I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Samhällskritik! [prosa]

Hobby & Fritid - Kultur & Media

   

2007-12-20 07:01

Samhällskritik! [prosa]

Den förslavade mannens dämpade hostan djupt ner i gruvans gångar, på jakt efter en illusion. De frisläppta tankarnas valz. Eller bara totalt meningslöst sinnesförvirrat drabbel. Om inte en livsåskådning så kanske en vacker konstform. Jag knåpade ihop något under tiden jag pluggade. Har åratal av det här nånstans djupt in i min dator. Men det var då o nu är nu. Kanske finns det andra som sysslar med sånt här... dela med er isf.

I och med den dagen du föds är du skuldsatt, med ett arv inte ens ditt liv räcker till att betala av. Ty det arvet växer för varje dag och kan bara benådas via ett avskaffande av det rådande ekonomiska systemet.

Jorden förvandlas till en soptipp och så får dess befolkning leta sig fram ur dess trånga smutsiga vråer för att i morgonsolen hopas vid sin mästare, som varje dag lägger beslag på mer land och förslavar mer människor. De vi i dagsläget har kommit till att nämna som urbefolkningar, med hänsyn till att vi själva förslavades för såpass lång tid sedan att vi glömt att även vi är urbefolkningar.
 Urslitna från våran kultur och våra rötter accepterar vi nu mästarens villkor. I och med att vi jobbar för honom, ger han oss papper i utbyte, för det vi tillåts bruka det han producerar, så att pappret återvänder till honom. På grund av att våran naivitet och respeklöshet för våran natur, har vi ersatt allt vår själ njuter av med kärlek för papper. Detta papper har ett enda oligarkiskt syfte, att tjäna mästaren och hans familj, så att han alltid kan ha makt över oss. I och med att vi accepterar det och närmare glädjer oss vid det, har han tillverkat det perfekta maktverktyget, en piska som inte svider, utan smeker.

Vår planets förstörelse, våra systrar och bröders blod, ekar i skuggan av detta papper. Men som det har förvantlat oss till respektlösa och själlösa vålnader bryr vi oss inte om det. Våra liv handlar idag om att jaga papper.



 

 
Rappare

2007-12-23 23:58
"Våra liv handlar idag om att jaga papper."

Till skillnad från när våra liv handlade om att jaga gaseller?

2007-12-24 09:15
haha, ja det var en ganska dålig rad, och ett extremt dåligt avslut... Men men en väldigt snabb och ogenomarbetad text. Men våra liv handlar väl fortfarande om att jaga gaseller, både bokstavligt talat i vissa regioner av den här planeten, och bildligt på andra?  Heldre jaga riktiga gaseller och få springa runt lite i det fria än att jaga deras papperkopior under allt för stressande och hjärndöda förhållanden på en genomsnitts arbetsplats.... ! ! ;)
 

2008-01-08 09:23
Har du käkat syra eller vad är det frågan om???
"I whistled for a cab and when it came near, there was a hispanic in the car with lice in his hair"

2008-03-18 15:11
kloka ord man! en värld där pengar är mer värt än männskoliv kan aldrig vara rätt och heller aldrig vara fri!
människan är fan den sämsta uppfinningen

2008-03-19 16:27
Är väl en fin tanke men epiteten var inte så stimulerande.
Jag tog mig med våld friheten att försöka misshandla ner texten till en smutsig rad.

En grön skogsdunge förmultnar till grönt skitpapper, och alla torkar sig ivrigt i arslet!
 

2008-03-20 03:33
LittleJ: Sjukt bra! Men det kan väl inte varit en ren improvisation? Less is more!!
 

2008-03-22 22:18
har du skuldkänslor eller?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.