I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Extern HD Maxtor 500GB

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2007-09-02 14:09

Extern HD Maxtor 500GB

Jajamensan köpte mig en sån här fin pryl på giganten.

Men saken är den att den skiljer sig från min andra externa hd där det finns en on/off knapp.

Hur stänger man av maxtorn utan med risk att skada informationen som finns på den, eller är det bäst att ha igång den dygnet runt och inte slita ut strömkabeln då och då?

lifeforms > Polisens uppgift är att försvara den privata äganderätten och hindra arbetskraften från att slå ihjäl varandra på fyllan.

2007-09-02 16:26
stänger den inte av sig när du stänger av datorn?

jag hade en sån HP extern disk, det var riktigt drygt.
 i get more pussy then panty!

2007-09-02 17:47
verkar inte så den lampa lyser grönt o man hör en fläkt :)
lifeforms > Polisens uppgift är att försvara den privata äganderätten och hindra arbetskraften från att slå ihjäl varandra på fyllan.

2007-09-02 19:43
 i get more pussy then panty!

2007-09-02 19:52
vet inte hur man gör i windows men i os x högerklickar man på disken och tar eject... sen kan man göra vad man vill.. exempelvis stänga av den
"your mom is so stupid, she thought tupac and biggie smalls were value-meals!"

2007-09-02 19:54
det är ju rätt drygt att göra manuellt varje gång man ska stänga av den, t ex om man stänger av datorn och glömmer stänga av den externa, då måste man sätta på datorn igen för att stänga av den? dumt. WD är rätt duktiga där.
 i get more pussy then panty!