I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Filer som inte tas bort helt och hållet?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   
Graffare

2007-04-02 17:49

Filer som inte tas bort helt och hållet?

Hej,

Jag har funderat på en sak, när man tar bort saker från datorn, typ bilder och filmer, så sägs det att man ändå kan hitta dem och att de inte tas bort helt och hållet.

Är inte detta helt omöjligt? Tillslut skulle man inte ha nå plats kvar?

 

2007-04-02 17:54
jo det är något att de inte skrivs över på disken direkt när du tar bort dem, men sedan när den delen skrivs på försvinner dem. oj jag förklarar som en gud
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-04-02 17:55
något åt det hållet är det, om jag förstått rätt
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.
Graffare

2007-04-02 18:13
Jo jag förstod nästan det, men som jag har fått det förklarat för mig låter helt galet, att ALLT finns kvar :)
 

2007-04-02 21:07
tills det att du skrivit över det tillräckligt många gånger
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.

2007-04-03 10:58
du kan använda program som skriver över filerna 32 gånger med kryptering och de inte går att återskapa
- Det är ett ganska hett ställe att demonstrera på. Det är ju "vänsterland", en stark provokation av högerextremister att demonstrera på Medborgarplatsen, säger Johan Kjellmor, yttre befäl vid Norrmalmspolisen, till DN:s reporter på plats.

2007-04-03 13:30
Tanka inte hem barnporr från tpb helt enkelt.
Det är inte lätt när det är svårt..