I början av Januari 2014 låstes Whoa och du kan alltså ej logga in eller skriva något nytt i forumen. Innehåll i forum osv kommer finnas tillgängligt. Läs Mer »

Mobil fråga! k800i eller nokia n73?

Hobby & Fritid - Datorer & Teknik

   

2007-02-12 21:24

Mobil fråga! k800i eller nokia n73?

Ja som rubriken lyder ;)

Jag vet inte vilken som är bättre.
iofs sett bilder som är upplagda som är tagna med respektive kamror.
tycker n73an verkar ta lite bättre å skarpare bilder än vad k800i gör.
nån som vet har sett båda eller så?
vill ha lite tycke här!
vilken ska man köpa?

Put My Willy Wonka In Your Chocolate Factory! ¯|_(º_o)_|¯ -Whatever

2007-02-12 21:29
Är besviken på n73an tar riktigt taskiga nattbilder, svårt att få bra skärpa i lite sämre ljus...
men i övrig nice.
- Det är ett ganska hett ställe att demonstrera på. Det är ju "vänsterland", en stark provokation av högerextremister att demonstrera på Medborgarplatsen, säger Johan Kjellmor, yttre befäl vid Norrmalmspolisen, till DN:s reporter på plats.

2007-02-12 21:32

skulle du kunna dra upp nån bild så man får se, och jämföra, vore nice! innan man köper nån av dom dvs :P
så jag är kör på värsta niten ;)

Put My Willy Wonka In Your Chocolate Factory! ¯|_(º_o)_|¯ -Whatever

2007-02-12 21:36
N73 är en smartphone, det är nog den största skillnaden på dessa lurar. Således kommer K800 inte i närheten av N73 vad gäller komplexitet då N73 drivs av SymbianOS och har mängder av tredjepartsprogram och sånt man kan langa in.

Vad gäller kamerorna går åsikterna isär. Jag har en N73 och tycker K800 tar bättre bilder (så ni som läser detta inte tror att jag är nån Nokiafanboy) men med rätt inställningar blir nog bilderna rätt snarlika. Jag tror personligen att K800-kameran är ett strå vassare för att det är Sonys Cybershotteknik och de har mkt mer erfarenhet på det här området. Zeissoptiken i N73 är säkerligen inte fy skam men Nokia har helt enkelt inte lärt sig hur algoritmer och programmering för en bra kamera ska te sig.

N73 ger enligt mig ofta utsmetade, pastelliknande bilder i dagsljus och i mörker blir allt utom det i fokus (som blixten träffar) mörkblått istället för svart. Men man ska tydligen kunna pula lite med ISOinställningarna för att bättra på detta. De kort jag sett från K800 är helt klart bättre, om än lite urvattnade färger allt som oftast (något som N73 snarare gör tvärtom, färgerna blir knivskarpa och klara men med utsmetade konturer ibland).

Men de är båda mobiler i grund och botten och mobilkameror anno 07 är helt enkelt inte riktiga digitalkameror. Vad gäller mobilen i sig vill jag hävda att N73 är överlägsen då det är en mycket mer komplex maskin, men det beror ju förstås på vad man har för krav.

Försök känna på dem och ta den som du diggar bäst för båda är bra mobiler och ingen av dem lär göra dig besviken.

Lycka till!
09 F9 11 02 9D 74 E3 5B D8 41 56 C5 63 56 88 C0

2007-02-13 16:54
vad tex kan man langa in i n73an? program som gör den bättre som du menar?
de som inte k800i gör..
känner mig helt borta :P :(
jobbigt att köpa ny mobil! xD
Put My Willy Wonka In Your Chocolate Factory! ¯|_(º_o)_|¯ -Whatever

2007-02-13 20:19
Se N73 som en handdator. Du kanske har hört talas om Palm och dylikt?

K800 är en "vanlig" mobil...
09 F9 11 02 9D 74 E3 5B D8 41 56 C5 63 56 88 C0

2007-02-14 13:27
aha okej! jamen de lät ju inte helt fel isf! tror jag kommer köra på en n73! tack för era inlägg!
Put My Willy Wonka In Your Chocolate Factory! ¯|_(º_o)_|¯ -Whatever

2007-02-14 15:56
Kan inte riktigt yttra mig om N73, men K800i är ren kärlek :) Smartphones uppfyller än så länge inte kraven jag har, således var det inte ett alternativ för mig. Men K800i är definitivt den trevligaste mobilen jag haft till dags datum. Grym finish, stilren design och verkligen skriker kvalitet :)
Look with your own eyes - See with your own mind

2007-02-14 20:13
borde inte heller yttra mig eftersom jag inte har klämt på en n73 men precis som Pendragon så älskar jag min k800i. Väldigt bra köp!
you know i spell girl with a B

2007-02-15 01:48
k800i är bäst!

2007-02-15 10:27
ojj nu blev det värre! ;) verkar som de får bli en 800i ändå då ! men lika glad för det är jag men gladast är nog räven
Put My Willy Wonka In Your Chocolate Factory! ¯|_(º_o)_|¯ -Whatever

2007-02-15 10:45
jag tycker min k800i rockar järnet den med, specielt när det kommer till ta bilder på natten eller inne på klubbar vilket man ofta gör så fort man tar en öl. sätt bilder från samma fester med en N73 men inte alls samma kvalite då ljuset inte varit bra. färger och annat fixar man ändå med så mycket sen när man lagt in dem i burken enligt mig så inget jag bryr mig om jätte mycket när jag tar bilden efter som båda har keff färg återgivning gämfört med vanliga digital kameror.
Denna användare har skrivit alla inlägg där användaren har tagits bort från whoa.