I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Jag är inne i felsäkert läge just nu och behöver hjälp.

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2007-06-26 22:53

Jag är inne i felsäkert läge just nu och behöver hjälp.

Så här ligger det till.. jag höll på att ladda ner en fil och samtidigt som jag ska öppna Azureus (ett torrent-program) för att ladda ner en annan fil, kan jag plötsligt inte röra på musen. Testar tangentbordet.. icke, så jag stänger av och sätter på datorn.

Först blir skärmen helt svart, så jag stänger av/sätter på igen och då kommer det en svart skärm med vit text där det står att det kan bero på ändring i program- eller maskinvara (osv) och så kan man välja mellan:

Felsäkert läge med/utan nätverk = where I'm at

Senast fungerande konfiguration = skärmen blir svart

Starta windows normalt = skärmen blir svart



Jag är inte så haj på datorer som ni märker hehe. Jag vet att jag har haft det här problemet tidigare men kommer inte ihåg hur man löser det. Vad brukar felet vara när detta händer (virus?) och hur fixar jag det?

Uppskattar hjälp så snabbt som möjligt, tack på förhand!

Brassknuckles in your face!

2007-06-26 23:20

testa o ta systemåterställning några dagar bak

 

2007-06-26 23:38
Sist det där hände mig räckte det att dra ur sladdarna till mus och tangentbord, räkna till 10 och sätta i dem i datorn igen
Jag skaffade mig ett liv men nu har jag lagt det nånstans och kan inte hitta det. Fan också!

2007-06-29 10:21
eller ta  Felsäkert läge med/utan nätverk och starta om datorn när du kommit till skrivbordet  det funkar för mej
fuck you and have a nice day sucker

2007-07-03 10:21
Fungerar mus och tangentbord i felsäkert läge?

2007-07-03 13:02
det gör det för mej men nu e ju min dator död och e på jackt efter en ny
fuck you and have a nice day sucker