roligt/tråkigt du har haft hela ditt liv, för när du dör - så vet du inte ens att du är död eller att du ens har existerat, INGENTING spelar någon roll, INGET.

Det spelar egentligen ingen roll om jorden går under NU eller om 100 000 000 000 000 000 miljarder år, för när jorden går under (vi säger att det är 100% säkert att den gör det) så kommer INGET spela roll - för ingen kommer ens veta att nått existerat.

Lev ditt LIV, gör vad du vill - eller skit i allt, du får helt enkelt hoppas på evigt liv efter detta livet.
^-_-^

2008-02-24 22:19

varför måste det spela någon roll då? huvudsaken är la att du hade roligt

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-02-24 22:33
jag vill gärna se det som att meningen med att leva är att just leva. att uppleva, att vara till och att uppleva det som är helt enkelt.. ett äventyr..

visst kan man säga att det du gör inte spelar någon roll men spelar det ingen roll spelar det också all roll då det är det enda som finns i just din värld.. allt handlar om hur man väljer att se det.. är ens liv meningslöst är det bara ens eget fel för den enda som kan värdera ditt liv egentligen är du själv..

döden är det somger mening inte det som tar mening från livet.. attt vi ska dö och har begränsad tid här är just det som gör vår tid här så viktig.. man kan ju liksom välja att se det som att när du dör så slätas allt ut alltså kan du prova allt, göra alla misstag och i slutändan gjorde det ingen skada ändå..

man kan säga hur mycket som helst om det hr liksom men i grund och botten tycker jag det bara är en fråga om inställning, värde är inget statiskt, det är vi som skapat begreppet och vi får bestämma vad det ska betyda själva..

the world is yours, och gör du inget av det och känner dig misslyckad mot slutet så fixar döden det problemet sen ändå..
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-02-25 00:40
Varför andas in när vi ändå ska andas ut igen?
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-25 00:46

hehe bra där askin

lifeforms > Polisens uppgift är att försvara den privata äganderätten och hindra arbetskraften från att slå ihjäl varandra på fyllan.

2008-02-25 08:42
Tror du att livet slutar när du dör?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-02-25 17:50
Allt har en motpol. livet hade inte funnits utan döden
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-29 14:25
Askin P21 Menar du att livet är motpolen till döden? Är inte det födelsen som är?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-02-29 17:05
Blunt_Smoke: Jag ser snarare att dö och att födas som länkar mellan livet och döden. Döden är motpol till livet (att vara levande, att vara död) liksom jag ser döden som en motpol till födelse (att födas, att dö)...
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-02-29 18:32
asså om man kommer nånstans efter man dör måste det stället vara riktigt överbefolkat..asså ALLA människor som någonsin levt
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-02-29 20:25
varför skulle vi INTE leva och sen dö?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-03-01 02:59
Vi dör för att vi inte är odödliga, dödlig är ett annat ord för 'förändring'.. = Evolution.

Vem fan skulle vilja leva för evigt?
 

2008-03-01 12:21
kanske är det så att tiden står överordnad livet på jorden? vi lever för att dö, för att tiden ska få någon mening.
fantastiskt

2008-03-01 12:35
Tiden har väl mening även utan oss.. eller vad menar du Dani?
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-03-03 02:21
det´är inte målet som räknas utan resan :)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-03-03 06:34
Askin P21, hur menar du? Jag menar främst att tiden inte skulle ha någon mening om jorden inte existerade. Sen huruvida det finns andra liknande planeter med liv på har jag inte räknat med..
Och sen, hur skulle vi annars värdesätta våran tid, om den var oändlig?
fantastiskt

2008-03-03 08:39
Fast å andra sidna så är tid ett påhitt som människan kommit med....
Det blir ingen extra sång, vi är klara – hej då

2008-03-03 09:03
Dani: Mening och mening, den existerar utan oss och utan jorden. Bara för att vi har delat upp den med hjälp av jorden gör det inte bunden till oss.

Tha_SlaYer: Nej, det kan jag inte påstå. Vad menar du med det?
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic

2008-03-03 12:15
saken e detn att vi människor kan inte få in att någonting inte har en mening. vi är liskom byggda så att allt vi gör måste ha en mening, annars görs det inte, men grejjen e den att bara för att vi i våra liv har föreställningen om att allt måste ha en mening betyder inte det att det måste vara så. saker som att allt måste börja nånstans och sluta nånstans, upp och ner, tid och mening är bara våra egna föreställningar. Universum är och livet som fenomen behöver alltså inte ha en mening, en mening är något som vi har kommit på och behöver således inte existera. slutsattsen blir då att livet inte har en mening.
www.enrichopic.spreadshirt.se

YOU wont be disapointed.

2008-03-03 22:14
Fan man ska inte tänka så mycket på d där, man blir bara deprimerad :(

2008-03-03 23:30
ZoO-Man: Håller helt med dig där!

riskfaktor: Varför det? Släpp kontrollen istället, lev för att du lever och må bra just nu!
when Im first you dont go next<br>myspace.com/askinovic