I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Tips på blogg-system

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2007-07-26 13:56

Tips på blogg-system

Jag har aldrig bloggat men funderar lite på att börja med det. Tänkte kolla utbudet av gratistjänster, och det finns ju ett antal. Skulle gärna ta emot tips på vad ni anser vara de bästa och mest flexibla lösnignarna. Möjligheter att inkorporera den i en vanlig websida så att man kan ha med andra sektioner än just en blogg är också ett krav.

Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-07-26 14:11
Do-it-yourself
http://wordpress.org/

Krav:
php-kunskaper
webbhotell

2007-07-26 15:37
wordpress är det bästa alternativet. lätt att konfigurera. :)
/Shadow

2007-07-27 03:35
även om man är helt bakom flötet så är det nog en bra strategi att skaffa ett webbhotell som har one-click install av exempelvis wordpress om man är något sånär seriös med att blogga.

då är man herre över sin egen publicerade data, man kan själv ta del av eventuella intäkter av annonser och i framtiden eventuellt hacka och customisera allt som man vill ha det
"your mom is so stupid, she thought tupac and biggie smalls were value-meals!"

2007-07-27 04:28
Bara för att d..d..d..dduuuu är rädd ff.f...förrr miiiig!

2007-07-27 08:50
Wordpress behöver inge PHP-kunskap, jag kan NOLL. La upp en häromdagen.
jagvillocksåhaenblog.com

2007-07-27 11:43
Ja Wordpress ser bra ut, tack för tipset. Ska börja kolla upp dess funktioner.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-07-27 11:57
www.sblog.se - Inga kunskaper krävs där heller.
Bara för att d..d..d..dduuuu är rädd ff.f...förrr miiiig!