Datorkrasch, hjälp!
Hallå. För några minuter sen startade jag min dator, en LG E500, och det i princip första jag ser är "Discread problem occured, press Ctrl + Alt + Delete to restart" eller något liknande, vilket jag antar betyder att datorn inte kan läsa hårddisken. Jag trycker ner knappkombinationen och datorn startar om, men jag kommer till samma ställe. Det jag undrar är vad jag borde göra, eller om datorn helt enkelt har kraschat och jag behöver köpa Windows Vista på nytt. Grymt tacksam för snabba svar, det skulle betyda otroligt mycket!
Hej
Formatera, se vad som händer. Går inte att starta i felsäkert läge? Eller "Senast använda inställningarna" eller vad det nu står?
synd
BIT POP is taking over klockan 8
Grejen är att jag gärna har kvar hårddisken ;p Finns det inget annat som kan funka?
Hej
Kamel, tack för sympatin, din snopp! :D
Hej
Det jag undrar är vad jag borde göra, eller om datorn helt enkelt har kraschat och jag behöver köpa Windows Vista på nytt. Vrf köpa nytt OS? Ne men testa formatera?
börja med att formatera hårddisken och installera om windows (du behöver inte köpa ett nytt så länge du har kvar "nyckeln"), låna en skiva av någon annan om du inte har någon egen. funkar inte det så är det troligen något annat fel, förmodligen något jobbigare, du kan måhända har krånglat ner nått virus på disken och i värsta fall så kanske du inte får bort det med formatering heller (vilket dock är mindre troligt)
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "
Skrev fel, jag ska förmodligen köpa Windows XP, för jag är inte nöjd med mitt Vista. Det jag möjligen är imponerad av är sättet Vista löser problem på. Ifall ett program inte funkar letar Vista efter felet, det minns jag inte att XP gör. Dock har inte Vista eller Norton gjort tillräckligt för att förhindra kraschen, så det blir nog samma gamla XP. Dock har jag kvar nyckeln till Vista, men har nog ingen skiva, så det blir till att låna. Tack för svaren grabbar!
Hej
Ingen verkar läsa hela hans inlägg.. Snubben vill ju ha kvar sakerna på hårddisken. (Viktigga dokument, bilder?) Whatever... Ta ut hårddisken (Det är en SATA enlig specifikationerna från LG) och koppla den via en vanlig SATA kabel till en stationär dator och därifrån går du in via den stationära datorns windows. (Du kommer att få problem med säkerhets-inställningar vid kopiering, men om du kommer så långt, så kan du fråga här igen, så förklarar jag...) Om du inte har en stationär dator, ladda då hem Windows XP Live Edition. Det är en typ av Windows installation som kan köra från CD/DVD direkt. Bränn den till en skiva och starta din laptop med den. Du kommer då att få ett skrivbord samt access till hårddisken. Kopiera dina viktiga filer till ett USB-minne. (Eller liknande) När du har gjort detta, kan du formatera hårddisken och installera om windows. Fred & kärlek.
Amor Vincit Omnia
Förresten: Kolla så att du inte redan har något USB-minne/hårddisk inkopplad på datorn. Datorn försöker nämligen boota från USB-enheten istället. (Detta gäller även iPod's, kameror, mobiler, etc. som använder USB-storage.) Då får man ett sånt meddelande.
Amor Vincit Omnia
Firefox79 Du är fan en hjälte! Ska pröva det där med Windows XP Live Edition! :) Men om jag t.ex. har något virus på hårddisken som orsakade den här kraschen, är det inte risk att det följer med om jag slänger in bilder, musik, filmer osv till ett USB-minne?
Hej
Tackar ödmjuk. Nä, eventuellt virus finns förmodligen i temporära internet filer (om det smittades från en hemsida) eller i windows mappen (oftast) som .exe .com .vbs .bat .js eller annat skript/binär -körbar format. Därmed är dina bilder och dokument säkra att kopiera över utan att smittan följer med. Se bara till att inte köra något program från den "smittade" hårddisken eller få med körbara filer.
Amor Vincit Omnia
och installera för allt i världen inte norton när du väl får skiten att fungera!
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "
Firefox79, kung! Jag som ska tacka och bocka, du har hjälpt skitmycket! :) Pusherman, okej, nåt tips på ett annat bra virusprogram? Telias är ju äckligt dåligt har jag för mig..
Hej
Nod32, Bitdefender, gratis program som Avast osv är det många som rekommenderar, sök på lite tester så lär du nog hitta nån som passa, kolla typ Internetworlds hemsida osv, bara googla på Antivirus tester eller nått annars
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "
Hypnoz det var så lite så;D
BIT POP is taking over klockan 8
Tack så mycket, Pusherman! Kamel, haha, du är ond ;)
Hej
det var så lite så :) hoppas du får det att fungera. Nod32 är väll det populäraste antiviruset idag, det kräver så otroligt lite från datorn men blockar hur mycket som helst. annars är Bitdefender Total Security med brandvägg, antivirus osv osv helt ok det med. norton däremot förvärrar ofta mer än vad det förbättrar saker
" Everyone interprets everything in terms of his own experience. If you say anything which does not touch a precisely similar spot in another man's brain, he either misunderstand you, or doesn't understand you at all. "
Okej, ska tänka på det! :) Thank you!
Hej
Nej, för helvete! Datorn hittar ingen hårddisk på nåt sätt. Det är nåt jävla fel på hårddisken som inte verkar gå att åtgärda..
Hej
haha hypnoz det är bara det att jag knappt vet nått om datorer:D
BIT POP is taking over klockan 8
Den hittar inte hårddisken eftersom du har inte sata-drivisar i installationen. Återkommer till dig,
Amor Vincit Omnia