I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

iCloud - Ett os på webben

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   
Redaktionen

2009-12-21 09:14

iCloud - Ett os på webben

http://www.icloud.com/sv

Hr precis börjat pröva det. Men jag sitter på en dator på jobbet som inte är allt för snabb. Ändå fungerar det bra.
Och snyggt är det. Känns som att det här kan bli nåt. :)

Känns riktigt ballt iaf..

Moderator - Som en lokalvårdare, fast i cyberrymden..
http://www.martypatches.com
http://www.danielmeyer.se

2009-12-21 12:49
Jag har personligen svårt att se poängen, på sikt, med att applikationer ska köras lokalt. Förövrigt är windows nya remotefunktionalitet så bra att det, i min mening, blir rätt fattigt att sitta med iCloud, särskilt om jag ändå ska behöva ha kraft i burken. Halva poängen med att köra distribuerat är ju de fördelar som kommer av att sitta tunt på klienten. Eller?



cry me a river!
--> thcrew

2009-12-22 08:54
370
Ajo, det är ju det här som beskrivs som molnet inom IT och är the next big thing.

joda
Missuppfattade du 370's inlägg? Han sitter på fattig burk nu och det fungerar bra skriver han ju.

Sen vadå att du sitter med applikationer lokalt på iCloud? Du kopplar ju dig upp mot en server som sköter allt jobb.

Problemed med windows nya remotefunktionalitet är för det första inte överdrivet ny och dessutom är det svårt på jobbet då den funktionaliteten stoppas allt som oftast i brandväggen.



Själva tanken är rätt nice faktiskt, speciellt om man har netbook och mobiltelefon (a la iPhone, Androidlur, Windows Mobile, Symbian etc.).

Rent integritetsmässigt tycker jag att den är smått läbbig. Dessutom läggs tjänten ner/någonting händer dem så är den utanför din kontroll och ingeting du kan göra åt saken utan måste vänta på att teknikerna på företaget som står för molnet löser problemet.

Har kört en längre tid det som joda skrev, fjärranslutning hem via vpn.




Rätt roligt med tanke på att hela datorgrejen började just med stordatorer och tunna klienter, sen fick vi PC och nu är vi på väg tillbaka till stordatorer+tunna klienter fast vi kallar det för molnet.

2009-12-22 10:05
Kaneida,

Nej, jag missuppfattade inte. Att han sitter på en fattig burk och det funkar fint säger inte särskilt mycket då antalet applikationer till icloud är få, och antagligen egenutvecklade lättviktare. Sedan sköter inte servern allt jobb, det har du fått om bakfoten. icloud apparna nyttjar den lokala datorns processorkraft och minne. Vill då minnas att jag läste det, men hittar faktiskt inte igen det. Kanske är någon efterkonstruktion från min sida. Helt otänkbart är det inte.

Ang. windows är ju vpnanslutningarna en ren dröm nu med då dessa skapas automagiskt. :)

cry me a river!
--> thcrew

2009-12-22 10:35
joda
Så molnet fungerar som roaming profiles alltså? Man laddar därmed det man behöver in i datorns arbetsminne och därmed jobbar processorn?

(Även om roaming profiles temporärt skriver sig på c:\ - hurr kommer inte ihåg).

2009-12-22 10:38
Länk till http://sv.wikipedia.org/wiki/Datormoln

Datormoln omfattar programvara på nätet (SaaS, software as a service), Web 2.0 och annan teknisk utveckling där Internet används för att tillgodose slutanvändarnas IT-behov, genom exempelvis att använda en webbläsare och genom den köra ett program som finns på en annan server.



Länk till http://en.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing

The term cloud is used as a metaphor for the Internet, based on how the Internet is depicted in computer network diagrams and is an abstraction of the underlying infrastructure it conceals.
Typical cloud computing providers deliver common business applications online which are accessed from a web browser, while the software and data are stored on the servers.


Jag hade rätt.

2009-12-22 10:39
Kom och tänka på att jag läste nyligen en artikel om att någon håller på och utvecklar så att man ska kunna köra grafiktunga applikationer via molnet, typ CAD etc och att man redan kör detta inom vad vare, tror det var SAAB (flygplanstillverkaren)?

2009-12-22 10:41
Dessutom kom jag tänka på att iCloud även riktar sig till mobiltelefoner. Lite väl mycket begärt att information laddas ner till telefonens arbetsminne + processor. Även om Snapdragon processorn i HTC HD2 rullar på i sjuka 1Ghz

2009-12-22 12:26
Kaneida,

Molnet != iCloud. Hur man än vrider och vänder på det är det en komplicerad fråga. Gissningsvis har iCloud positionerat sig helt rätt för samtiden, men helt fel för framtiden. Å andra sidan är det en smal sak att på sikt gå från ett delvis distribuerat system till ett helt distribuerat system. Bortsett förändringar vad gäller krav på teknik sker det ju "seamless" om allt går som det ska.

Jag är rätt övertygad om att jag minns rätt och iCloud, än så länge, nyttjar klientens hårdvara. Det ställer utan tvekan mindre krav på serverkraft hos leverantören, och kräver sannolikt långt mindre bandbredd varför det, i dagsläget, är en rimlig position att anta som uppstickare i jakt på marknadsandelar.

Att de riktar sig även mot mobiltelefoner säger egentligen ingenting om huruvida saker körs mer distribuerat eller mer lokalt. Merparten intressanta applikationer är inte särskilt krävande och att hantera stora strömmar kräver sannolikt i många fall minst lika mycket kraft, om inte mer, kraft och minne. Batteri med för den delen.

Då jag gillar att hypa MS i denna tråd kan du köra grafiktunga applikationer genom deras "RPC". Titta på HD film med för den delen.

(sen är det givetvis inte så att det är så svartvitt att allt körs antingen lokalt eller distribuerat i fallet iCloud. Men så som jag minns det, och mitt läsminne stämmer i regel väldigt bra, så exekveras koden lokalt).
cry me a river!
--> thcrew

2009-12-22 12:44
kan förvisso lägga in en reservation för att jag givetvis kan ha läst en förjävla dålig artikel om iCloud. Finns heller egentligen inget direkt hinder, annat än möjligtvis konceptuellt, för att köra saker lokalt och samtidigt vara en molntjänst. De facto nyttjar många molntjänster t ex. js, som just körs lokalt.

Skulle jag själv varit del av utvecklingen av iCloud hade jag nog valt en mellanväg. Det finns utan tvekan situationer där båda typer av lösning är att föredra med tanke på det faktum att vi redan sitter fett överallt - vilket vore dumdristigt att inte utnyttja om det är fördelaktigt. Det viktigaste, för ett system som iCloud, är heller inte huruvida saker körs lokalt eller distribuerat, utan att det hela sker transparant för användaren. (och därmed också givetvis på ett plats- och till viss del artefaktoberoende sätt.)

cry me a river!
--> thcrew

2009-12-22 13:55
joda
Vill bara påpeka att jag påpekade med mina länkar till Wiki att mina inlägg handlade om molnet i sig som teknik och inte just iCloud produkten förutom där jag specifikt nämner iCloud. :)

2009-12-22 16:12
knepigt att hänga med i svängarna om vi diskuterar icloud och du sen hoppar till att börja diskutera molntjänster generellt. särskilt när du avslutar med "jag hade rätt". Talade du till dig själv då?
cry me a river!
--> thcrew

2009-12-22 16:19
The concept behind icloud is different, though. Since part of the application runs on the desktop, you can have the advantages of both worlds (desktop and online) without having to bear their disadvantages.

The iCloud alternative is utilizing client side software and hardware resources – great for performance, maybe not so great for security. For example, if you access your iCloud virtual OS from a Windows client that does not already have Flash media player installed, your iCloud browser is also unable to display flash content. This scenario indicates that the browser built into iCloud’s OS is actually utilizing the client’s applications to process data.

osv.

"jag hade rätt" :)

P.S. Blir intressant att se vem som köper upp icloud först. Någon lär det bli.
cry me a river!
--> thcrew

2009-12-23 09:33
joda
du hade rätt
icloud apparna nyttjar den lokala datorns processorkraft och minne.


Missade icloud i den meningen. Läser ibland bara överskådligt för att komma snabbare igenom text. My bad :)

2009-12-23 13:23
LALALALALALALALALALALALAALALALALALALA!

jag vann! :D
cry me a river!
--> thcrew