I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Behöver träna armarna mer, tips!?

Hobby & Fritid - Sport & Idrott

   
Moderator

2008-11-20 12:51

Behöver träna armarna mer, tips!?

Jaoo dags att börja träna armarna mer nu, är bra tränad och har rätt så tränad överkropp. Dock är jag inte så bredaxlad och när jag tränar får jag mycket upp pumpad kropp så blir väldigt bred framåt om vi säger så. Det tar ju då ifrån armarna storlek om man bara kollar sådär, så lite tips till bra övningar på gymmet? Favoriter, övningarna du känner mest av! Skriv på bara , spotta ut kommentarer så man får lite roliga övningar att köra på!

:)

time isn't wasted when you're getting wasted .

2008-11-20 13:22
Jag skulle nog rekommendera att du kör komplexa axelpress-/bicepscurl-/tricepscurl-övningar. Undvik övningar som isolerar speciella muskelgrupper eftersom träningen då inte blir lika allomfattande. Vid så gott som alla övningar där du använder armarna deltar exempelvis musklerna i axeln. Satsa på 3-4 set med ett lågt antal repetitioner och hög belastning (så att du kan lyfta 5-6 ggr) så borde du få ganska snabba resultat. Övningar kan du lätt söka efter på internet, där finns det både bilder och text som förklarar hur du ska göra.
Illumination is not reached by visualizing the light, but by exploring the darkness.

2008-11-20 14:56
1. kör bas övningar
2. kör tung, men skit i max ot stuket däer skade risken är väldigt stor.
3.kör mkt triceps, detta kommer hjälpa den visuella delen.
4.glöm inte bort att det tar tid, och att Biceps brachii och The triceps brachii är relativt små muskler.
5.ät som ett djur :)
Dom dagarna är förbi...
Moderator

2008-11-21 09:58
Perfekt killar! Börjar direkt så får jag väl återkomma med resultat (;
Men aja, uppa med mer övningar och favoriter fortfarande om ni vill!
time isn't wasted when you're getting wasted .

2008-11-21 11:21
som sagt håll dig till bas övningar.

bic: curl rakstång
tric: nosebreaker

börja med dessa. du behöver inte lira 5 övningar o 300 set för att bygga, dett kan ge motverkande effekt.

vila inte så mkt o skippa snacket på gymmet. snacka kan du göra efteråt
Dom dagarna är förbi...

2008-11-21 11:43
Det räcker som sagt med en ganska kort vila, runt 1½ minut, mellan två set. Under tiden kan du ju träna andra muskelgrupper istället för att inte vara helt inaktiv.
Illumination is not reached by visualizing the light, but by exploring the darkness.

2008-11-21 12:00
ramuz pallar du lägga upp en bild på din fysik? Jag blir så nyfiken när du skriver om "upp-pumpad kropp framåt"

kul att det är så mycket träningssnack nu för tiden :D
 
Moderator

2008-11-21 12:28
Bredbandet krånglar så har inte haft internet sen vi bytte hus så, men så fort det fixar sig kan jag väl försöka med bild :)
Men det jag menade med det är att jag är/blir inte bredaxlad som andra utan när jag t.ex. tränar bröst blir dom mer pumpade och så, lite svårt att förklara men något sådant.

Tack för alla tips än sålänge iallafall!
time isn't wasted when you're getting wasted .

2008-11-21 13:18
kanske för att pecs är en större muskel än deltsen.
det blir högre blodgenom försel där kompis.

skippa super seten som tidigare sa, spara din energi till att ge maximalt på dom seten du kör.
Dom dagarna är förbi...

2008-11-22 21:07
Träna mycket rygg om du vill bli bredaxlad
 

2008-11-24 10:44
Träna mycket rygg om du vill bli bredaxlad


krävs lite mer än så...du måste träna mkt bröst/axlar...framförallt axlarna....kör du bara rygg kommer det synas på långa vägar att du tränat helt fel...
vi är överallt!

2008-11-24 11:42
what, det tycker jag var helt fel. Axlarna får mycket träning om du gör sammansatta övningar som chins, armhävningar, bänkpress, dips osv. Gör han dom så behöver han inte tänka speciellt mycket på att isolera axlarna.
Jag tycker han ska ta det väldigt lugnt med axlarna, det är en muskelgrupp som är brutalt lätt att skada vilket leder till problem att träna i framtiden. Gör hantellyft åt sidan, sjukt försiktigt med perfekt form: raka armar men inte låsta armbågsleder (vilket ger en pytteliten vinkel på armen) och med lätta vikter. I övrigt kan han skippa att träna axlarna om han gör de basövningarna jag nämnde tidigare. Det finns många som tränar så och det leder inte till dålig symmetri eller liknande.

Och så håller jag med Jürgen, träna ryggen.