I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Jr Kelly, Turbulence, Jah Mason Gbg26/5 INSTÄLLT!!

Klubb & Konserter - Övrigt & Utland

   

2004-05-19 19:22

Jr Kelly, Turbulence, Jah Mason Gbg26/5 INSTÄLLT!!

Någon som vet varför!!?

...betyder detta att dom har ställt in i övriga Sverige också??

www.myspace.com/roughlynx

2004-05-19 19:35
har du någon källa på det där?
"Jag vill hitta någon dampad whoaklottrare på riktigt nångång och bara se om dem fungerar i verkligheten, om dem kan öppna dörrar och skala bananer och sånt." /anonym admin.

2004-05-19 20:09
Lär ju vara det...
www.maestroentertainment.com
Jävla skämt hela grejen ju

2004-05-19 20:44
why oh why??
 

2004-05-19 20:49
iofs betyder postponed uppskjutet men det har man ju varit med om förr (dead prez är mästare på att skjuta fram och sen skippa helt...)
någon arrangör som kan bekräfta??
 

2004-05-19 20:56
vaffan ???
Real top-a-top - Di baddest chick pon di block

2004-05-19 20:59
Ni bara ljuger allihopa..
David, varför bröja sprida sånna här lögner??
Klart som fan att det inte är inställt.. Jag ska ju dit ju!!
Jag får ju alltid min vilja igenom :)
REC #26<br>Team EA-Racing

2004-05-19 21:06
eh, maestro fixar det i sthlm. Står det så på deras site så är det väl så!
THE SWEDISH MIXTAPE CARTEL
http://www.twitter.com/djcrona
http://www.facebook.com/djcrona

2004-05-19 21:11
perfa.. sparar ni ju pengarna till Beatnuts!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2004-05-20 01:29
Kalla saker för vad det är:
Skulle inte tro det är artisterna som ställt in
utan snarare utannonserat något man ej hade täckning för...
maila gärna själv den ansvarige på
[email protected]

2004-05-20 07:57
Undra hur de blir i Malmö?!
Maybe sometimes, we feel afraid, but it's alright <br> The more you stay the same, the more they seem to change. <br> Don't you think it's strange?

2004-05-20 11:20
Jag som hade tänkt att fira min student där och allt...
F R U S T R A T I O N
REC #26<br>Team EA-Racing

2004-05-20 14:01
Jag röstade aldrig för att vi skulle komma i Schengen >:(
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2004-05-20 21:29
Schenger sucks!
Jobbig grej det här, hade sett fram emot konserten. Tyvärr händer sådant här, i reggae sammanhang rätt ofta... Kanske ingen idé att spekulerar varför osv...
Dubchild
www.reggaetravel.se ~ www.reggaeforum.se ~ www.pezdorado.com

2004-05-20 23:20
Fråga: Vad har Schengen med detta att göra?
I-Ration Records & Events // www.i-ration.se

2004-05-21 04:10
Due to health problem and unforseen circumstances beyond our control, I will like to inform the massive that the dancehall revue tour is posponed to a new period to be annonced.
Bless,
Maestro
THE SWEDISH MIXTAPE CARTEL
http://www.twitter.com/djcrona
http://www.facebook.com/djcrona

2004-05-21 09:06
Bare foolishness dat! Turnen rullar för fullt i Europa, där man såklart måste ha Schengenvisum för att komma in. Så att skylla på visumproblem är ju fan det dummaste jag har hört.

Snarare är det väl så att man helt enkelt har varit för snabba att annonsera ut det hela innan man hade gjort klart med artisterna.
Någon har ju dessutom citerat det som står på Kelly's egen sida.
Glasklar information om man bara fattar vad den innebär.
Någon kommer såklart att påstå att man inte kan lita på infon men då frågar man sig, vad har artisterna att vinna på att skita i ett territorium de verkligen vill täcka in med turnéer?

Jag är så dj-la trött på att jamaicanska artister alltid ska få skulden när det många gånger faktiskt är europeiska arrangörer som inte har gjort sin hemläxa. Det skylls alltid på visumproblem eller på att artisterna är sjuka etc........nah mek it to blood claat!

Är det sä jävla svårt att bara säga som det är? Turnén gick inte i lås den här gången. "Due to health problems" yeah, right! Inte fan är det artisterna eller deras management som har health problems iaf.

Truth a go hurt dem!


2004-05-21 12:02
Äh, skit....Det brukar väl i och för sig vara så!!!

Det kommer fler chanser.....
myspace.com/roughlynx / myspace.com/roughlynxproductions / myspace.com/anteupmusic /

2004-05-21 15:22
abbuhkeng och Trickiekid:

Att artister inte dyker upp på anvisade konserter är ett faktum, och har eventuellt direkt anknytning. Om man nu väljer att ha det som skäl, har jag inget vetskap om och det har jag ALDRIG sagt. Men ett bra exempel är när TOK skulle spela en gig i Finland. Då kom dom inte in för att dom hade slarvat med att ansöka om visum.

Detta jag säger har INGET att göra med denna konsert, men jag valde att förklara eftersom det blev lite frågor som hade en något otrevlig ton.

Om ni har något att säga eller fråga som gäller mina poster. Skriv gärna privata meddelande, det blir bättre så.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2004-05-22 16:05
jag fick reda på det när jag skulle köpa biljett häromdan...föra att svara på din fråga där uppe...
www.myspace.com/roughlynx