I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Läkarintyg första dagen!

Övrigt - Blandat

   
Graffare

2012-06-21 12:34

Läkarintyg första dagen!

Hej Whoa!

Nu under sommaren arbetar jag inom hemtjänsten, det är inte ett roligt jobb men inte heller tråkigt, framförallt så är det ett jobb som betalar hyran över sommaren.
Men nu arbetar min sambo på en av medecinavdelningarna som har vinterkräksjukan, och jag tror att jag har blivit smittad då jag har en låg feber, muskelsmärta och kräktes inatt.
Imorgon är det midsommar och när jag ringde till chefen för att sjukanmäla mig så sa hon att det krävdes sjukintyg för att det gäller över midsommarhelgen, även fast det första gången jag har ringt mig sjuk. Har hon rätt att göra såhär?

"Är det inte märkligt att vi lever i en värld där det är helt ok att visa bilder på vapen som dödar liv, men förbjudet att visa en bild på en penis som skapar liv?"
Groupie

2012-06-21 12:51
Eftersom du säger det är vinterkräksjukan så antar han väl att du ändå kommer att uppsöka sjukhus. Dag 8 begär man läkarintyg.
Jag kanske inte alltid har rätt, men jag har då fan aldrig fel!
Hangaround

2012-06-21 13:00
Antar att du jobbar privat? Arbetsgivare har sedan 2008 rätt att kräva sjukintyg från första dagen om det finns särskilda skäl, att arbetstagaren tex har många korta sjukdomsperioder. Lite för att kontrollera hur sanningsenlig arbetstagaren är. Den särskilda orsaken här skulle kunna vara att du sjukar dig en dag innan midsommar, men jag har svårt för att tro att det är skäl nog.

Snacka med henne igen. Säg att du inte får någon tid på vårdcentralen idag och att du inte vill riskera att smitta ner hela akuten med vinterkräksjukan för ett läkarintyg. Fortsätter hon tjafsa så fråga henne om hon vill att du smittar ner 15 gamlingar lagom till midsommar.
 
Hangaround

2012-06-21 13:04
Man behöver absolut inte uppsöka sjukhus för vinterkräksjuka om man inte håller på att torka ut.
 
Admin

2012-06-21 15:38
Du ska ABSOLUT INTE uppsöka sjukhus/vårcentral om du har vinterkräksjukan. Håll bassiluskerna borta därifrån, annars riskerar du (du kommer med största säkerhet) smitta andra och om du smittar fel person kan det kort sagt vara dödligt om personen t ex är gammal och har flera andra sjukdomar i grunden.

Såvida du då inte riskerar uttorkning, om den inte ger med sig på en vecka eller mer, om du är på väg att bli undernärd etc. Då är det en bra idé att ringa vårdguiden till att börja med.

Om din chef tjafsar så förklara att du inte är så ansvarslös.
The president has been kidnapped by ninjas. Are you a bad enough dude to rescue the president?
Poet

2012-06-21 16:13
Läkarintyg efter redan FÖRSTA dagen? Vad fan har hänt med Sverige alltså?
At the gates of Eternity...

2012-06-23 12:01
BC99
Alliansen har hänt.
Don't!