I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Virtual Reality - Vad hände?

Hobby & Fritid - Konsol & PC-Spel

   

2006-01-26 07:56

Virtual Reality - Vad hände?

Jag kom och tänka på virtual reality när jag säg nya Zelda Revolution kontrollen... ett steg närmre VR iaf..

Jag kommer ihåg för några år sen hur verkligen alla snacka om det, det kom massa grunkor (just "hjälmen") och alla pc-tidningar tjötade som fan om det!

Jag själv har testat det, för 3-4år sen på Center Syd så hade dom visning för det, fick ställa mig på ett rullband, dom satte mig på världens fetaste hjälm och jag fick en joystick i handen, jag menar, det var GRYMT fett, men varför finns det inte mer av det?

Hoppas nu det inte e så att dessa saker med Revolution e fejk för jag har både sett och läst att det ska vara sånna typer av kontroller och sånt!

En del av Skåne Massiv.
http://www.myspace.com/skanemassiv
http://www.myspace.com/feffe
Poet

2006-01-26 10:14
AiQue : Yeah, jag kommer ihåg det. Spelade Doom 2 med en sådan hjälm och kontroll en gång på datamässan i Alvsjö en gång. Lite läskigt, men fett grymt på den tiden.

Med dagens teknik så borde en sådan hjälm inte vara större än ett par solbrillor ju + 1000 bättre grafik.
At the gates of Eternity...

2006-01-26 10:47
BC99, det e precis det jag tycker, med dagens teknik borde det bli helt sanslöst coolt!

Och jag menar när jag spelade, det var nog snarare 4-5 år sen, inte 3-4 som jag skrev, så var det redan då skithäftigt, jag menar när jag vände på huvudet så vände ju sig skärmen i hjälmen oxå... extremt mäktigt!

Jag tror inte heller det kan vara så att det e för dyrt, absolut inte, men ja vi får se vad som händer, ingen som har lite info om VR idag?
En del av Skåne Massiv.
http://www.myspace.com/skanemassiv
http://www.myspace.com/feffe

2006-01-26 12:08
Vr var ju da shit för 10 år sedan men det verkar inte finnas plats för tekniken i det moderna samhället.

Det finns en anledning till allt. Kanske går det inte att få ner kostnaderna eller så känner utvecklarna att folk inte vill ha VR (intresset svalnade ju ganska snabbt).

To all you hunters who kill animals for food, shame on you; you ought to go to the store and buy the meat that was made there, where no animals were harmed.

Poet

2006-01-26 12:10
Coke : Men intresset försvann för att inget nytt kom ju. Jag menar, det räcker med att de hade utvecklat tekniken med en handske och några porrprogram, så hade det blivit värsta största grej.
At the gates of Eternity...

2006-01-26 12:11
Men varför kom inget nytt? Var det bara ett rent marknadsmässigt misstag från utvecklarnas sida?
To all you hunters who kill animals for food, shame on you; you ought to go to the store and buy the meat that was made there, where no animals were harmed.


2006-01-26 12:32
VR utvecklas fortfarande, men det slog aldrig riktigt som jag väntat mig.
den senaste grejjen är en VR hjälm, som enbart lägger pa nya grejjer.
alltsa man ser allt som vanligt, genom hjälmen, men sen lägger den pa ett monster tex.
men utvecklingen gar rätt segt med tanke pa att det är ett helvets jävla jobb.

2006-01-26 12:57
Du kan ju alltid köpa ett par sånan där "tv-brillor" och koppla in i datorn antar jag? Ska väl ge motsvarigheten av en ganska så saftig tv...

Är ju inte alls äkta vr eller så men har man pengar över så.
 

2006-01-26 17:31
utveckla de o ha i arkadhallar isf..inte att det ska in i våra hem..jag tänker på Nintendo revolution nu..jag tror dock inte det blir VR känsla men som sagt ett steg närmare va.
jag vill då fan inte hålla på o fäkta o peka o dona när jag spelar tvspel..som jag sagt förr.