I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

hjälp! fläkten på min nya dator går på högvarv...

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2008-04-12 21:22

hjälp! fläkten på min nya dator går på högvarv...



min helt nya dell inspiron 530's fläkt går på högvarv. detta trots att jag inte ens gjort någonting med den än, nästan. allt jag har gjort är:
- skapat en personlig mapp
- i den lagt en mp3-fil för att testa ljudet
- installerat ett mobilt bredband
- laddat ner & installerat firefox
- installerat (hämtat hem via programlisten) msn messenger

detta är det absolut enda jag gjort. jag har endast surfat på tradera.se + whoa.nu för att testa.

vi kan alltså konstatera att fläkten knappast går på högvarv pga ngt jag själv åstadkommit? right?

jag har testat att ta ut den mobila bredbandsdosan för att se om den fick datorn att gå på högvarv, men den är likadan iaf. så varför går den på högvarv? den startar upp, fläkten går igång, sen så varvar den inte ner igen. jag är hyfsat säker på att de 2 första gångerna jag startade datorn gick den ner och var helt tyst, även under användning efter en nån minut under starten.

help me? jag är lost... tack på förhand.
lev väl

 

2008-04-12 22:35
www.Dell.com/se

På vänster sida ska du kunna få live hjälp genom chatten.

Mina tips är:
1. Kör på garanti och låt Dell fixa problemet (hence chatten/kundsupport).
2. Alla fläktar blir tysta när du kopplar ur dem. Ibland blir det produktionsfel helt enkelt.

2008-04-12 22:51
Tror att man kan ställa in fläktarnas frekvens i BIOS, men jag kanske svamlar.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2008-04-12 23:13
kaneida:
mmmhm känns ju fett surt dock bara om man ska behöva stå utan dator igen nu när man flyttar. fett kul sitta i en lgh helt ensam utan vare sig möbler eller kontakt med omvärlden... :) får öh....gå ut.

nåväl, koppla ur fläkten låter inte överdrivet vettigt eller? då känns ju alt 1 bättre där och hävda sig med garantiåtgärd. jepps, jepps.

fett kasst att deras kundservice inte har öppet på helger för övrigt.

dumboleifi:

mkt möjligt att man kan, men isf besitter jag iaf inte kunskapen för att utföra ngt sådant. :/
 

2008-04-12 23:35
Kan du se/höra vilken fläkt det är som låter?
Så länge du inte ger upp har du aldrig förlorat

2008-04-12 23:37
frost:
jag är en smula okunnig här så skratta inte om jag säger något dumt nu men öh...typ det låter som det kommer från en fläkt typ på baksidan? eller där kommer det ju iaf ut luft och låter mest?
 

2008-04-12 23:40
Jag tänker inte skratta, jag försöker hjälpa dig :)

Kan ta loss någon lucka för att komma in i chassit?
Så länge du inte ger upp har du aldrig förlorat

2008-04-12 23:43
frost:
tack. bara påpekar. :)

mmmhm det bör jag ju kunna fixa. ska jag göra det och sen starta datorn och kolla?
then what?
 

2008-04-12 23:46
okey, det har jag gjort nu. det är definitivt den fläkten som sitter på baksidan som går på högvarv?
 

2008-04-12 23:48
öh, jag ändrar mig. båda fläktarna är igång på högvarv....
 

2008-04-12 23:48
Öppna chassit och se om du kan sätt fingret försiktigt i mitten på chassifläkten/chassifläktarna med lätt tryck. Om du har träffat "rätt fläkt" då kommer du höra ljudet avta och då kan du konstatera att det är just den fläkten som låter.

Om det inte avtar när du trycker lätt i mitten, då är det antagligen cpufläkten eller grafikkortsfläkten, i sådant fall kan jag hjälpa dig med att ställa in rätt inställningar.

Gogo och testa och akta fingrarna! :)
Så länge du inte ger upp har du aldrig förlorat

2008-04-12 23:49
^^
båda fläktarna går som sagt på högvarv, om du missade mitt inlägg ovan. så jag antar att det är onödigt att konstatera vilken fläkt det gäller. eller finns det fler än 2?
 

2008-04-12 23:52
hm tror att den fläkten, efter att ha tryckt lite lätt på båda, som sitter mot insidan är den som låter mest iaf. den som sitter på baksidestycket högvarvar också  men låter inte lika mkt.
 

2008-04-13 01:22
alltså jag har läst lite på diverse uppgooglade internetforum... det verkar som den allmänna uppfattningen är att delldatorer låter högt? är det så?
det visste inte jag isf när jag köpte denna... hur högt låter de normalt?
alltså för det här fläktljudet är så pass högt så jag får spel på det. det går ju inte att lyssna på musik vettigt med detta ljud.

finns risken att om jag ringer till dell att de bara hämtar den. säger att det inte är ngt fel. och så åker jag på en massa kostnader för deras arbete med att konstatera att inget är...fel?

vad händer om jag typ stänger av en fläkt. hur stora risker med ev överhettning är det?
 

2008-04-13 04:18
vad händer om jag typ stänger av en fläkt. hur stora risker med ev överhettning är det?

Hehe förlåt, jag kan inte heller nåt om datorer nästan, men jag gissar att det är en rätt onödig kostnad för DELL att stoppa fläktar i burkarna om de var onödiga.
Bajsets färger exploderar i ett crescendo av glädje! Runda av bajsandet då känslan av njutning når sitt ClimaX! ---------*

2008-04-13 14:07
Stäng inte av någon fläkt dom är där för att kyla ner datorn!

Testa att olja fläkten.

Eller följ frost exempel.

Köp nya fläktar, eller
Ring till support

jämför ev. kostnaden!


 

2008-04-13 14:14
^^

ja det känns ju rimligt. har typ redan kommit fram till samma sak.
vi får se hur det slutar.

men typ kan det vara negativt, förutom störande ljud, att fläktarna går på högvarv i ngt annat avseende då?
 

2008-04-13 14:38
dom slits ut fortare. Föresten har du på datorn dygnet runt?
 

2008-04-13 14:44
nopes. det har jag inte.
den här datorn är alldeles ny dessutom. jag har sammanlagt kanske haft den på 3 timmar nu...alltså sammanlagt. max.
och fläktarna går som sagt på högvarv.... trots det?
 

2008-04-13 15:09
Lägg ctrl + alt + del och kolla om någon process tar upp mycket kraft.. och isåfall vilken.
Den narkotika som vi får in i Sverige kommer ju ofta från andra länder.
Laila Freiwalds

2008-04-13 15:20
Gick fläkten på högvarv innan du gjorde förändringar på datorn?