I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Vilket svenskt sound har bäst dubbox?

Övrig musik - Reggae & Dancehall

   

2008-05-08 00:46

Vilket svenskt sound har bäst dubbox?

Rykande hett ämne. 

Vad tycker ni? Rastott kanske har bäst foundation, vem har bäst jiggy och dancehall, Topaz?

 

2008-05-08 01:00
känns inte som om Topaz har sådär jättemycket nytt dancehall (har iof ingen aning egentligen)

tror att Rough Lynx ligger i topp på Dancehall-dubplates faktiskt
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-08 10:12
glöm ej trinity...
"...killing pussy and we kill dem fi fun..."

2008-05-08 10:16
..på "new tunes" fronten alltså, de kör väl en del saker som aidonia och movdo och andra nya grejer.
"...killing pussy and we kill dem fi fun..."

2008-05-08 11:04

Vad jag har hört så falle axxion's dubs mig faktiskt bäst i smaken. men jag håller nog med om att rastott skulle spöa de flesta svenska sounden i foundation

45 clash är fett underskattat

2008-05-08 12:12
varför uttala sig om vad topaz har när man inte vet?
The Title Ute Nu!
www.miztarodga.com
www.myspace.com/tobyandmizta

2008-05-08 13:11
Spelar ingen roll hur mycket dubs man har om man ändå dödar dansen/clashen när man  inte kan hantera mikrofonen och underhålla publiken eller på en "vanlig" dans ideligen tömmer golvet! 

2008-05-08 16:35
MistaRodga:

för att jag (mitt i natten) tänkte att det var ett bra inlägg ändå.
jag gick på det jag hört av sounden.



känns som denna tråd ändå är mest spekulationer då inga sound kommer komma in här och lista alla sina dubs så man kan göra en (någorlunda) objektiv bedömning.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-08 16:50
känns som denna tråd ändå är mest spekulationer då inga sound kommer komma in här och lista alla sina dubs så man kan göra en (någorlunda) objektiv bedömning.
Ja, lägg ner frågan eftersom du helt fel ute, inte dubsen som avgör om du är ett grymt sound.  

2008-05-08 17:24
Forward X0

fast här var frågan vem som hade bäst dub-box inte vilket sound som var bäst.
du kan ha en riktigt bra dub-box utan att kunna spela dina skivor bra.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-08 17:24
Forward X0

fast här var frågan vem som hade bäst dub-box inte vilket sound som var bäst.
du kan ha en riktigt bra dub-box utan att kunna spela dina skivor bra.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-08 22:34
den absolut bästa dubben jag har hört av ett svenskt sound är nog axxionpacks soddom and gomorra med sluggy ranks
45 clash är fett underskattat

2008-05-09 09:20
Det är ju själva dubsen det handlar om här. 
Det känns som de svenska sounden mest voicar 80-90-00-tals hits. Det skulle jag också göra om jag hade ett sound. I Sverige känns det ju bortkastat att spela in alliance dubs te x som man inte kan spela ett halvår senare.
 

2008-05-09 09:23
ChoppaBanton; Du måste ju skämta? Visst att Sodom & Gomorra är en fantastisk låt men på deras dub av den kan ju knappt Sluggy sjunga. Lät ju mest jobbigt för öronen att höra honom.
V.N.U. - Vinyl Nerds United - by special request <br> www.mokkamekka.com - lumumba teaches the youth

2008-05-09 09:30
Stereo Steppers box är fantastiskt väl utvald. Riktigt tunga tunes och en hel del sånt som inte alla andra kör. Big up Steppers!
www.combatsound.com
Barhäng med Combat Sound på Pleasant varje månad!

2008-05-09 09:51
King Genesis lär ha bäst foundation box!
Dubchild
www.reggaetravel.se ~ www.reggaeforum.se ~ www.pezdorado.com

2008-05-09 10:14
du kan ha en riktigt bra dub-box utan att kunna spela dina skivor bra.
Det är ju själva dubsen det handlar om här.
 
Hahahaha, fel! Har du en riktigt överfet dub box och då har du spenderat bra med cash och du vet inte hur du ska hantera d och på clasher gör man bort sig på mikrofon, då står man där med sin dub box som en clown till loser man är!

2008-05-09 10:28
Forward: Alltså att den här tråden handlar om dubplates. Jag fattar väl att ett sound måste vara mer än sina dubs...
 

2008-05-09 10:40
Och jag menar att vem som helst med rejält överskott med cash kan åka ner till Jamaika och spela in världens bästa dubs och sen ändå bara förlora clasher och tömma golven på juggling kvällar, what a waste! 

2008-05-09 10:58
kalcidis P24

verkligen benägen att inte hålla med. visst den kanske inte är så bra som originalet. men jag tycker ändå att meningen med en bra dub är att den ska låta identisk med originalet utan snarare att texten ska slå, vilket denna gjorde.
45 clash är fett underskattat

2008-05-09 12:21
Forward:

så du påstår alltså att om man inte kan spela så har man inte bra dubs?
tråden handla (fortfarande) om själva dubsen inte ägarnas förmåga att vinna clasher/hålla igång danser.

och ja vem som helst med en stor hög pengar kan skaffa en bra dubbox, skulle någon göra det i morgon så skulle den kanske plattsa här i tråden med.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-05-09 13:38
Forward X0

du vill verkligen inte förstå.

det handlar inte om det bästa soundet eller vad som gör ett sound bra.

det handlar om vilket sounds dubbox du skulle vara mest avundsjuk på om du själv hade sound.

2008-05-09 13:42
men om man säger så här då

vilket svenskt sound skulle platsa i en världsclash om dom typ lånade in tony matterhorn på micken?

2008-05-09 14:56
vilket svenskt sound skulle platsa i en världsclash om dom typ lånade in tony matterhorn på micken?

Alla.

2008-05-09 17:29
Här i svedala där alla inte är så insatta handlar det mesta inte om dubsen tror jag, att spela rare dubs och väl voicade dubs är mest för att spänna musklerna och hetsa dom andra sound kollegorna! Här handlar det mest om att bygga en scen, en crowd och en following! Det gör man genom att spela mkt ute, driva klubbar och styra grejjer! Alla brukar alltid tjöta om att vi i Rough Lynx alltid har så många polare i publiken när vi clashar.. det är inte nödväntigtvis våra polare, men dom står bakom oss eftersom vi har gett dom klubbar att gå till i flera års tid... fan, 2006 spelade vi ca. 100 ggr... den energin och tiden man lägger ner på lirandet måste ju visa sig i att man får en steady following, eller?! Detta gäller även Axxionpack, Million Vibes och alla andra sounds som frekvent lägger tid och energi på att driva klubbar och shizznit!

När det gäller dubs så blir jag inte imponerad när sounds spelar typ en dåligt voicad Sizzla på en dålig rytm och allt är dåligt mixad så ljudkvaliten är bajs... alla kan köpa dubs, ska man få forward bara för att artisten är stor? Det handlar mer om kvalitén på dubben i sin helhet.. fet artist, fet rytm, fet text och framförallt bra mixad!

Mer dubs och clashes åt folket!!!
myspace.com/roughlynx / myspace.com/roughlynxproductions / myspace.com/anteupmusic /

2008-05-09 18:04
Well said! Respekk!
www.combatsound.com
Barhäng med Combat Sound på Pleasant varje månad!

2008-05-09 18:56
Right on point Tantorous!
Dubchild
www.reggaetravel.se ~ www.reggaeforum.se ~ www.pezdorado.com

2008-05-09 20:14
vafan, alla vet ju att axxionpack har bäst dubbox!
lås tråden!
 

2008-05-09 20:18
oj, inloggad på felanvändare..
skämt osidå , word på det du säger ante

2008-05-09 23:20
Jag tror inte att nåt svenskt sound för tillfället skulle klara sig i World Clash som det ser ut just nu, inte ens med Matterhorn på micken. Däremot tror jag att vi kommer få se något skandinaviskt sound (helst svenskt då) i den riktiga höga ligan inom fem år. 
 

2008-05-10 12:22
5 år ?
det handlar inte om tid utan pengar !

2008-05-10 13:54
Lidingö international kan kanske klara det...
45 clash är fett underskattat

2008-05-11 12:58
AXXEL, det var mer som en profetia... Fatta vad fett när lilla Sverige slår soundclashvärlden med häpnad!
 

2008-05-11 23:18
anledningen till att ett sound i sverige har svårt at slå internationellt är det ekonomiska.
För att hålla sig uppdaterad med massa dubs på nya tunes på hypade artister och att kunna cutta counteractions och dubs där andra sounds nämns och dissas krävs det sjuka kapital.
Jamaicanska sounds får ju mycket billigare och gratis dubs från artisterna, sounds i usa och england är ju oftast jamaicaner från början och har väldigt bra links och kontakter + att scenen i new york och london är väldigt stark och levande då många artister bor där. New york är ju planetens clash-huvudstad.
övriga sounds i europa och japan har svårare att kunna cutta billiga dubs då de flesta artister går efter principen Europeiska sounds = högre pris och Japanska sounds = dubbelt så högt pris som europeiska . (stackars japaner LOL)

Dock kan ju sounds i japan och tyskland dra jävligt mycket folk på sina danser då scenen är större där och de då får mycket högre intäkter än vad du kan få när du som svenkt sound spelar på mindre restauranger för 2000 :- per kväll typ.

det är därför sounds som mighty crown, sentinell och supersonic kan ha slagit pga. att de kan dra in helt andra summor på sitt spelande.



"...killing pussy and we kill dem fi fun..."

2008-05-12 09:05
Fuck Topaz!!! BIG UP TRINITYYYYY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2008-05-12 09:12

2008-05-13 08:06
Orre vet vad han snackar om!
Dubchild
www.reggaetravel.se ~ www.reggaeforum.se ~ www.pezdorado.com