I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Nokia N95 samt dess konkurrens

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2007-05-25 17:30

Nokia N95 samt dess konkurrens

Jag hade tänkt införskaffa en ny mobiltelefon, för tillfället sitter jag på en fyra år gammal K700i. Självklart vill jag ha det allra senaste med alla funktioner man kan önska sig. En sådan telefon är ju Nokias N95. 5 megapixelkamera, GPS, 180mb HD, wlan etc. Det jag undrar över är ifall någon här har en sådan och kan komma med lite kritik?

Sedan undrar jag över konkurrensen. Jag har kollat runt lite och det känns som att N95 är ohotade i sin klass, ingen annan telefon kommer ju ens nära dens specifikationer. Vet någon ifall Ericsson eller något annat bolag har en ny telefon på gång som ska ta upp kampen mot N95?

Tack på förhand!


2007-05-25 18:53
Negativ kritik: kass programvara och tegelstensformat.
Här är polisen som mitt i gatan står, niger och säger att nu är det vår

2007-05-25 21:41
Jag är faktiskt inte så partisk som man kan tänka sig, har ägt en N91 och äger en E61 (d.v.s. S60-telefoner) - har dock slutat använda E61 nu p.g.a. P1i.

Hur som helst, det som jag personligen kan säga talar emot N95 är designen - asful. Sen är väl inte S60 så optimalt vad det gäller att läsa mail osv., HTML-mail osv. kan du glömma såvida du inte använder tredjeparts programvara.

Sen vad jag läst om den (som backas upp av ganska många).
Tydligen är det ett "konstruktionsfel" i luckan på en hel del, som gör att den glappar lite. Illa.
GPS:n tar tydligen ibland väääldigt lång tid på sig.
Hela mobilen känns tydligen väldigt plastig, inte någon gedigen känsla.
Slidern åker upp och ner i tid och otid. Funktionen för att slida ner och visa musik-knapparna känns tämligen onödig, varför inte bara styra det på samma sätt som på de andra Nokia-mobilerna? - via softkeysen under displayen. Att den kan slida åt detta håll ger ännu en möjlighet för slidern att åka ner när den inte ska.
Det värsta till sist då, batteritiden - den är ett skämt, och det är ett faktum.

Annars är det ju en grym telefon, no doubt - väldigt komplett.
Nu ska man komma ihåg att detta är "introduktionsmodellen" för denna sortens telefoner (de som har typ allt). Det kommer garanterat släppas uppföljare i N-serien då allt görs lite bättre, lite mer genomtänkt. Nokia är inte dummare än att de lär sig av sina misstag.

Jag hade dock väntat lite, avvaktat. Många företag brukar göra PA's på nya mobiler under sommaren.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-05-26 12:22
Tack för ni svarar!

Det var ganska mycket negativt ni tog upp hör. Jag får nog ta och testa den innan ett eventuellt köp så att jag kan bilda mig en uppfattning.

Annars är det som daviden uttryckte det en mobil som har "allt" jag är ute efter. Att avvakta lite lät inte heller som en dum ide. Ericsson måste väll släppa ett svar på N95 snart? Framförallt med tanke på att det kommer komma stor konkurrens ifrån Iphone (en telefon som jag för övrigt inte ens överväger att köpa) i sommar.

2007-05-26 13:46
finsk kvalitet, det är bra skit.
http://duckdown82.tumblr.com/

2007-07-18 01:25
är iallafall riktigt nöjd med min! tycker den är riktigt snygg också men det är väl en smaksak.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.