I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

   

2008-11-10 13:39

fel start

När jag startar datan så ere bara svart bakgrund med vit text å det står att datan stängdes av på fel sätt typ, och så finns det typ 4 olika alternativ jag kan välja som tex starta med de senaste inställningarna som funkade, starta i felsäkert läge m,m.
....och än vad jag väljer så kommer bara windows xp loggan fram och det laddar nåra sekunder sen startar datan om och så blir det hella tiden.

har satt in xp skivan men datan verkar ej känna av att cd är i?

vad kan jag göra? vad kan felet vara.?


2008-11-10 14:42
in i bios och kolla lite, kan vara någon dum inställning för disken som spökar. Annars välj att datorn ska boota från skiva i bios.
You, me, or nobody is gonna hit as hard as life.

2008-11-10 17:32
ok,när jag startar datan och trycker f11 med xp skivan i kommer 5 symboler fram 1.med 3 cd skivor 1.med en cd skiva.. 1. med en disket m,m.......och samma där vad jag än väljer så händer det inget

2008-11-11 11:38
Om du trycker typ f2 vid start då? Brukar vara biosinställningar iaf.
You, me, or nobody is gonna hit as hard as life.

2008-11-11 11:41
installera om win =)
((MAAD))

2008-11-11 11:53
Lite svårt att göra det om datorn inte känner av skivan. För jag antar att du inte har möjlighet att boota via LAN med imagefil.

Så försök att välja cd-romen som första bootallternativ i bios eller försök komma in på bootmeny för att där sen kunna välja "boot with cd-rom" typ
You, me, or nobody is gonna hit as hard as life.