I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Diskoteklampor!?

Övrigt - Blandat

   

2007-11-21 12:13

Diskoteklampor!?

Hej.
Jag var på kryssning i helgen, och under första kvällen fick jag ett anfall pga lamporna dom hade.
Ni vet dom här lamporna som blinkar nå hysteriskt!
Det jag undrar, finns det inte en lag på hur länge dom får vara igång ?!
För jag har hört att man bara får ha igång dom högst 3 sek i sträck.
Så isf borde man ju kunna anmäla det ?! För finns det en lag som lyder så, så är det ju så gott som deras fel att jag fick anfallet!
Eftersom dom isf inte följde lagen.
Så ja, frågan är. Finns det en sån lag ?!
Jag har sökt runt på internet men inte hittat något.

Tack på förhand!

 

2007-11-21 12:21
stroboskop heter dem, och ja det finns val nan lag for dom dar lamporna... eller om lagen ar nagot att folk med epilepsi ska passa sig for dom dar lamporna?

googla det.

vad for slags anfall fick du?

Jag är tydligen en våldtäktsman?

2007-11-21 12:24
Jag vet inte alls.
Jag har inte epilepsi, men det var något liknande anfall jag fick.
Allt svartna, jag bara föll ihop och började rycka. Sen är allt svart tills jag vakna upp i hytten och mina kompisar försökte få i mig vatten !
 

2007-11-21 12:26
Man går inte på diskotek ifall man inte kan hantera sådant. Känns dumt att anmäla då du gick in där självmant.

2007-11-21 12:26
Då har du epilepsi utan att veta om det, skulle jag tro.
I'm a writer, a poet, a genious, I know it
I don't buy cheeba, I grow it
www.eyegasm.se

2007-11-21 12:28
Det var första gången det hände! Så jag kunde ju inte veta vad som skulle hända. elr hur !?
 

2007-11-21 12:44
du kan säkert "kräva" dem på lite cash i varje fall

2007-11-21 12:46
Det var det jag tänkte. nå slags skadestånd .
 

2007-11-21 13:40
http://www.google.co.uk/search?hl=en&q=stroboskop+lagar&btnG=Google+Search&meta=
Jag är tydligen en våldtäktsman?

2007-11-21 13:42

Epilepsi är ett symptom och inte en sjukdom. Att du fick ett anfall kan bero på många olika saker...Kanske ligger det rent biologiskt att du fick ett epileptiskt anfall, annars är alkohol en faktor som kan utlösa ett så kallat epileptiskt anfall, likaså även stress och för lite sömn.

Därmed är det ju svårt att bevisa att det var den blinkande lampan som utlöste ditt anfall och att det faktiskt inte var något annat. Om det finns någon sådan lag, vet jag ingenting om. Om det dock finns en sådan, betvivlar jag starkt att du skulle kunna få ut något skadestånd för det...Snarare så skulle jag bara tro att de kommer sluta att använda den typ av lampa så flitigt i framtiden.

Delam tange barat

2007-11-21 13:43
Hahahaha vilken grej.

Vad för slags anfall fick du? Och vad ska du få i kompensation? En lågenergilampa som garanterat inte blinkar?
Vilka men har du fått från ditt anfall? Har det påverkat dig i din vardag, ditt arbete/studier/whatever?
Hur ska du bevisa hur många sekunder det blinkade?
"You probably told your man about us on his birthday"

2007-11-21 14:58
när alkohol är inblandat blir det nog svårt.
dom säger bara att det inte hänt om du inte druckit så jävla mycket ungjävel o så är det case closed
STICK YOUR DISCO UP YER ARSE!