I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Utsparkad från nätverket.

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2008-08-09 17:42

Utsparkad från nätverket.

En av våra bärbara datorer i nätverket blir utsparkad hela tiden efter några minuter efter man anslutit. Har ingen aning om vad som kan vara fel, alla andra datorer har inga problem att vara anslutna. Någon som har tips på vad som skulle kunna vara fel?

tack

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-08-09 19:15
specialisera problemet lite, får du upp en rapport? ett fel meddelande eller bryts anslutningen bara och den klassiska "nätverkskabel inte ansluten" ??

har du alla datorer inställda på att hitta ip osv på automatiskt?
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-08-09 20:47
Inga felmeddelanden eller någonting. Kommer bara ett rött kryss över iconen i verktygsfältet så dör internet. Händer hela tiden efter bara någon minut efter man anslutit sig till routern. Det är en linksys.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-08-11 00:49
Jag hade samma problem med min bärbara när jag hade en linksys router. Kommer inte exakt ihåg hur jag löste det, men det du kan prova är att logga in i routern och ändra dess kanal. Är det många runt omkring dig som har routers på samma kanal så kan dom störa varandra.
Married to the money, fuck the world, that's adultery