I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Styrketräning: DogCrap

Hobby & Fritid - Sport & Idrott

   

2007-04-10 11:17

Styrketräning: DogCrap


Någon som har provat på hans upplägg och har lite tips och erfarenheter att dela med sig av?

DogCrap

Har provat på olika former, 3-splits och 2 splits. Efter att ha läst igenom allt så tycker jag att det finns en del fördelar men kanske även vissa nackdelar med upplägget! Ska iaf göra ett helhjärtat försök!

"I can make you love me" - Tupac - Let Them Thangs Go

2007-04-10 11:45
men helvete vad jobbig läsning, översätt så kan vi snacka ;)
Till alla komunister: Sluta försök bestäm över min rikedom, ty jag försöker inte bestäma över er fattigdom! - TurboHasse

2007-04-10 12:09
Ja det tar en liten stund att läsa igenom, men inte så lång! Känns som att översätta det skulle ta betydligt längre tid ;)

Men hans grundidé är väll att köra mindre volym för att få en kortare åtrehämtning och på så sätt kunna träna samma muskelgrupp oftare.

Han kör bara ett set per mu.grupp. Där minimum är 12 och max 20 fast han kör med så kallade RP (Rest Paus).. så när han nått failure vid tex 8 så stannar han andas 12-15 djupa andetag, sedan kör han igen.. denna gången kanske en 4 innan han når failure.. sedan en till RP och 1-3 innan failure.. sedan avslutar han med en static hold ( vet inte riktigt hur länge deb varar) och det sista han gör är en extreme stretching i 60 sekunder som han förklarar mer noggrant i sin text.
Den koncentriska fasen utförs explosivt medan den exccentriska/negativa fasen ska ta mellan 6-10 sekunder

Det är en kort summering. Jag rekomenderar endå att ni läser texten så att vi kan snacka lite om hans teorier!

"I can make you love me" - Tupac - Let Them Thangs Go

2007-04-10 18:19
Läs trådarna på Body och Kolo.
SHOW Stockholm | www.showstockholm.com

2007-04-10 23:18
Mycket intressant läsning på Body ffa!

Tack DJ
"I can make you love me" - Tupac - Let Them Thangs Go

2007-04-11 10:07
Försök köra DC ren utan att bli övertränad.
Konceptet i sig är bra men att gå beyond-failure är inte att rekommendera under någon längre tid för alla som inte är "kemiskt begåvade".
Ska man nu köra på DC ren rekommenderas mat i enerma mängder och sömn. Pröva, du kanske har turen att vara ett genetiskt monster.
..:: A dollar short and a day late. Story of my life ::...

2007-04-11 10:47
_theaerocrew 
Har du kört själv? Om ja, hur länge och vilka resultat nådde du?

Läste också om många som blev övertränade och sjuka eller som slet upp sina gamla skador..

Har kört enligt Bartolls modell ett tag nu och där ska man ju absolut inte köra till failure förens kanske på sista stets sista rep. Annars har dom lite liknande idéer.! Eller kanske inte när jag tänker efter.. :)
"I can make you love me" - Tupac - Let Them Thangs Go

2007-04-11 10:56
jag har provat DC men bytte när jag kände styrkan ryka undan för undan, och då låg jag på ca 1000kcal överskott.
Körde 2 månader.

Jag tror att dc med "bartolls" tänkande att undvika failure är bättre. Failure "ska" man använda när man har få tillfällen till tillväxt, dvs vid en mer traditionell byggarsplit. Vid hel/halvkroppspass anser jag, och många med mig, att det leder till överträning.
..:: A dollar short and a day late. Story of my life ::...

2007-04-11 12:35
Haha "bartolls" den liraren han har ju bara kopierat sitt upplägg från Chad Waterbury typ.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-04-11 12:42
ok, hade ingen aning om det!
Vad är det som skiljer deras upplägg från varandra då?
"I can make you love me" - Tupac - Let Them Thangs Go

2007-04-11 13:23
ingenting. Bartoll har översatt det till svenska
..:: A dollar short and a day late. Story of my life ::...

2007-04-11 14:13
ok, men då ska han ju ha lite creds iaf ;)

Det upplägget har iaf fungerat helt ok för mig, kanske inte ultimat i styrketräningssyfte dock, känns som att jag hade kunnat gå upp mer i styrka och volym på den tid jag lagt ner, men har alltid varit fräsh innan ett nytt träningspass. Kör boxning och BJJ 4ggr/veckan också så då har det varit ultimat.

Lite osäker om kroppen kommer att klara av DC´s upplägg! Kanske blir till sommaren när jag släpper BJJ´n ett par månader
"I can make you love me" - Tupac - Let Them Thangs Go