I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

henke larsson går över till innebandy!

Hobby & Fritid - Sport & Idrott

   
Poet

2009-01-08 18:05
Marvingaye: Det får bli så, jag ville mest knäcka Ihabia i basket :P Men jag ska ringa runt imorgon och se om någon är intresserad. Ska försöka styra upp det.


Davve D: Jag förstår din poäng, men jag är inte redo att hålla med om dina jämförelser med hästryttandet. Nu snackar vi ändå om två bollsporter som dessutom också är lagsporter. Det jag kanske också försöker få fram är det att, det är skillnad på att kunna spela något och inte vara bra på det. Och ännu större skillnad på att inte kunna spela det alls.

Därmed är jag övertygad, även om du kanske tycker att jag är helt ute och snurrar, att storpisk blir det nog inte. Förlust, ja.
At the gates of Eternity...

2009-01-08 19:34
BC99 P25: Ni har lika lite chans mot dem som de har mot er. Med tanke på att deras lag har slagit andra lag med över 30 mål och då möter de endå folk som tränar innabandy ett par gånger i veckan, och lär vara bättre än vad ni är.
 DIF!

2009-01-08 20:22
BC, du har tyvärr ingen chans. Har lirat lite innebandy, bland annat nu på korpennivå, och alltså, dem som har lirat ett tag har ett sånt sjukt tempo.

Sen är det ju som så att innebandy och hockey är två sjukt mycket mer fysiskt större sporter än basket där närkontakt är som bortblåst. Må vara ett ballt game men det ska vara kontakt.

Fotboll framställs som geek i jämförelse med innebandy och hockey. Vad ska då basket ha att komma med?
DIIIF

2009-01-08 20:29
Dock så är hockey i en klass för sig ;)
 DIF!
Poet

2009-01-08 22:22
Bob: Som sagt, upp till bevis eller hur? Vi kan argumentera hur mycket vi vill ju, ingen av oss kommer ha rätt/fel förän det blir bevisat.

KB Raggs: Bara för att man inte får tacklas i basket, så innebär det inte att det inte finns fysisk kontakt. Vet inte om du spelat basket mot 2 m + jättar, men man är mörbultad efter sådana matcher. Sen känns det faktiskt som om innebandy om något framställs som geek i jämförelse många andra sporter.

Och co-sign på Bob att ishockey och innebandy inte går att jämföras.
At the gates of Eternity...

2009-01-09 16:42
innebandy är världens töntigaste sport,fan t.o.m curling e mer intressant
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-01-09 16:46
"Fotboll framställs som geek i jämförelse med innebandy och hockey. Vad ska då basket ha att komma med?"

det var det värsta, ingen på planeten med en innebandyklubba i handen kan göra annat än att se ut som en teddybjörn..innebandy är ingen elitsport utan mer som ett sällskaps spel
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-01-09 16:55
shit vad denna tråd har spårat ut.. den handlar ju faktiskt om henke ^^
((MAAD))

2009-01-09 17:30
bc, jag är 2 meter själv så det kanske är därför lirare inte vågat gå på mig när jag själv lirade, klart att det är en fysisk sport, det vet jag med, men jag tycker fortfarande innebandy är mer fysisk och tätare. Klart är ju att hockey är den mest fysiska av alla sporter, själv tycker jag inte fotboll kan jämföras med någon av dem, där har vi faktiskt en riktigt töntig sport, kraftmässigt alltså. Missförstå mig inte jag älskar alla sporter och framförallt fotboll, men som fysisk sport är den sjukt överhypad. Lite axel mot axel men främst tar man ju bollen med foten inte med överkroppen som i hockey.
DIIIF

2009-01-09 19:09
BC ok så du tycker innebandy är mesigt, där det är mer kontakt mellan motståndare än på basketplan där man T.O.M tar bollen på fel sätt om den andra håller i den utan kontroll och man tjoffar åt sig bollen, då blir det frikast.. så mesig sport så det inte finns, bara massa clowner som springer om kring i linnen med en jättestor boll i händer för dom inte har bollkontroll nog att ta en lite mindre..

då är fan spökboll mkt farligare


och jag hatar innebandy men det är fan hårdare än basket... basket är typ silkesvantar och innebandy stickade fingervantar...
Fucks your life up crew
Tjabo!
Poet

2009-01-09 21:38
KB: Håller med dig helt klart om att fotboll inte är lika utmattande som basket eller innebandy. Det finns en anledning till att man har oändliga byten i basket och endast tre stycken i fotboll.

Men jag vet inte hur man ska mäta detta egentligen. Du hukar i basket ganska mycket, likt en innebandyspelare gör när den håller klubban rätt eller har boll. Mycket "lågt" springande i både innebandy och basket. Men däremot hoppar man inte i innebandy, vilket man gör hela tiden i basket. Man har säkert armfysiken i den formen att få starka skott med klubben, men i basket skjuter man uppåt och inte neråt. Vilket jag vet är mycket ansträngande.

Så rent objektivt, bara för att man får tacklas (vilket alla som inte kan något om basket, säger inte att du har sagt det, alltid säger) så gör det inte basket till en slappar-sport.

Virtual: Tar bollen på fel sätt om den andra håller i den? Utveckla gärna det där är du snäll.
At the gates of Eternity...

2009-01-13 12:05
bob

svensk hockey är typ som innebandy.....kanske ändras den dagen nån vågar dra på en tackling
vi är överallt!
Moderator

2009-01-13 16:14
Spela basket innan ni bara snackar massa skit, trodde inte heller att det var jobbigt först men omg. Fyfaen vad jobbigt det är, och närkontakten är rätt tuff också egentligen, faktiskt.
time isn't wasted when you're getting wasted .

2009-01-13 17:44
nova
likt en viss Jimmie Ölvestad - en av oss!
DIIIF

2009-01-14 07:03
Det är ju bra! henke är för gammal för fotboll och lär knappast ha tajmingen på fotbollsplan när han inte har tränat på ett tag

 

2009-01-14 15:04
han kommer väl fortfrande fortsätta att spela för FCH, han är ändå duktig på det med. Han nobbade ju blågult och har ännu inte skrivit på för HIF. Är dock synd att förlora honom för laget. Dem är inget utan honom tyvärr. Kommer inte bli samma sak att gå på matcherna utan att henke är med och räddar matchen på något sätt.