I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Dålig maxljudnivå i Ipod

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2008-10-02 09:26

Dålig maxljudnivå i Ipod

Tjena.

Jag har en apple Ipod Classic 80gig som jag använder dagligen.
När jag åker buss/tåg/flyg vilket jag gör rätt ofta, måste jag alltid ha volymen på max men ändå tycker jag det är för klent ljud. Jag råkar även veta att alla europeiska ipods får en lägre ljudgräns och att den går att låsa upp/ändra. Jag har testat en massa olika program men inget av dem funkar till just ipod classic. Så jag undrar om det finns någon här som vet hur man ska gå till väga?

You, me, or nobody is gonna hit as hard as life.

2008-10-02 13:26
Skaffa bättre hörlurar.
Would I shit you? You're my favourite turd.

2008-10-02 13:34
Det har inget med hörlurarna att göra. Jag vet att man kan ändra ljudspärren på ipod nano och behöver göra samma sak på classic. Lurarna jag har nu är inte original utan ett par påkostade in-ear som ger superljud i min gamla iriverspelare.
You, me, or nobody is gonna hit as hard as life.

2008-10-02 17:25
Den här tror jag borde funka. Det var ett tag sen jag använde den, istället så har jag skaffat bättre hörlurar.
Would I shit you? You're my favourite turd.