I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Vad för roligt kan man göra med en server?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2009-05-16 15:48

Vad för roligt kan man göra med en server?

Som rubriken lyder, vad för roligt kan man göra med en server?

Poet

2009-05-16 15:57
Man kan hosta en torrentsida!
http://arspedia.org/wiki/Hip_Hop
http://arspedia.org/wiki/Babylon
http://arspedia.org/wiki/Vapen#Bananbomb

2009-05-16 17:10
Kör min som ftp/musikserver, shyst att ha all musik på samma ställe och ändå kunna sitta ute på balkongen med laptopen
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-05-17 01:19
Lägga upp:

- CS Server
- Ventrilo Server
- Hemsida
- mediaserver (så du kan kolla på allt från en annan dator)

en server är ju en åtkomst plats. Utan att behöva sitta vid servern så kan du komma åt grejer på den.
Producerat material till minst högsta nivå
Ingen vågar kicka, ingen vågar kötta så hårt

2009-05-18 21:51
Vad för roligt kan man göra med en server?

Ta reda på vad man använder server för, se över dina behov och agera därefter. Servrarna har ett syfte, då ingen här känner dig, känner vi inte till dina behov och kan inte komma med något konstruktivt förslag egentligen. Vi kan skriva vad man kan använda en server för visst, men på vilket sätt hjälper det dig?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2009-05-19 13:12
Han har säkert stulit en server och vet inte vad han ska göra av den:P
Jag säger inget!
Läkerol, makes people talk
shiet!
Redaktionen

2009-05-19 16:15
du kan sälja den?..
Moderator - Som en lokalvårdare, fast i cyberrymden..
http://www.martypatches.com
http://www.danielmeyer.se

2009-05-19 17:28
HAHAH IPRED.. Han fick inte snå filmer eller musik så han tog en server istället!!

hemsida skulle ja satsa på om du hade mina intressen.
Jag har ingen personlighet

2009-05-19 22:35
till att börja med vill jag tacka för alla svar. mediaserver har jag varit inne på lite smått, server för hemsida har jag redan (attn: främst two face, som tror att jag helt är ute och cyklar). sen vill jag dementera påståenden om tjuveri; pappa flyttar hem kontoret.

dock kvarstår frågan: vad för roligt kan man göra med en server? (oberoende vad jag har för användningsbehov, jag vill veta användningsområden jag tidigare inte visste om)

nyuppkommen fråga: har pappa någon användning av servern när han flyttar hem kontoret?
Poet

2009-05-19 22:41
Ja han kan ju lagra sina dokument på den, eller lyssna på musik från den, eller ansluta mot den när han vill spela CS på sina raster eller ladda upp torrents på den (svar oberoende av hans behov).
http://arspedia.org/wiki/Hip_Hop
http://arspedia.org/wiki/Babylon
http://arspedia.org/wiki/Vapen#Bananbomb

2009-05-20 09:00
PorrFTP!
You, me, or nobody is gonna hit as hard as life.

2009-05-20 11:04
finns ju hur många saker som helst du kan använda en server till, googla på vad servrar kan användas till istället listan är ju inte kort direkt..
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "

2009-05-20 11:07
Beror ju Helt på prestandan på din server och på ditt bredband.
Niceness!

2009-05-20 15:48
räkna ut vilket som är det största primtalet. :)
Din forumsignatur är rätt irriterande när man läser i trådarna du skriver i. Ändra till vanliga textrader är du snäll.

2009-05-21 01:30
mackanmedk
Japp jag är ute och cyklar då jag har rätt bra bmx och mtb och har cyklat en hel i ungdomen. Ska skaffa motorcykel nu även så jag även kan gå ut och motorcykla.

Det du inte verkar ha fattat är att en server är som vilken dator som helst fast man har valt att den ska ha ett syfte i form av att tillhandhålla en tjänst. Oftast är det dedikerade servrar, men i hemmamiljö blir det oftast att man använder servern till flera tjänster.

Då jag inte känner dig så är det svårt att tipsa om "roligt" för dig.

Ta vad som helst som du finner roligt och lägg upp den på servern så att den blir ett tjänst som andra datorer kan utnyttja. Exempelvis laddar många ner grejer till sin dator, med en filserver så kan du istället plocka ner grejerna med den och låta alla datorer i hemmanätverket komma åt den, eventuellt kan du även öppna den upp mot nätet med exempelvis FTP och låta polarna komma åt saker. Saken med servrar är att de är alltsomoftast tillgängliga 24/7, dvs konstant igång.

Fast allt det där lär du redan veta, ball som du är. Varför startade du tråden från första början?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.