I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

PlayStation 3 - 399€ den 10 okt. Ingen BC!

Hobby & Fritid - Konsol & PC-Spel

   

2007-10-02 13:27

PlayStation 3 - 399€ den 10 okt. Ingen BC!

Det går rykten om att det kommer en ny PS3 modell med 40 GB HDD för 400€ d.v.s 3995:- i Sverige om vi har tur.

Vad tror ni? Hur kommer det påverka försäljningen, tror ni Sony kommer komma in i matchen igen? Det är rätt uppenbart att Xbox 360 är den "next-gen" konsol som leder just nu.

jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-02 13:41
Det skulle va jävligt nice, sparar till en ps3 nu, om inte 40gb modellen kommit när ja fått ihop cash så blire vanliga modellen!

"Maybe i could get mjältbrand"
"jag har ½ gram jag ska rulla fram blatte jag fick det av david (david)"

2007-10-02 13:56
wii gick ju om 360 för ungfär en månad sedan i försäljning... Men gött att priset droppar! hoppas det kommer ett bra spel också!
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-10-02 14:02
Rykten Hock!

Wii nämner jag inte i mitt inlägg då det är en skräp-konsol.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-02 14:06
Denna tävling.. *suck* Dom flesta köper ju det man redan haft, dvs. har man en xbox köper man 360. Har man en ps2 köper man ps3.

Ang. wii får den inte vara med i denna så kallade "tävlingen", för det är en leksak. Dom andra två är spelmaskiner.

Men skulle vara kul om priset sänks då man kanske har råd med en ps3 också :) Källa på detta, eller är det bara "msn-rykten"?

2007-10-02 14:50
12:e oktober ska det ju Sony träda fram me nåt..många tror att det e just en billigare ps3.
 

2007-10-02 15:25
Midas P25
Jo men iallafall, om de bara är rykten köper jag ändå 60gb modellen:)

SaXoR P17
Eller så är det helt tvärtom, jag hade först ps2, sålde och köpte gamecube, köpte xbox och sålde xboxet så nu har jag bara gamecube, därför blir det ps3 då xboxet har så extremt osköna handkontroller enligt mig, och somsagt, wii kommer aldrig bli aktuellt, möjligtvis när/om det går ner till samma pris som ja köpte mit gamecube för, 700:-!
"Maybe i could get mjältbrand"
"jag har ½ gram jag ska rulla fram blatte jag fick det av david (david)"

2007-10-02 18:56
Vad jag hört så är det inte rykten längre! Förstår inte riktigt varför dom tog bort 20 gigs modellen faktiskt. Och en 20 gig större HDD lär ju inte kosta 100 dollar mer, känns lite konstigt att 60 gig ska kosta 499 och 40 gig 399...
Married to the money, fuck the world, that's adultery

2007-10-02 19:16
Nää, är inga "MSN-rykten", haha. Det är från lite olika håll. Men inget som är bekräftat. Bara vänta och se, ser ut som vi kommer få veta något denna månad ifall det sker.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-02 19:49
haha bra av mig dessutom att skriva "jag har hört att det inte är rykten längre" Så det är alltså ett rykte om att ryktet är sant! :D

G4tv snackade om det häromdan och dom sa aldrig att det va ett rykte utan mer "att en 40 gigs PS3 kommer att släppas!".

Oavsett så är det rätt tråkiga nyheter, iaf för oss som redan har en PS3a :)

Jag undrar när rumble kontrollen kommer ut! (Den är nu bekräftad av sony) Det är roligare att veta tycker jag! :P
Married to the money, fuck the world, that's adultery

2007-10-02 20:12
"Wii nämner jag inte i mitt inlägg då det är en skräp-konsol."

...
njut

2007-10-02 21:03
Kan det vara så att 40gb versionen även är lite nedbantad?
"Maybe i could get mjältbrand"
"jag har ½ gram jag ska rulla fram blatte jag fick det av david (david)"

2007-10-02 21:05
Ja...

http://www.play.com/Games/PlayStation3/4-/3497508/-/Product.html?searchstring=playstation+3+40gb&searchsource=0


Please Note! 40GB PS3 is not backward compatible with PS2 games.
This information is based on specifications supplied by manufacturers and should be used for guidance only.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-02 21:05
Bara för att den finns där betyder det faktiskt inte att det stämmer, men det ser mer och mer ut som det faktiskt kan  göra det.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-02 22:01
Ser inga officiella källor ännu, därför håller jag hellre käften än sspäder på rykten som kan vara felaktiga.

2007-10-02 22:03
Rykten är kul. :)

Ni kan prata ifall ni gillar Wii och non-games i någon tråd om Wii. Inte OT tack!
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-02 22:59
Ni som har PS3.

Kan man koppla en bärbar hårddisk till PS3an bara så direkt genom USB?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-10-02 23:40
Jag tror Sony medvetet är lite passiva just nu. Som ni vet så är marknadsföringen ganska låg, PS3 har högt pris etc. Jag tror de satsar på att dra in massa pengar på PS2/PSP under tiden PS3 bygger ett lite starkare spelutbud, sen smäller de till med en billigare modell och BANG så kommer försäljningen börja ordentligt.

PS3 har ju dock börjat sälja mycket bättre i Japan, Wii gick från en ledning med 6:1 till 2:1 på en månad ungefär. Men som sagt, tror Sony väntar in rätt timing att gå all out, så att säga.


Gogaku:

Vad jag hört så är det inte rykten längre! Förstår inte riktigt varför dom tog bort 20 gigs modellen faktiskt. Och en 20 gig större HDD lär ju inte kosta 100 dollar mer, känns lite konstigt att 60 gig ska kosta 499 och 40 gig 399...

Om/när 40 gb modellen släpps droppar de nog 60 gb-modellen helt och drar ner priset på 80 gb-modellen. 100 dollar för dubbla hårddiskutrymmet är ju inte helt fel :)

Anledningen varför 20 gb-modellen droppades var ju för att den inte sålde. PS3 hade ju precis släppts och då ville  alla ha den bästa versionen av den. Dock tycker jag att de skulle kunna introducera den igen, fast med Wi-fi :) Den var jävligt snygg tycker jag!


cmg: Ja. :)

2007-10-03 00:53
12:e oktober släpper Sony en BIG BANG nyhet.

Sen är det idiotiskt att inte nämna wii när vi talar om spelkonsoler.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-10-03 13:08
Ang X360s dominans nu tror jag den är starkt överdriven. Visst säljer den mer i USA, men globalt är det väldigt jämnt. X360 fick förvisso ett stort försprång eftersom den släpptes mycket tidigare, men om man kollar försäljningen för bägge konsollerna de första 45 veckorna (kolla här) så är det väldigt jämnt, trots prisskillnaden.


"12:e oktober släpper Sony en BIG BANG nyhet."

Något Sony själva förnekar dock. källa
Men de förnekar ofta "rykten" ända fram tills den dagen de bekräftar dem (som rumble), så vi får se..
Tror själv också på att de presenterar en 40gig snart, för mycket som pekar på det.

"Kan man koppla en bärbar hårddisk till PS3an bara så direkt genom USB?"
Så länge de är FAT, men jag formatterade bägge mina till NTSC innan jag skaffade ps3. =/

"40GB PS3 is not backward compatible with PS2 games."
Tror nog att det betyder att den inte har nåt EE-chip. Altså de kommer att ha lika bra/dålig bakåtkompabilitet som våra EU-ps3s, men sämre än USA's 60Gig-PS3.
Dock läste jag en artiken på N4G.com (som jag inte kan hitta nu) att vissa grejer kan t.o.m. ha förbättrats från nuvarande modell.
Hitta Svenska HipHopTexter på: http://www.hiphoptexter.com

2007-10-03 13:16
NTSF menar du! :D

Ja, vi får se helt enkelt. Ska bli spännande att se vad som händer, men det verkar som flertalet butiker i Europa och Australien fått klartecken, men så länge man inte ser Sony själva säga något så vet man aldrig. De kan ångra sig och inte lansera förrän 21:a december eller något ifall de vill så...
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-03 13:38
Du kunde bara editerat mitt inlägg så jag slapp förnedras.. =P

Men ja, det känns som att 40GB PS3 är snarare en fråga om när än om..
Hitta Svenska HipHopTexter på: http://www.hiphoptexter.com

2007-10-03 13:40
då menar DU NTFS :)
 

2007-10-03 14:00
HenkO P26
Fan du hann före mig:)
"Maybe i could get mjältbrand"
"jag har ½ gram jag ska rulla fram blatte jag fick det av david (david)"

2007-10-03 14:47
Haha :D

(Fick inte bara göra en smilegubbe:()
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-03 20:04
"40GB PS3 is not backward compatible with PS2 games."
Tror nog att det betyder att den inte har nåt EE-chip. Altså de kommer att ha lika bra/dålig bakåtkompabilitet som våra EU-ps3s, men sämre än USA's 60Gig-PS3.
Dock läste jag en artiken på N4G.com (som jag inte kan hitta nu) att vissa grejer kan t.o.m. ha förbättrats från nuvarande modell.

Jo, alltså, medan US PS3 60 GB har runt 98% bakåtkompatibilitet så har modellerna utan EE-chippet ända upp till 92-93% så det är inte stor skillnad. Men att inte använda chippet ger även en fördel som du gick in lite svagt på - Om du emulerar genom mjukvara kan det alltid uppdateras och bli bättre, vilket inte är fallet när det gäller hårdvara. Bakåtkompatibiliteten uppdateras och blir bättre med varje Firmware, så det gör detsamma att vi inte har EE-chippet i våra konsoller, i slutändan tror jag definitivt vi kan tjäna på det :)

2007-10-04 12:51
Jag har känge gått och ruvat på en PS3 men om en 40GB skulle komma för det ungeräfrliga priset (3995:-) så skulle jag nog hosta upp stålarna tror jag. Fast endå, jag klarar mig rätt bra med 360 och PS2 just nu.
360 GT: Beezwaax

2007-10-04 13:33
Det är inget rykte längre, finns en portugisisk sida som redan säljer den för 399€ och Best Buy har den registrerad i sin dator. Kan hooka länkar strax.

2007-10-04 13:41
Sony sänker priset på PS3 i England nu också:

4 October 2007 10:16 GMT -
Sony will announce tomorrow that has bowed to consumer pressure by not only reducing the price of its 60GB console, but also creating a 40GB version priced at £299 to go up against the Xbox 360 Elite.

Confirmed by multiple sources in the games industry in the UK, Pocket-lint has learnt that Sony Europe will officially drop the price of the games console in the UK by £56 to £369 in an attempt to boost sales ahead of the Christmas rush.

"We are currently under strict NDA, however that NDA runs out in the next 48 hours", a retail source told Pocket-lint.


Läs mer här



Här är även de andra länkarna jag pratade om i mitt förra inlägg:

Best Buy bild 1
Best Buy bild 2


Portugisiska sidan



Glada nyheter i alla fall :)

2007-10-04 14:36
YEEES PS3!!!! : )
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-10-04 14:49
Har vi tur blir det 3995/9:- i Sverige.

Bra pris alltså, speciellt om man har en HDTV då man får Blu-ray spelare på köpet.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-04 15:06
Jag gissar att även vi i Sverige får modellen, nu när julen och allt kommer.

2007-10-04 15:42
Absolut, men man vet aldrig med priser här, skyller på att vi inte är med i EMU och liknande och så får vi högre än alla andra, här i Norden.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-04 16:24
Ja, det är iofs mycket möjligt... Är väl dock lite upp till Sony i slutändan.

Äh, bara hålla tummarna, vi får ju ändå reda på det inom de närmaste dagarna/veckorna
Rappare

2007-10-04 16:56
Jag hörde det där om att 60gigs versionen skulle bli billigare, men att det var för att det skulle komma en 80gigs till 60gigspriset. :S

2007-10-04 20:39
Nja, inte Sony. Nordisk Film kallas utsugarna. :)
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-04 21:18
Jo, men de är väl trots allt enbart Sonys distributör här i skandinavien? Eller har de såpass mycket frihet att de får bestämma priser på produkterna?

2007-10-04 21:42
Tydligen? PS3 var vid release 599€ i alla Euro-länder, förutom i Finland där den var 650€ eller så, vad säger det dig? I Norden var det runt 6495 som rekommenderat pris.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-04 22:22
Jo det är sant iofs, tänkte inte på det. Men det handlar dock om runt 500 :-, de får väl ändra priset lite granna uppåt eller neråt kanske, men inte i så stor grad som en tusenlapp eller så

2007-10-04 22:45

2007-10-05 10:09
PS3 kommer att sälja som smör (trodde aldrig jag skulle använda mig av det uttrycket)
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-10-05 10:54
Det är möjligt.

Folk pratar om att de kommer får massa problem för att de inte är bakåtkompatibilitet på den nya modellen, men hur många av den stora massan bryr sig egentligen om det? 2 procent?
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-05 11:15
jamen eller hur?
Man får ju inga stålar nær man sæljer sitt ps2 iaf, så det kan man ju behålla. Dessutom, kør inte de flesta chippat thesedays..?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-10-05 11:19
Precis, och sen är aldrig emulering perfekt heller. Jag har aldrig spelat PS2 spel på min PS3 förutom för att testa funktionen. :)

Ja det är också ett problem, jag kör chip för att kunna spela amerikanska PS2 spel och de fungerar inte på PAL PS3.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-05 16:29
Folk pratar om att de kommer får massa problem för att de inte är bakåtkompatibilitet på den nya modellen, men hur många av den stora massan bryr sig egentligen om det? 2 procent?

Jo, den nya modellen har bakåtkompatibilitet, de har dock uttryckt sig lite klumpigt. Den nya modellen har precis samma bakåtkompatibilitet som våra PS3or, d.v.s. mjukvaruemulering. Sony skulle ju inte tjäna något på att göra speciella uppdateringar utan emuleringsfunktioner för PS1- och PS2-spel till den nya modellen.

Det de helt enkelt menar är att EE-chippet inte finns i 40 giggaren, precis som 60- och 80 GB-modellerna.

2007-10-05 16:36
Vi får se när det blir officiellt.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-05 16:54
Jag satsar båda min kulor på att det kommer vara mjukvaruemulering precis som våra. :)

Som sagt, Sony skulle enbart förlora på att inte ta med det, då hårdvaran är exakt den samma, och allt är redan färdigprogrammerat. Är ju helt onödigt att göra 2 olika FW updates, samt att mindre folk kommer vilja skaffa den.

40 GB modellen kommer ha 2 st mindre USB-portar och inga Memory Stick/Card funktioner. Det är det enda (förutom mindre hårddisk förstås)

2007-10-05 17:32
oavsett vad köper man ju ändå den dyrast bara för att det ger status att ha hemma..
 

2007-10-05 18:10
Nu är det officiellt i alla fall. 399€ - Ingen bakåtkompatibilitet. Jag chansar på 4295:- eller något dumt i Sverige.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-10-05 18:23
Jag vill verkligen ha mer info angående B/C alltså. Låter så jävla underligt, eftersom det är exakt samma hårdvara.

Isf är det ju bara tanka 60 GB updates från nätet och installera förmodligen??



2007-10-05 18:29
Inte samma hårdvara? De har förmodligen plockat bort GS.

Förövrigt säger Nordisk Film att PS3 kommer kosta under 4500 vilket lär hamna på 4999:- då. Haha.
jagvillocksåhaenblog.com