I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Flash - hjälp med en animation?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2007-04-17 19:51

Flash - hjälp med en animation?

Jag undrar om det är någon som har lust att hjälpa mig att fixa en animation.

Jag kan lite i flash men det här fixar jag inte. Det jag ska göra är att jag har kanske 10-15 bilder som ska rulla förbi om och om igen.

Är det någon som känner att dom kan avvara lite tid åt mig så PM:a mig. Tack

"Som klockrenh säger."
- oneoo

2007-04-17 21:43
Det enklaste är väl att lägga in dem i MovieClips och bara lägga dem på tidslinjen, och när tidslinjen når sitt slut börjar ju allt bara om igen.

Det smartaste är att göra en XML-lösning, med en setInterval av något slag. Då blir det mycket lättare att byta ut bilderna. Det är dock lite mer komplicerat och inget för en nybörjare. Det finns dock antagligen en hel del sådana bildvisare för Flash som går att ladda ned, med färdig kod. Googla efter "Flash XML picture show" eller nåt.


Generella animeringstips för animering med kod:

Skapa nya movieclips för varje animerat objekt och ha koden för animation i deras onEnterFrame; då har du onEnterFrame fritt för objektet som skall animeras.

Ska du ha flera likadana animationer (som i en bildslide) så gör en funktion som sätter igång animationen. Då får du större kontroll över vad som skall göras när.